تبلیغات
حدیث موضوعی چند همسری (chandhamsari.ir) - مهارت زندگی چند همسری(رضایت همسر اول)
پایداری خانواده و تکثیر نسل در سایه چند همسری اسلامی از ضرورت‌های امروز ماست.
 
میدانیم تعدد زوجات طبق آیات قرآن و سنت اهلبیت (ع) جایز است، از طرفی جمعیت دختران و زنان مجرد بالای 25 سال رو به افزایش و سن ازدواج بالا رفته و نیز اقبال مردان مجرد به ازدواج کاهش یافته است شما فکر می کنید درباره دختران و زنان مجرد چه باید کرد؟
تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :

تاریخ روز
دریافت کد لوگوی سایت مراجع معظم تقلید
 
 
نویسنده : ذبیح خراسانی
تاریخ : شنبه 5 دی 1394
نظرات
مهارت زندگی چند همسری(رضایت همسر اول)
 
یکی از موارد مهمی که از موانع ازدواج چند همسری است قبیح بودن این گونه ازدواجها نزد والدین یا خواهر و برادر های زوجین و یا همسر اول هست.

به فضل خدا این مسائل را مورد بررسی قرار می دهم و در این بخش درباره چگونگی جلب رضایت زن اول مبحثی را ارائه می نمایم.

سؤال جدی بسیاری از مخاطبان است که چطور میشود همسر اول را راضی کرد تا هوو را بپذیرد؟
قبل از پاسخ توضیحی را عرض می کنم:

1- اولا اینکه بگوییم  زن اول صد در صد راضی است معلوم نیست چنین باشد هر چند افراد شذّ  و ندری هستند که با طیب خاطر برای همسرشان زن دوم می جویند و همه امور آنها را خود دنبال می کنند و این کار جزء فرهنگ آنهاست و خواست خدا را بر خواست خود مقدم میدارند و اگر شوهرشان یک زن داشته باشد همسر خود را ضعیف دانسته و اقتدارش را در اداره کردن دو زندگی و بیشتر میدانند.
اما زنان دیگری هم هستند که با ایمان و باور دینی به مساله نزدیک میشوند و اقدام میکنند ولی دچار استرس و اضطراب میشوند و تا این مقدار طبیعی است.
اگر روحیه مخالفت زن با مساله چند همسری به اندازه حسادت جلو نرود که به کفر بیانجامد اشکالی ندارد و بلکه باعث پایداری خانواده هم خواهد بود. چون روحیه انحصار طلبی زن نسبت به مردش باعث میشود که زن جز به مردش به کس دیگری فکر نکند و حول همسر خود زندگیش را پایدار نگه دارد.
بنابر این از زن نباید توقع داشت که او صد در صد با ازدواج دوم همسرش موافق باشد بلکه همینکه مخالفت نمی کند کافی است که مورد تحسین قرار بگیرد.
مرد در مقابل همسرش مسئول است و باید در تقویت ایمان خود و عیالاتش تلاش کند(قوا انفسکم و اهلیکم ناراً)

