تبلیغات
حدیث موضوعی چند همسری (chandhamsari.ir) - مهارتهای زندگی چند همسری (تردید در انتخاب نهایی همسر)
پایداری خانواده و تکثیر نسل در سایه چند همسری اسلامی از ضرورت‌های امروز ماست.
 
میدانیم تعدد زوجات طبق آیات قرآن و سنت اهلبیت (ع) جایز است، از طرفی جمعیت دختران و زنان مجرد بالای 25 سال رو به افزایش و سن ازدواج بالا رفته و نیز اقبال مردان مجرد به ازدواج کاهش یافته است شما فکر می کنید درباره دختران و زنان مجرد چه باید کرد؟
تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :

تاریخ روز
دریافت کد لوگوی سایت مراجع معظم تقلید
 
 
نویسنده : ذبیح خراسانی
تاریخ : جمعه 18 دی 1394
نظرات
مهارتهای زندگی چند همسری (تردید در انتخاب نهایی همسر)

گاهی برخی افراد در انتخاب همسرشون دچار تردید می شوند و بعد از حتی مذاکرات زیاد باز نمی دانند چه کنند؟
آیا ازدواجشان موفقیت آمیز خواهد بود؟ آیا این همسر همون فردی است که او را جستجو می کردند؟ آیا خوشبخت خواهند شد؟ آیا تعهد آنها در زندگی پایدار خواهد ماند؟

نکته اساسی این است که باید دید منشاء این تردید کجاست؟ و چگونه میشود این تردید را برطرف کرد تا قریب به یقین تصمیم گرفت که توضیح می دهم.

این تردید خصوصا در ناحیه زنها از دو جهت ایجاد می شود:

الف- تردید از ناحیه عدم اعتماد به همسر
معمولا در افرادی که به تردید می افتند علتش این است خود آنها نسبت به این همسری که می خواهند انتخاب کنند نتوانستند به یک اعتماد مطلوبی برسند که خود را قانع کنند و او را به همسری بذیرند
در این باره سه نکته را عرض می کنم
1- اولا اینکه اگر بخواهید همسری را بجویید که تام الشرایط باشه معلوم نیست چنین فردی گیر بیاد
2- در ثانی در انتخاب همسر باید آمال و آرزوهای بلند را کنار گذاشت و مقداری از خواسته های خود کوتاه آمد تا فرد را همانطور که هست پذیرا باشیم نه اینکه قول بدهد که چنین و چنان خواهد کرد
3- سوم اینکه وقتی نسبت به شخصیت فرد هنوز اعتماد قابل قبولی نیست باید از حسن شهرتش و رفتارهای خاهنوادگی او بیشتر تحقیق کرد مثلا باید دید مرد در میان خانواده و دوستانش از حیث اخلاق و رفتارش مورد تحسین است؟ آیا افراد معتمدی او را تایید می کنند؟ آیا نسبت به زن و فرزند خود از جایگاه مهر و محبت همسری و پدری برخوردار است؟ و نسبت به زن هم همینطور.
4- چهارم اینکه در خصوص تکمیل شناخت شخصیت خود و همسر و میزان تناسب با یکدیگر خوب است که با مراجعه به مراکز مشاوره و استفاده از تست شخصیت از میزان تناسب خود با همسر مطلع شد. این تست شخصیت کمک می کند تا بدانیم چه میزان می توانیم به پایداری خانواده خود مطمین باشیم

5- اگر با وجود اینکه شناخت دارند اما نسبت به همدیگر باز هم تردید دارند وقتی شرایط ازدواج موقت را دارند میتوانند مدتی را ازدواج موقت کنند تا در یک پروسه زندگی شناخت خود را کامل نمایند و سپس تصمیم نهایی برای ازدواج دایم بگیرند.

شبهه تکرر ازدواج موقت
اینجا شبهه ای است که اگر قرار باشد در هر موردی که مراجعه میشود با  او ازدواج موقت کنند باعث می شود از زندگی خود فقط تکرر ازدواج را تجربه کرده باشد و از طرفی زنی که زیاد ازدواج موقت کرده او را برای دایم نمی پذیرند و ...!!

پاسخ
اولا اینکه ازدواج موقت هم یکی از انواع ازدواج مشروع است و طبق فتاوای مراجع به هر دلیلی مردان یا هر زن مجردی میتوانند اقدام کنند و شروط خاصی ندارد که مثلا بایددر سفر باشد یا ضرورت داشته باشد. اما در روایات کسی که در فواصل کوتاه زیاد ازدواج موقت میکند ملعون خطاب شده است.

