تبلیغات
حدیث موضوعی چند همسری (chandhamsari.ir) - لزوم ورودکارشناسان و مشاوران ازدواج و خانواده به عرصه چند همسری
پایداری خانواده و تکثیر نسل در سایه چند همسری اسلامی از ضرورت‌های امروز ماست.
 
میدانیم تعدد زوجات طبق آیات قرآن و سنت اهلبیت (ع) جایز است، از طرفی جمعیت دختران و زنان مجرد بالای 25 سال رو به افزایش و سن ازدواج بالا رفته و نیز اقبال مردان مجرد به ازدواج کاهش یافته است شما فکر می کنید درباره دختران و زنان مجرد چه باید کرد؟
تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :

تاریخ روز
دریافت کد لوگوی سایت مراجع معظم تقلید
 
 
نویسنده : ذبیح خراسانی
تاریخ : چهارشنبه 7 بهمن 1394
نظرات
لزوم ورودکارشناسان و مشاوران ازدواج و خانواده به عرصه چند همسری


«فَانْكِحُوا مَا طَابَ لَكُمْ مِنَ النِّسَاءِ مَثْنَىٰ وَثُلَاثَ وَرُبَاعَ...»

و با زنان (پاك) مورد علاقه خود ازدواج نمایید دو یا سه یا چهار همسر

و اگر میترسید عدالت را درباره همسران متعدّد رعایت نكنید تنها یك همسر بگیرید و یا از زنانى كه مالك آنهایید استفاده كنید این كار به ترك ظلم و ستم نزدیك‏تر است


نظر برخی کارشناسان و مشاوران خانواده مغایر با قرآن است.

ببینیم قرآن چه می گوید و مردم چه می گویند و چی عمل می کنند؟
ببینیم قرآن چه می گوید و کارشناسان و نخبگان جامعه چه می گویند؟

برخی از مردم خصوصاً زنان می گویند:

 «زن یکی خدا یکی»!!!!
«زن دوم گرفتن هوس بازی است»!!!!

برخی از کارشناسان دینی و مشاوران اسلامی همزبان با مخالفان تعدد زوجات در جامعه اسلامی مغایر این آیه شریفه اظهار نظر می کنند و افراد را از تعدد زوجات منع می کنند و مراجان دایره چند همسری را مورد نکوهش قرار می دهند.
همین که یک زن با گریه به مرکز مشاوره یا یک کارشناس دینی مراجعه می کند و از وضعیت وخیم زندگی دو همسری خود گلایه می نماید یا همینکه اظهار می کند «کاش همسر دوم نمی داشتم یا همسر دوم نمی شدم»، طبق اصول مشاوره دیوید گلدارد می خواهند با مراجع خود همدلی کنند. اما در مرحله همدلی بامراجع باقی می مانند و به جای ریشه یابی و حل مساله و اصلاح نگرش با مراجع خود همزبان می شوند و او را مورد ملامت قرار می دهند.
متأسفانه عمده مشاوران و کارشناسان امور ازدواج و خانواده نیز مانند سایر افراد جامعه به قبح تعدد زوجات دامن می زنند. چرا که فقط افرادی که به اختلاف رسیده اند و نیازمند مشاوره هستندبه آنها مراجعه می کنند و لذا فقط جنبه مشکلات خانواده چند همسری را مشاهده می کنند. اما توجه نمی کنند که خدای متعال در ورای این آیه قرآنی چه راه نجاتی را پیش پای جامعه گذاشته تا از مفاسد در امان بماند.
در شریعت حضرت موسی ع بنا به مصلحت انسان آن روز ازدواج آزاد بود به هر میزان که شکل میگرفت و در شریعت حضرت عیسی ع باز به مصلحت فقط یک همسری جایز بود نه بیشتر اما در دین اسلام که دین کاملی هست بین هر دو را جمع کرده است هم تک همسری و هم تا چهار همسر دایم را جایز دانسته است.
در روایت دیگری امام صادق علیه السلام فرمود: «در هر چیز اسراف و زیاده روى است مگر در زنان، خداوند فرمود: «با زنان (پاك) مورد علاقه خود ازدواج نمایید دو یا سه یا چهار همسر» (منابع فقه شیعه (ترجمه جامع أحادیث الشیعة)، ج‏25، ص: 1039)
بنابراین این شریعت اسلام است که تعدد زوجات را تا چهار زن دائم و هر تعداد زن متعه را جایز دانسته است.
گیریم که از نظر توازن جمعیت در شرف ازدواج هیچ مشکلی نداشته باشیم که قطعا داریم اما چه ما در این باره سخن بگوییم چه نگوییم قطار تعدد زوجات در بین افراد جامعه باز نخواهد ایستاد و همچنان افراد زیادی به تعدد زوجات مبادرت خواهند داشت. کما اینکه تا کنون 86660 نمونه تعدد زوجات در کشور داریم.
از طرفی به دلیل مقبوح بودن این سنت حسنه نبوی در جامعه، ازدواجهای چند همسری بیشتر به حالت پنهانی و بدون مشاوره صورت می گیرد و با لو رفتن آن مشکلات عدیده ای در جامعه درست می شود.
چه کسی باید این معضل را حل کند؟
آیا می شود بگوییم علما در مقابل نص صریح قرآن فتوا صادر کرده  آن را حرام نمایند؟
آیا می شود میل باطنی و فطری مردان را نسبت به داشتن تعدد زوجات از بین برد؟
آیا می شود افراد اقدام کننده به تعدد زوجات که به مشکل و اختلاف خانواده رسیده اند را همینطور رها کرد؟
آیا می شود جامعه را از احکام و مسائل چند همسری در جهل قرار داد و باعث ظلم و عصیان افراد در جامعه شد؟