اما شیوه های مهارتی جهت رضایت همسر اول

الف - گفتمان سازی دینی:
مردی که قصد اختیار همسر دوم دارد باید بتواند همسر خود را همراه کند تا زندگی پایدار و مستحکم و شیبرینی را تجربه نماید بهترین روش در جلب رضایت همسر اول گفتمان سازی دینی است. نسبت به اینکه:
1- خدا دو همسری را دوست دارد چرا باید  ما مخلوقات از ان به زشتی یاد کنیم(مثنی و ثلاث و رباع)
2- تمام انبیاء الهی حد اقل دو همسر را داشتند و ائمه معصومین ع نیز همه دارای چند همسر بودند و به این سنت سفارش می کردند چرا ما که پیرو هستیم آن را زشت تلقی کنیم
3-در قرآن احکام چند همسری مطرح شده است و این به منزله این است که دو همسری مورد قبول اسلام است
 4- شرط در دو همسری عدالت است و عدالت در دو همسری به معنای رعایت شأن همسران در معیشت است و تا حد ممکن در عواطف و احساسات است اما نمیشود در عواطف بطور کامل عدالت داشت چون هر یک از زنان عواطف و احساساتشان با دیگری متفاوت است و نمیشود با هر دو به یک روش رفتار کرد.
5- اینکه زن نسبت به داشتن هوو مخالفت شدید می کند نوعی تکبر و خود بینی و حسادت است که این خصایص مذمومه انسان را به فلاح و رستگاری نمی رساند و چه بسا که اگر مخالفتش باعث شود زندگی فردی دیگر که در کنار او میتوانست شکل بگیرد و نگرفت فردای قیامت مسئولیتش به عهده او نیز باشد که هم در مقابل همسر و هم در مقابل هوو باید پاسخگو باشد
6- حسادت زن در روایات به معنای کفر تعبیر شده است و از مهمترین عرصه های محک کمال ایمان زنان پذیرش هوو ذکر شده است.

ب - گفتمان ضرورت:
مرد بحث ضرورت زندگی دو همسری در جامعه را برای همسر خود بیان نماید:
1- هیچ یک از زمانها توازن زنان و مردان مجرد شایسته ازدواج وجود نداشته و همواره تعداد زنان آماده به ازدواج از مردان بیشتر بوده است
2- همواره مردان در معرض خطر مرگ و میر بیشتر از زنان بوده است اگر به امارها نگاه کنیم میزان مرگ مردان متأهل دو میلیون بیشتر از زنان است و لذا همیشه زنان بیوه بیشتر از مردان مجرد زن مرده هستند.
3- افزایش میزان طلاق و مراجعه مردان به زنان  و دختران مجرد بیشتر است و زنان مطلقه زیادی بدون شوهر می مانند.
4- واقعا با افزایش زنان مجرد بیشتر از مردان مجرد چه باید کرد؟ آیا عاقلانه است که آنها را به دریا ریخت؟ یا حبس خانگی کرد تا بمیرند؟ یا پسران جوان 20 ساله رامجبور کرد که با زنان 30 سال به بالا ازدواج کنند؟
5- اگر خود همسر جای یکی از زنان مجرد می بود حتما از همنوعان خود انتظار داشت که تکبر نکنند و او را در زندگی خود شریک نمایند تا سامان بگیرد.

ج- گفتمان هدف:
مرد باید به طور روشن و صریح هدف خود را از انجام زندگی دو همسری برای همسر اول خود بازگو نماید.
زنان خیلی حساس هستند که احتمالا همسرشان بخاطر مطامع نفسانی دنبال همسر دیگر می رود. باید یک مرد بتواند یک هدف مقدسی مانند تشکیل و پایداری  خانواده دیگر را برای خود ترسیم نموده و با نیت پاک و صداقت در گفتار آن را دنبال نماید هرچند طبیعی است که نسبت به مسائل جنسی هم ابتهاج بیشتری وجود خواهد داشت. و از طرفی زنان را توجه بدهند به اینکه اگر هدف فقط جنبه نفسانی و شهوانی داشت که لازم نبود بار مسئولیت  یک نفر دیگر را بدوش بکشند بلکه از راه متعه و به کرات با کمترین هزینه اقدام می کردند.

د- گفتمان وضعیت زندگی
1- زنان خیلی نگران آینده زندگی خود و نحوه رفتار همسرشان با آنها هستند که آیا با آمدن زن دوم  دیگر کهنه شود دل آزار؟ لذا باید مسائل رعایت عدالت خود را با همسر و فرزندان تبیین نمایند.
2- زنان نگران وضع معیشت و زندگی خود هستند که با همه کاستی ها ساخته اند تا این زندگی فراهم شده است حال زن دیگری می آید و در رفاه آنان شریک می شود!
مرد باید بتواند خود را بگونه ای مقتدر و مدیر نشان دهد که به زن اعتماد دهد که در زندگی او کمترین کوتاهی نخواهد کرد و  از معیشت او کم نخواهد گذاشت و در تأمین مایحتاج او نیز تلاش کند و در حقیقت زندگی روشن او را به او نشان دهد. از طرفی او را شریک در جهاد مسئولیت خود در زندگی دو همسری بداند که اجرش با خدای متعال است.
3- چنانچه لازم و مقدور هست باید مرد نسبت به پرداخت مهریه زن اول نویدی داشته باشد و یا اگر ملک و املاکی دارد او را در مالکیت آن به پاس سالها زندگی مسالمت آمیز خود شریک نماید.

