تبلیغات
حدیث موضوعی چند همسری (chandhamsari.ir) - صله‌ی رحم پیوند با خویشان در سبک زندگی چند همسری
پایداری خانواده و تکثیر نسل در سایه چند همسری اسلامی از ضرورت‌های امروز ماست.
 
میدانیم تعدد زوجات طبق آیات قرآن و سنت اهلبیت (ع) جایز است، از طرفی جمعیت دختران و زنان مجرد بالای 25 سال رو به افزایش و سن ازدواج بالا رفته و نیز اقبال مردان مجرد به ازدواج کاهش یافته است شما فکر می کنید درباره دختران و زنان مجرد چه باید کرد؟
تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :

تاریخ روز
دریافت کد لوگوی سایت مراجع معظم تقلید
 
 
نویسنده : ذبیح خراسانی
تاریخ : پنجشنبه 17 فروردین 1396
نظرات
صله‌ی رحم پیوند با خویشان در سبک زندگی چند همسری

خانواده های چند همسری به لحاظ سبک زندگی و پیچیدگی های خاص آن یک خانواده ویژه محسوب می شوند. چرخه زندگی چند همسری نسبت به تک همسری وسیع تر است ولی تفاوتی ندارد. یعنی در زندگی تک همسری؛ فرزندان، والدین زوجین، خواهر و برادر، دوستان و آشنایان زن و مرد لحاظ می شد، حالا در زندگی چند همسری همین دایره ارحام زن دوم به زندگی اضافه می شود.
خانواده موفق چند همسری خانواده ای است که بتواند روابط صمیمانه ای که در خانواده خود و همسرش داشته را در خانواده همسر دوم نیز توسعه بدهد. و حالا سه خانواده و سه قبیله این روابط صمیمانه و احترامات متقابل را داشته باشند.
در برخی افراد و برخی جاها وقتی پای زن دوم به زندگی باز می شود، عده ای خوششان نمی آید و باعث تیرگی، سختی زندگی خصوصا تلخی روابط خانوادگی و مشکلات صله رحم برای خانواده چند همسری می شوند.