ممکن است منع کارشناسان افراد را از این کار وابدارد اما ممکن است که افراد زیادی هم بی گدار به آب بزنند و برای خود و خانواده و جامعه خود مشکل درست کنند. و یا ممکن است باعث شیوع بسیاری از گناهان و مفاسد جنسی در جامعه شود خصوصاً که ده سال خلأ مدیریت شهوت هم در کشور وجود دارد.(15 تا 25 سالگی که معمولا در این سن به فکر ازدواج می افتند)

پس باید نخبگان، کارشناسان و مشاوران خانواده به جد در این زمینه ورود نمایند و مشاوره صحیح  برای تحکیم زندگی در نوع چند همسری داشته باشند.
باید مهارتهای زندگی را از صورت تک همسری به صورت چندهمنسری توسعه داده و مبانی اسلامی را در این زمینه مورد استفاده جامعه قرار بدهند.
باید از شیوع گناهان و مفاسد جنسی جامعه جلو گیری کرد خصوصا که مسأله چند همسری در جامعه امروز ما ضرورت دارد.
 باید اگر موانع قانونی یا تقصیرات خدماتی وجود دارد توسط مسئولین و متولیان فرهنگی برطرف گردد.
باید ازدواج آسان چه در تک همسری و چه در چندهمسری در جامعه ما الگو سازی بشود چرا که فقط اصطلاح ازدواج آسان در افواه عمومی می چرخد اما وقتی وارد گود هر گونه از ازدواج ها که می شوی پشیمان می شوی و خبر از آسانی در آن نیست. این یعنی فاصله جامعه دینی از اسلام. این یعنی مغایرت داشتن جامعه اسلامی با اسلام ناب.