انسان وقتی می خواهد یک خانه یا ماشین مطلوب خود را بخرد چندین بار معامله می کند تا به مطلوب خود برسد حال چطور ممکن است برای انتخاب شریک زندگی همیشگی خود چشم بسته بپذیرد و بعد پشیمان شود. لذا نمی تواند نسبت به زندگی یک عمر خود بی تفاوت باشد شاید لازم شود چندین نفر را اینگونه بشناسد و بعد تصمیم بگیرد.
کسی که به قصد ازدواج دایم ازدواج موقت می کند مدت طولانی تری را در این ازدواج باقی می ماند و اینگونه نیست که گفته شود در فواصل کوتاه چندین موقت را انجام داده است و لباس شهوت رانی و هوس بازی را بر او پوشانده شود.
از طرفی یکی از فلسفه های ازدواج موقت طولانی مدت این است که چه بسا اینها در این میان به یکدیگر علاقمند شوند و شرایط خود را برای یک زندگی دایمی مساعد کنند و به تشکیل و تحکیم خانواده بپردازند.
و در نهایت باید گفت ازدواج موقت هم خود یک نوعی از زندگی است که احتمالا زیربنای ازدواج دایم هم ممکن است باشد و همانطور که در زندگی موقت ممکن است طلاق وجود داشته باشد در زندگی موقت هم اگر به دایم نیانجامد بعد از مدت معلوم آن زن و مرد از هم جدا شده و زن احتمالا ملزم به عده می شود مانند طلاق در ازدواج دایم.

ب- تردید بخاطر عدم رضایت خانواده
یکی از موارد بسیار شایع؛ مخالفتها و عدم رضایت خانواده ها  برای ازدواج مجدد هست. خصوصا در طایفه زن این مخالفت برای همسر دوم شدن شدیدتر است و این زن مجرد را از همسر دوم شدن نهی می کنند و خط و نشان برای او ترسیم می کنند و تمام زندگیهای ناموفق دو همسری را خاطرات هفتاد من کاغذ مثنوی برایش می خوانند تا منصرف شود
اولا که خانواده ا باید در این زمینه دقت کنند که اگر این زن کسی را پذیرفته بر چه معیاری پذیرفته است اگر خصوصا با معیارهای دینی و سیرت همسرش او را پذیرش می کند نباید او را مؤاخذه کنند و نهی نمایند.
از طرفی باید خود زن و تا حد ممکن باتفاق همسر سراغ خانواده بروند و دغدغه های خانواده را از درون اصلاح نمایند و پاسخ بدهند. اگر در خانواده زن رضایت نباشد به راحتی اساس تشکیل یک خانواده ویران می شود و حتی اگر زندگی سر بگیرد مداخله ها  همچنان آذار دهنده است و شیرینی زندگی را از زوجین خواهد گرفت.
اگر مرد هم خانواده اش ناراضی باشند خصوصا همسر اول؛ باید بتواند رضایت او را جلب کند و الا این عدم رضایت ممکن است در طول زندگی مقداری زندگی را تلخ کند.