علی رغم اینکه زندگی این خانواده با سلامت روابط داخلی بین همسران و فرزندان اداره می گردد اما ابراز احساسات مخل و حقد و کینه های قلبی این افراد از آشنایان، چرخه روان زندگی را مختل می کند.
مثلا در بعضی از خانواده ها والدین مرد روابطشان را با فرزندشان یا با همسر اول یا دوم فرزندشان قطع کرده اند، گاهی والدین همسر اول این قطع رابطه را برای مدتی تجربه می کنند و گاهی هم ممکن است والدین همسر دوم چنین رفتار ناشایستی را داشته باشند، گاهی خواهران و برادران این رابطه را تیره و تار می کنند.
تیره کردن روابط با رفتارهای ناشایست این افراد عوارض اجتماعی بدی را به دنبال دارد. مثلا:
وقتی فردی از اعضای خانواده، همه اعضای خانواده را به مهمانی فرا می خواند، فرد کینه دار حضور خود را مشروط می کند به عدم حضور آن فردی که در زندگی چند همسری از او کینه دارد (مرد یا زن اول یا زن دوم).
این خانواده چندهمسری که هر یک از زنان نیمه شخصیت مرد خانه را تشکیل می دهند اگر مورد بی احترامی قرار گیرند در حقیقت به همه اعضای این خانواده چند همسری خصوصا مرد این خانواده، بی احترامی شده است در حالی که فرد کینه ای خیال می کند با رفتارش و با شرطی که گذاشته است توانسته فشار خود را و نظر خود را تحمیل کند و خود را راضی نگه دارد و فردی که از او کینه دارد را کنار بزند و بگوید خانواده ما اینها هستند و تو از خانواده ما نیستی در حالی که چنین نیست و طبق شریعت اسلام همه ذوی الارحام هستند.
این فرد کینه جو ضامن این بی احترامی های صورت گرفته نسبت به این خانواده چند همسری است. مگر می شود کسی بگوید خودت به خانه من بیا اما فرزندت نیاید؟! بگوید خودت بیا اما همسرت نیاید؟! این بی احترامی است. آیا چنین فردی چنین رفتاری را نسبت به خودش یا نزدیکانش روا می دارد؟! قطعا نه.
از طرفی صاحب مجلس را به زحمت می اندازد که بایستی بار دیگری این خانواده چند همسری را با تمام اعضای آنها دعوت کند که بی احترامی صورت گرفته به خاطر فرد کینه جو جبران شود و اگر هم نتوانست مهمانی دوباره ای را برای این خانواده برگزار کند ممکن است تا حدی شرمنده این نوع بی احترامی قهری بوجود آمده باشد.
وظیفه مرد به عنوان مدیر خانواده چند همسری و همسر و فرزندان او در اینگونه روابط مریض گونه و ناسالم چیست؟
ما مسلمانیم و زندگی چند همسری را با طراز شریعت اسلام قبول داریم و عمل می کنیم. در آیات و روایات این وظیفه کاملا روشن است که وظیفه بنده خدا این است که پای تعهد خود باشد و قاطع رحم نباشد چرا که صله رحم واجب و قاطع رحم ملعون است. در ذیل آیات و روایاتی را در این زمینه بیان می داریم تا قلوب همگان نسبت به صله رحم و محبت به خانواده خصوصا در زندگی چند همسری که پذیرش مسئولیت مضاعف یک مرد توانمند در خانواده است، خاضع شود.
رحم در اصل به معنی جایگاه جنین در شکم مادر است سپس این تعبیر به تمام خویشاوندان شده است به خاطر اینکه از رحم واحدی نشأت گرفته اند.**تفسیر نمونه، ج 21، ص 466. ***
صله رحم به حکم قرآن مجید و اخبار ائمه علیهم السلام واجب و قاطع رحم ملعون و مذموم شده است. حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و آله فرمودند که: وصیت می کنم حاضرین امت را و غائبین ایشان را و کسانی که در پشت پدران و رحم مادران هستند تا روز قیامت که صله رحم به جا آورند اگر چه دوری ایشان یکساله راه باشد به درستی که این جزء دین است.**معراج السعادة، ص 207. ***
اهمیت صله رحم تا آنجا است که پیامبر اسلام می فرماید: صِلَةُ الرَّحِمِ تَعمُرُ الدِّیارَ وَ تَزیدُ فى الأعمارِ وَ اِن كانَ اَهلُها غَیرَ اَخیارٍ؛ صله رحم(پیوند خویشاوندان) شهرها(خانه ها) را آباد و عمرها را طولانى مى كند، هر چند صله رحم كنندگان مردمان خوبى نباشند. **امالى(طوسى) ص 481 *** تفسیر نمونه، ج 1، ص 105.
قال ابو عبد الله علیه السلام ما نعلم منشأ یزید فی العمر الا صلة الرحم ان الرجل یکون اجله ثلاث سنین فیکون وصولاً للرحم و یزد الله فی عمره ثلاثین سنة فیکون سنة فیکون قاطعاً للرحم فنقصه الله ثلاثین سنة و یجعل اجله الی ثلاث سنین.
امام صادق علیه السلام فرمود چیزی که عمر را زیاد کند جز صله رحم نمی دانم تا آنجا که مردی که اجلش 3 سال است و او صله رحم کننده است خدا 30 سال به عمرش افزاید و آن سه سال را 33 سال کند و مردی که عمرش 33 سال است و قطع رحم کند خدا 30 سالش را کم می کند و عمرش را سه سال قرار می دهد.**کافی، ج 3، ص 224. ***
تحفة المجالس نقل شده که علی بن حمزه مروزی که از شیعیان موسی بن جعفر علیه السلام بود به اتفاق یعقوب ابن یزید که از اهالی مغرب بود به حج مشرف شده بودند و در مسجد الحرام حضور مبارک حضرت موسی بن جعفر علیه السلام مشرف شدند حضرت رو کرد به یعقوب بن یزید فرمود آیا در این سفر با برادر و عمه ات هم سفر نبودی؟ عرض کرد چرا فرمود آیا در فلان منزل ما بین تو و برادرت نزاع نشد به نحوی که به هم فحش دادید. عرض کرد چرا فرمودند از طرف من به برادرت بگو از این سفر برنمی گردی و عمرت به آخر رسیده زیرا او به تو فحش داده و قطع رحم نموده یعقوب عرض کرد یابن رسول الله من هم به او فحش دادم اجل من هم چون به او فحش دادم در این سفر می رسد و به وطن خود بر نمی گردم فرمود خداوند بیست سال دیگر عمر به تو عنایت فرموده برای آنکه در این سفر به عمه ات خدمت نمودی و اگر در قبال آن قطع رحم این وصل رحم نبود تو هم روی وطن خود را نمی دیدی زیرا قطع رحم عمر سی ساله را سه سال و صله رحم عمر سه ساله را سی سال می نماید.**منهاج الدموع، ص 135. ***