پس ورود کارشناسان، مشاوران و نخبگان خانواده و ازدواج
خصوصا روحانیت معظم
به عرصه فرهنگ چند همسری اسلامی
«بإیّ نحوٍ کان»
ضروری است.مرتبط با: مقالات ,
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
وی سه شنبه 18 آبان 1395 ساعت 02 و 33 دقیقه و 39 ثانیه
سلام بر بزرگوار ... نمیدونم چه دعایی برات بکنم. فقط میگم اگه ی روزی کمک خواستی و تنها بودی به منم بگو تا با هم باشیم... آدمی که افکار غلط مردم رو زیر پاهاش له میکنه تا سنت خداوند رو اجرا کنه باید کنارش بود .... ما مخلص بنده های مخلصیم دربست و بدون تو راهی ... آقا جانی که میگی ازدواج دوم بده یا متعه بده یا اینا ؟؟؟؟؟ کاریه ... چ بلایی سر خانم مطلقه ؛ سن بالا و یا بیوه ای که توی منزل پدرشه میاد وقتی شخصی برای ازدواج دوم یا متغه میاد خواستگاری ... بنده خدا پدرش حاضره بخاطر حرف مردم و تعصبی رو که اسمشو غیرت گذاشته جواب رد میده و بعدش این خانم بخاطر فشار روحی و یا جسمی یک روزی میشکنه و تن به دوستی خیابونی اونم با اشخاصی معلوم الحال میده ... حالا ورودش به معرکه خطر و سو استفاده ازش بهتره یا اینکه حداقل ی مرد (حالا چ دایم و یا موقت) روش غیرت داشته باشه و پشتیبانش باشه و توسط خانواده همین خانم چک شده باشه که این آقا بعنوان همسر این خانم کی و چی هست!؟ ... به نظر شما کدوم کار به خوبی و پاکی نزذیکتره ... روش دوم یا اول ... من اول روش دوم رو گفتم ولی شما اولی رو بخون چون دومی وابسته به اولی هست
شنبه 7 فروردین 1395 ساعت 02 و 16 دقیقه و 15 ثانیه
کارشناسانی که چند همسر باشند اصلا مقبولیتی ندارند که بخوان مشاور بشن خیلی زود مجبور می شن در دفتر و دستکشون رو تخته کنن و به دنبال شغل یدی برای تامین هزینه های چند همسرشون برن
افتاب شنبه 10 بهمن 1394 ساعت 09 و 37 دقیقه و 41 ثانیه
نظر پایین از بنده بود
شنبه 10 بهمن 1394 ساعت 09 و 35 دقیقه و 05 ثانیه
مهم نیس که کارشناس تک همسر باشه یا چند همسر، مهم داشتن افکار و ایده هایی است که مورد تاییدخدا و قران هست که از جمله موضوع چند همسری، یکی از اونهاست. منظورم اینه که فرد با چندهمسری موافق باشه ، حالا میخاد تک همسر باشه یا چند همسر.
محمد شنبه 10 بهمن 1394 ساعت 09 و 12 دقیقه و 12 ثانیه
کارشناسانی که خودشون تک همسر باشند نمی تونند کارشناس خوبی باشند
افتاب شنبه 10 بهمن 1394 ساعت 00 و 25 دقیقه و 26 ثانیه
چه بسا افراد نااهل که خود رو امین جا میزنند، مشاورشون فقط در حد دلداری دادنه و متد های بیرون کردن همسر دوم از زندگی هست. ایااین مشاوران از خدا نمیترسن ، که موجبات جدایی دوانسان رو فراهم میکنن. ان شاالله مشاوران امین در جامعمون زیاد بشن.
لیلا جمعه 9 بهمن 1394 ساعت 18 و 58 دقیقه و 52 ثانیه
سلام دوست عزیز
انشالله خداوند یاریت کنه وصبوری کنی چون سخته
مرضیه پنجشنبه 8 بهمن 1394 ساعت 17 و 44 دقیقه و 13 ثانیه
عزت عزیز اگر شما خدا و پیامبر رو قبول داشته باشى پس این امر رو هم باید قبول داشته باشى.
چند همسرى بى ناموسى نیست. تو جشناى قاطى رفتن و با چند تا زن ارتباط داشتن زن هامون بى حجاب کنار نامحرم عکس انداختن. به اسم اینکه مثل برادرم میمونه فلانى مثل خواهرم میمونه.... این یعنى بى غیرتى. یعنى بى ناموسى
عزیز جان توهین نکن. فقط خدا ناظر براعمال ما هست
عزت پنجشنبه 8 بهمن 1394 ساعت 15 و 57 دقیقه و 00 ثانیه
زر مفت بزن تا دلت می خواد راحت باش کنتور نمی ندازه نرینگی و بی ناموسیت رو هم بنویس به پای خدا و پیغمبر مگه بقیه کثافتکاریها و دزدیهاتون رو انداختین گردن خدا و پیغمبر آب از آب تکون خورد؟ اما بدون اگه نسل جدید اسلام رو از این جامعه کنار بزنن یکی از عامل های رذلش تو و دوستات هستید عزت زیاد
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
 
 
وبلاگ چندهمسری برای تبیین مسئله و آگاهی بخشی پیرامون آن به جامعه در چهارچوب شرع مقدس اسلام فعالیت میکند تا اندیشه ها و باورهای نادرست را اصلاح نماید و نظرات و تجربیات کاربران محترم را در اختیار همگان قرار دهد. برازنده شخصیت دینی هرکس به رعایت ضوابط و مقررات و اخلاق در چهارچوب شرع مقدس اسلام است. لذا خدا محوری به جای دیگر محوری پایه و اساس فعالیتهای دینی - فرهنگی ماست.
شما میتوانید از طریق ایمیل: chandhamsari@gmail.com پیامها، اطلاعات، مطالب علمی و ... و یا در خواست همسریابی خود را ارسال نمایید. و یا با شماره 09351520403 تماس بگیرید.

ذبیح خراسانی
. ذکر روزهای هفته . دانشنامه عاشورا