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
best erectile dysfunction medication سه شنبه 3 اردیبهشت 1398 ساعت 10 و 40 دقیقه و 51 ثانیه
get erectile dysfunction treatment http://viagralim.us get erectile dysfunction treatment !
I think the admin of this web site is actually working hard for his website, as here every information is quality based material.
سه شنبه 19 اردیبهشت 1396 ساعت 10 و 24 دقیقه و 49 ثانیه
اگه برای همسر دوم کمکی میشد خیلی خوب بود مثلا هزینه رهن واجاره یه خونه
ثبت برند یکشنبه 3 بهمن 1395 ساعت 19 و 43 دقیقه و 04 ثانیه
مطالب مفیدی بودش
شنبه 3 بهمن 1394 ساعت 10 و 22 دقیقه و 26 ثانیه
با شهوت پسرهای مجردی که هر روز شاهد بی حجابی زنان شوهر دار و دخترهای بی حجاب مجبورند تحمل کنند و گناه نکنند و سعی کنند تحریک نشوند تا در خفی دچار عارضه خود ارضایی یا تن دادن به برقراری رابطه نامشروع نشوند، چه میکنید؟
شما شهوت پسرها را حل کنید که اول باید لیسانس بگیرند بعد سربازی بروند بعد فوق لیسانس بگیرند بعد دنبال کار باشند بعد ماشین و خونه بگیرند تا به اونها زن بدهند . شما فکر می کنید این پسر تا این همه سال با شهوتش چه میکنه چرا ازدواج را سخت کردیم ولی زندگی مجردی را با صرفه کردیم میگن بچه هست زوده ازدواج کنه تا تونستیم پسرها را در فیلمها تحقیر کردیم و مرد را سرزنش کردیم و اونو یک انسان بی وفا نشون دادیم حالا بیا فقط حرف از چندهمسری بزنیم و نگوییم که این وظیفه در درجه اول بر عهده روحانیون محترم است بلکه تکلیف است با زنانی که شانس ازدواج ندارند یا صاحب فرزندان یتیم هستند ازدواج کنند.
افتاب سه شنبه 29 دی 1394 ساعت 18 و 48 دقیقه و 35 ثانیه
پیرو نظر پایین باید بگم، انسان از دوراه گمراه میشه یکی شهوت و دیگری غفلت. راه درمان شهوت، ازدواج و راه درمان غفلت نماز است. پس ازدواج خیلی مهمه. وچند همسری هم لازمه تو جامعه باشه چون تنها راه همسر دار شدن یه عده افراد هست. کسی که ازدواج میکنه به ارامش میرسه. لتسکنوا الیها. ودر سایه این ارامش میتونه بهتر بندگی کنه، واین خیلی مهمه
سه شنبه 29 دی 1394 ساعت 15 و 55 دقیقه و 50 ثانیه
مطالبتون خیلی داره تکراری میشه میگن اگر در خانه یک نفر هست یک حرف بس است!
فکر کنم جهان را دجال پر کنه باز هم شما از اینهمه سوره و آیه قران ، فقط حرف از چند همسری که چند آیه سوره نساء هست را تکرار می کنید . ایا نمیشه حرف از مسائل دیگر بزنید نمیگم بروید سایت مدافع حرم بزنید ولی اگر بزنید هم خیلی عالی هست حداقل از دست نظرات تکراری هم راحت میشیم همهجا جنگ هست فساد هست دجال هست بجای مبارزه با دجال و نابود کردنش ، شما می فرمایید چند همسری! مردها دارن میرن شهید میشن شما میگید چند همسری! نمیگم زنان بیوه به امان خدا باشند ولی میشه بگید مدافعان حرم تشویق شوند از انگلیسیهایی که از شیعه بد میگن یا خود را به شکل شیعه یا سنی در میارن تا بین انسانها اختلاف بندازند بگید از نفوذ بگید از هجمه فرهنگی بگید از بی حجابی بگید شما فقط یک چیز میگید
ذبیح خراسانی پاسخ داد:
برادر نمیشه همه مغازه ها یه چیز عرضه کنند. اینطور که زندگی روی سنگ بند نمی شه. باید به اندازه نیازهای جامعه اسلامی تنوع علم و فرهنگ و اتندیشه ناب وجود داشته باشه. امروز در بهبوهه همین دعواهای موجود جهانی این سنگر وظیفه مستقیم بنده شده است. البته به این معنا نیست که در عرصه های دیگر بی تفاوت باشیم بلکه اگر توفیق بشود ما هم آرزو داریم که به تمام زاده عزیز و آن درجه رفیع شهادت برسیم که آمال و آرزوی مردان آزاده جهان است.
مرضیه یکشنبه 27 دی 1394 ساعت 11 و 27 دقیقه و 24 ثانیه
آقاى خراسانى ممنون از مطالب خوبتون. خیلى کمک راه هستن
ذبیح خراسانی پاسخ داد:
ممنون از محبت شما. ان شاء الله به فضل خدا و کمک شما بزرگواران بتونیم یه قدم مثبتی برای شیعیان علی بن ابیطالب ع برداریم.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
 
 
وبلاگ چندهمسری برای تبیین مسئله و آگاهی بخشی پیرامون آن به جامعه در چهارچوب شرع مقدس اسلام فعالیت میکند تا اندیشه ها و باورهای نادرست را اصلاح نماید و نظرات و تجربیات کاربران محترم را در اختیار همگان قرار دهد. برازنده شخصیت دینی هرکس به رعایت ضوابط و مقررات و اخلاق در چهارچوب شرع مقدس اسلام است. لذا خدا محوری به جای دیگر محوری پایه و اساس فعالیتهای دینی - فرهنگی ماست.
شما میتوانید از طریق ایمیل: chandhamsari@gmail.com پیامها، اطلاعات، مطالب علمی و ... و یا در خواست همسریابی خود را ارسال نمایید. و یا با شماره 09351520403 تماس بگیرید.

ذبیح خراسانی
. ذکر روزهای هفته . دانشنامه عاشورا