هـ- گفتمان روان شناختی زن و مرد
معمولا بسیاری از زنان دوست دارند مردشان همانگونه باشد که انها هستند یعنی  همانطور که یک زن نمیتواند با مرد دیگری در ارتباط باشد مرد هم نباید زن دیگری داشته باشد.  لذا داشتن همسر دوم برای مرد را زشت می دانند
اما باید بدانند که خدای متعال فطرت مرد را چند همسر خواه و زن را تک همسر خواه آفرید و به قول روانشناسان مردان پلی گاموس و زنان مونو گاموس هستند. و این دو فایده دارد. هردو به نفع زن هست. اینکه زن تک همسر خواه است به پایداری خانواده  کمک می کد چرا که زن ملتزم به یک زن می شود و اینکه مرد چند همسر خواه است باز باعث می شود که زنی که همسر ندارد با ازدواج خود تحت غیرت و مردانگی این مرد، زندگی خود را تشکیل و تحکیم بخشد.می توانید دیدگاه خود را بنویسید
افتاب به دوستدار زهرای مرضیه سه شنبه 15 دی 1394 ساعت 23 و 25 دقیقه و 30 ثانیه
نظر لطف شماست، بنده کوچک خداهستم. مهم عاقبت به خیری هست. ان شاالله نصیب هممون بشه
دوستدار زهرای مرضیه سه شنبه 15 دی 1394 ساعت 21 و 07 دقیقه و 21 ثانیه
درود بی پایان خداوند بر تمام آنانی که خدایشان را دیده اند و او را باور کرده اند و تابع احساسات و نفسانیات خود نیستند... وسلام و درود فراوان محضر خانم آفتاب که اینقدر اندیشمندانه قلم رانده اند...
افتاب سه شنبه 15 دی 1394 ساعت 00 و 11 دقیقه و 14 ثانیه
. این طور نیس که فقط مردها طرف چند همسری باشن. چند همسری جز حقوق مسلم مردان و زنان جامعه هست، و ما زنهای اول نباید جلو حق و عدل الاهی وایسیم. دنیا کوتاه و گذراست. تا کی با خودخواهی خودمون موجبات تنهایی زنان رو فراهم کنیم. درسته سخته، ولی خیر و برکات در دل اون نهفته است، شاد شدن و سرپرست داشتن یک انسان دیگه. واین لذت بخشه.کاش افراد بیشتری در این زمینه قلم میزدن و اینقدر این قانون خدامحجور نمیموند. خدا اقای تمام زاده رو بیامرزه، لیاقت داشت خدا بردش پیش خودش. اقا خراسانی رو هم خدا بر توفیقاتش بیفزایدو افراد دلسوز رو در این زمینه همراهشون بکنه که ان شاالله کار فرهنگی بیشتری در این زمینه صورت بگیره. برای مردم این مساله جابیفته. اموزشهایی به مردان داده بشه که چطوری با دوهمسر برخورد کنن و طرز برخورد دوهمسر در برابر شوهرشون چطوری باید باشه.روزی برسه که این فرهنگ سازی از رسانه ملی پخش بشه.
ذبیح خراسانی پاسخ داد:
ممنون از محبت شما، چند همسری در اسلام به نفع خود زنهاست.
شما مطمئن هستید آقای تمام زاده به درجه رفیع شهادت نائل آمدند؟ ما هنوز قرار داشتیم ولی اطلاعی ازشون ندارم. اگه تلفنی ازشون یا خانوادشون دارید محبت کنید.
دوشنبه 14 دی 1394 ساعت 15 و 27 دقیقه و 32 ثانیه
خدا رحمتش کنه کاش من جای ایشون بودم
جمعه 11 دی 1394 ساعت 14 و 49 دقیقه و 57 ثانیه
صاحب وبلاگ «تعدد زوجات» در سوریه به شهادت رسید
مدتی بود مطالب مربوط به تعدد زوجات را دنبال می کردم. برایم جالب بود که در مورد این حکم طلایی دین مبین اسلام هم افرادی هستند که مطلب می نویسند. بحث می کنند و دستی بر کیبورد دارند! وبلاگی که اولین بار پس از جستجوی گوگلی به چشم می آمد، وبلاگ تعدد زوجات مربوط به آقای «علی تمام زاده» بود. چه مطالب زیبا و چه استدلال های قشنگی کرده بود. جالب بود که مخاطبان خانم این وبلاگ نیز نظرات مثبت خود را نسبت به تعدد زوجات به آقای تمام زاده بصورت کامنت یا نظر خصوصی ارسال می کردند. (لینک وبلاگ تعدد زوجات). یک موجی ایجاد کرده بود. زیرا ایشان مطابق نظرشان: تعدد زوجات درمانی برای حل مشکلات تنهایی میلیون ها زن مطلقه و بیوه و دختران بی همسر بود و این شعار وبلاگ اوست.