قال ابو جعفر علیه السلام صلة الرحم تزکی الاعمال و تدفع البلوی و تنمی الاموال و تنسی ء له فی عمره و توسع فی رزقه و تحبب فی اهل بیته فلیتق الله ولیصل رحمه حضرت امام باقر علیه السلام فرمود صله رحم اعمال را پاک می کند و بلا را دور می نماید و اموال را برکت می دهد و عمر را به تأخیر اندازد و روزیش را وسعت می دهد و در میان خانواده محبوبش سازد. پس باید از خدا پروا کرد و صله رحم نمود.**کافی، ج 3، ص 223. ***
ابو حمزه ثمالی گوید امیرالمؤمنین علیه السلام در خطبه فرمود پناه می برم به خدا از گناهانی که در نابودی (گنهکار) شتاب کنند عبد الله بن کوازیشگری برخواست و گفت ای امیر مؤمنان مگر گناهانی هم هست که در نابودی شتاب کنند. فرمود آری وای به تو آن قطع رحم است هر آینه (چه بسا) خاندانی هستند که گرد هم آیند و یاری هم کنند و با اینکه از حق دورند خداوند به آنها روزی دهد و (چه بسا) خاندانی که از هم جدا شوند و از همدیگر ببرند پس خدا آنها را محروم از روزی کند با اینکه پرهیزکارند.**کافی، ج 4، ص 48. ***
در کشف الغمه است که حضرت امام محمد باقر علیه السلام فرمود وصیت کرد مرا پدرم به این کلمات فرمود ای پسر جان من با پنج طبقه از مردم مصاحبت مکن سخن با ایشان مگوی و رفاقت مکن با ایشان در راه. عرض کردم که فدایت شوم این جماعت کیانند فرمود: لا تصحبن فاسقاً فانه سعیک بالحملة فما دونها یعنی البته با فاسق یار مشو زیرا که او تو را به یک لقمه بلکه کمتر از آن می فروشد عرض کردم ای پدر کمتر از آن چیست فرمود به طمع لقمه تو را می فروشد لکن به آن نمی رسد. گفتم ای پدر دوم کیست فرمود با بخیل مصاحبت مکن زیرا که او به منزله سراب است دور می کند از تو نزدیک را و نزدیک به تو دور را و سراب آن است که شعاع آفتاب در نیمروز به زمین مستوی افتد لمعات آن درخشنده در نظر آید چون آب موج زننده پس گمان برده شود که آن آبی است بر زمین جاری می شود و آن صورتست و حقیقت ندارد گفتم پدر چهارم کیست فرمود احمق است زیرا که او می خواهد تو را نفع رساند از احمق نادانی تو را ضرر می رساند عرض کردم ای پدر پنجم کیست فرمود مصاحبت مکن با قاطع رحم زیرا که من یافتم او را ملعون در سه موضع از کتاب خدا. **منتهی الامال، ج 2، ص 14. ***در سه جای قرآن خدا به قاطع رحم کرده لعنت نمود اول آیه در سوره محمد آیه 23 فهل عسیتم ان تولیتم ان تفسدوا فی الارض و تقطعوا ارحامکم آیه 23 اولئک الذین لعنتهم الله فاصمهم واعمی ابصارهم
یعنی اما اگر راه مخالفت را پیش گیرید و از فرمان خدا و عمل به کتاب او روی گردان شوید آیا جز این انتظاری می رود که در زمین فساد کنید و قطع رحم نمائید و آنها کسانی هستند که خداوند از رحمت خویش دورشان ساخته گوشهایشان را کر و چشم هایشان را کور نموده است نه حقیقتی را می شنوند و نه واقعیتی را می بینند.
و آیه دوم در سوره رعد آیه 25 به قاطع رحم لعنت نمود والذین ینقضون عهدالله من بعد میثاقه و یقطعون ما امر الله به ان یوصل و یفسدون فی الارض اولئک لهم اللعنة و لهم سوء الدار
و آنها که عهد الهی را پس از محکم کردن می شکنند و پیوندهایی را که خدا دستور برقراری آن را داده قطع می کنند و در روی زمین فساد می نمایند لعنت برای آنهاست و بدی (و مجازات) سرای آخرت.
و آیه سوم در سوره بقره آیه 27 کنایاً به قاطع رحم لعنت نموده. الذین ینقضون عهد الله من بعد میثاقه و یطعون ما امر الله به ان یوصل و یفسدون فی الارض اولئک هم الخاسرون
(فاسقان آنها هستند که) پیمان خدا را پس از آن که محکم ساختند می شکنند و پیوندهایی را که خدا دستور داده برقرار سازند قطع می نمایند و در جهان فساد می کنند اینها زیانکارانند.
بعضی از افراد خود قاطع رحم هستند و ملعون هستند و برخی دیگر علاوه بر اینکه خود قاطع هستند در قاطع بودن دیگران هم اثر گذاری می کنند و آنها را هم قاطع رحم می کنند و آنها را هم مورد لعن پروردگار می نمایند. این افراد لعنشان مضاعف خواهد بود و تا زمانی که این سیئه دستپخت آنها در جامعه باشد بطور مضاعف مورد لعن خدای متعال قرار خواهند داشت کما اینکه طبق روایات اگر کسی سنت حسنه ای را احیا کند تا زمانی که این سنت وجود داشته باشد برای او هم حسنه نوشته می شود و از ثواب همه عاملین آن بهره می برد.
بنابراین همانطور که امام حسین ع می فرمایند: ان الدنیا عقیدةٌ و جهادٌ. دنیا محل عقیده و میدان جهاد برای عقیده است. بایستی تلاش کنیم به صوابها و ثوابها نزدیک شویم تا عمل شیطان. باید سعی کنیم نگرشهای درستی نسبت به آموزه های دین اسلام در خودمان بوجود بیاوریم. اگر نگرشمان را درست کردیم احساس و علایق ما به دین اصلاح می شود و قوی تر می گردد و بر همین اساس انگیزه رفتار به آموزه های دینی الهی، عاقلانه و عاشقانه و بی ریا خواهد شد. اللهم اجعل محیای محیا محمد و آل محمد و مماتی ممات محمد و آل محمد. اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم.


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
cam4 token hack adder v1.5 دوشنبه 16 بهمن 1396 ساعت 17 و 32 دقیقه و 25 ثانیه
من نمیتوانستم از نظراتش مقاومت کنم به خوبی نوشته شده!
سارا شنبه 13 آبان 1396 ساعت 09 و 20 دقیقه و 37 ثانیه
به هر حال قبول کن کسی که به زور خودشو غالب کنه و یه خانواده رو نابود کنه همواره مورد نفرت دیگرانه.حق تو شوهر مردم نیست.حق تو اشتباه گرفتی
سارا شنبه 13 آبان 1396 ساعت 09 و 14 دقیقه و 25 ثانیه
کسی که بخواد به امید عادت کردن زن های بدبخت اولی خوشبخت بشه هیچوقت به جایی نمیرسه زهرا خانم.با نفرین کردن بی دلیل دیگران به جایی نمیرسی.کسی که بخواد با نابود کردن و شکستن دیگری به خوشبختی برسه همون حقشه که طرد بشه.
جمعه 13 مرداد 1396 ساعت 17 و 35 دقیقه و 57 ثانیه
جناب خراسانی


شمایی که تمام تقصیرهای تک همسری مردان رو گردن زنان اول میندازی و مدعی هستی که زن خودت مشکلی با این موضوع نداره چند تا زن داری؟ چهار تا؟ سه تا؟ دو تا؟ یا یدونه؟

مگر نه اینکه از لزوم چند همسری و نه حتی دو همسری گفتید پس در عمل چرا خودتون عاجزید؟ و مگر این حق زنان و دختران مجرد بر گردن شمای مرد متاهلی که مشکلی با اجازه همسد هم نداری نیست؟

رطب خورده منع رطب چون کند؟...
جمعه 13 مرداد 1396 ساعت 16 و 18 دقیقه و 45 ثانیه
موافقم این موجود چقدر وقیحه و بیشتر از اون حسود و کینه ای توقع هم داره تاوان بی عرضگی اون رو زنهای بیچاره دیگه بدن تو اگه لیاقت داشتی توهم اینو نداشتی که دیگران حقت رو خوردن خودت با بی لیاقتی و بی عرضگی و خودخواهی حقت رو پایمال کردی عرضه داشتی حفظش می کزدی
پنجشنبه 21 اردیبهشت 1396 ساعت 00 و 40 دقیقه و 34 ثانیه
برگرد آیات صریح سوره ی نسا رو بخوون و بعد بیا اینجا بنویس
حقت رو بخورن، آبرو و امنیت اجتماعیت رو تحت تاثیر قرار بدن مجبور و محکوم به تجرد قطعیت بکنن بعد بهت بگن وقیح و عقده ای هستی
وقیح کسی هست که حق الناس به گردنش هست، وقیح کسی هست که آیه ی صریح قرآن و سنت پیامبر رو فدای خودخواهی خودش، دخترش، خواهرش و... می کنه

زنان اول اگر با دوربینم شوهراشون رو تعقیب کنن بخوان سراغ زن دیگه برن حریفشون نیستن، کافیه از تمام زخماتی که همسران خودتون برای زنان مجرد ایجاد کزدن آگاه بشین...

اینکه چطور مردها به خواسته اشون میرسن مهم هست، این هست که داره به زندگی ها لطمه می زنه، اما یه سری با وقاحت سر زیر برف کردن و نمی خوان که ببینن


هر زن نجزدی که به گناه می افته در شرایط فعلی که امکان ازدواج نداره گناهش فقط به گردن خودش نیست به گردن زنان اول خودخواه و زیاده طلب هست به گردن مردان جامعه هست که اجازه میدن این همه زن و دختر بدون همسر رها شده در جامعه باقی بمونن

روانی طرز فکر امثال شماست که ناامنی اجتماعی، عاطفی، خانوادگی و... رو برای حداقل چهل درصد زنان دنیا رقم زده
چهارشنبه 20 اردیبهشت 1396 ساعت 22 و 24 دقیقه و 17 ثانیه
زهرا چقدر ضعیف و وقیحی، اول عقده ها تو درمان کن اگه همه زنای دوم مثل تو عقده ای باشن زنای اول حق دارن مواظب شوهراشون باشن چه رفتار زشتی یعنی مثلا اسلامیه واقعا جای تاسف داره که اینقدر بیرحمی چه حقی داری راجع به بیرحمی دیگران قضاوت کنی امیدوارم خودت برای دخترت ،هوو بیاری و با خوشحالی اونو راهی ماه عسل با داماد ت کنی آره تو شروع کن خوب باش
حسن دوشنبه 28 فروردین 1396 ساعت 00 و 03 دقیقه و 48 ثانیه
به گنجشک گفتند منار به کونت گفت ی چی بگو بگنجه
سارا یکشنبه 27 فروردین 1396 ساعت 16 و 59 دقیقه و 47 ثانیه
سلام
زهراخانم عزیزم،نفرین نکن خواهرم که جایی نمیرسه.چون اینهاخودشون روحق میدونند.
خداعاقبت امورهمه ماراختم به خیربکنه بااین اوضاع نابسامانی که هستش وروزبه روزم داره بدترمیشه....
دلسوزی ومحبت ومهربانی انقدرکم رنگ شده که دلهامون به هم نزدیک نیست تابرای هم وتنهاییهاوغم وغصه های هم دل بسوزونیم
اسماعیل جمعه 25 فروردین 1396 ساعت 11 و 26 دقیقه و 13 ثانیه
سلام و عرض خداقوت
وبلاگی دارم با موضوع نظام جنسی در اسلام
شما را به نام چندهمسری لینک کردم. در صورت امکان ما را در وبلاگتان لینک کنید.
ممنون و متشکر
میثمی
شنبه 19 فروردین 1396 ساعت 15 و 54 دقیقه و 00 ثانیه
سلام امرروزروزشرف الشمس است روزخیلی مهمیه دعایی داره بنویسیدوحاجاتتون روزیرش بنویسیددرقرآن قراردهیدتاغروب فرصت دارین
مرضیه جمعه 18 فروردین 1396 ساعت 18 و 57 دقیقه و 44 ثانیه
زهرا جان چقد عصبانی...
بله متاسفانه تو جامعه ما خراب شدن زندگی زن دوم اصلا مهم نیست حتی تلاش هم میشه که زندگیشو خراب کنن...
چه عرض کنم فقط ته زندگی هممون اینکه باید پیش خدا جواب بدیم چه خوشمون بیاد چه نیاد...
زهرا جمعه 18 فروردین 1396 ساعت 14 و 15 دقیقه و 42 ثانیه
اگر مردم ما می فهمیدن به همون اندازه ای که به هم زدن زندگی اول یه مرد معنی از هم پاشیدن خانواده و بدبخت کردن زن و بچه اش رو داره بهم زدن زندگی هر زن دومی هم گناه و زشت هست اینقدر زن دوم مطلقه، زن دو پنهان، رابطه ی نامشروع و... نداشتیم


گاهی حتی زن اول مرد هم با قصه ی دو همسر بودن مردش مشکل نداره، یا اگر ابتدا داره بعد از گذر مدتی مثل یکسال با این قضیه کنار مییاد، دو بهم زنی و بدبختی و حرف و حدیث و جنگ اعصاب رو اونایی به زندگیشون میریزن که دوست خانوادگی و فامیل هستن...

فقط خدا می دونه دلسوزی از سر حماقتشون واقعیه یا بخاطر خرده حساب های قبلی هست


فقط از خدا میخوام هر کسی که مانع از سر و سامون گرفتن و امنیت عاطفی، جسمی و روحی دختران و زنان مجرد میشه خدا همین بلا رو سر خودش، دخترش، خواهرش و عزیزانش بیاره...


هر کسی که هر زنی رو از حق داشتن خانواده، فرزند، امید به زندگی و همسر محروم می کنه خدا همین رو در حق خودش روا کنه
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
 
 
وبلاگ چندهمسری برای تبیین مسئله و آگاهی بخشی پیرامون آن به جامعه در چهارچوب شرع مقدس اسلام فعالیت میکند تا اندیشه ها و باورهای نادرست را اصلاح نماید و نظرات و تجربیات کاربران محترم را در اختیار همگان قرار دهد. برازنده شخصیت دینی هرکس به رعایت ضوابط و مقررات و اخلاق در چهارچوب شرع مقدس اسلام است. لذا خدا محوری به جای دیگر محوری پایه و اساس فعالیتهای دینی - فرهنگی ماست.
شما میتوانید از طریق ایمیل: chandhamsari@gmail.com پیامها، اطلاعات، مطالب علمی و ... و یا در خواست همسریابی خود را ارسال نمایید. و یا با شماره 09351520403 تماس بگیرید.

ذبیح خراسانی
. ذکر روزهای هفته . دانشنامه عاشورا