چند وقت بود علی آقا در مورد مدافعان حرم و خاطراتشان می نوشت. در مورد شهید صابری و .... یکبار پستی زده بود به نام «بازگشت از سرزمین زیتون ها» و آنجا گفت که برای دومین بار از سوریه برگشتم. و شعر زیبایی نیز نوشته بود. بعد وبلاگش را به مدافعان حرم تغییر داد اما همچنان اولی را هم داشت. مدتی دیدم یک سایت دقیقا به همین نام فعالیت می کند. مطالب آن سایت بسیار جالب و جذاب بود و کامل تر از وبلاگ بود. برایم واقعا مایه شگفتی بود که فردی دارای این همه اطلاعات علمی و دینی، این گونه در باره این موضوع چالشی که متاسفانه مورد قبول و باور خیلی از مردم جامعه ما نیست، مطلب می نویسد و بحث و استدلال می کند.
حقیقتش تاریخ آخرین پست وبلاگ را که نگاه کردم مربوط به مرداد سال 94 بود. کمی شک کردم. سرچی کردم دیدم علی تمام زاده، این روحانی نورانی که هم در جبهه کار فرهنگی و هم در جبهه جهاد دفاعی و دفاع از حرم اهل بیت علیهم السلام، پر کشیده و رفته به ملا اعلا. او جزء شهدا به مقام عند ربهم یرزقون رسید.
این شهید پر زد و رفت. چیزی شبیه عالم بزرگ استاد مطهری ره. اما افکار و اندیشه ها و راه شهید علی تمام زاده نباید فراموش شود. ما بعنوان مسلمان، باید افکارش را بخوانیم و زنده نگاه داریم تا مبادا با مرگ ظاهری شهید، اعتقادات نابش نیز به دست فراموشی سپرده شود. همان طوری که متاسفانه الان سایت این شهید عزیز به نام http://www.taadodzojat.com/ در سرچ گوگل و از روی اینترنت از بین رفته است!
پنجشنبه 10 دی 1394 ساعت 20 و 55 دقیقه و 58 ثانیه
خوب قبول دارید باید فرهنگ سازى بشه. صداو سیما اولین بارى بود که در تلویزیون فیلم نفس گرم نشون داد و نشون داد که همسر دوم بد نیست که یه مرد با خدا چجورى مثل شیر پشت دو همسرش هست. الان شما نوشتین راه هاى راضى کردن همسر اول رو اما چه بسیار ى که همسر اول راضى شده اما اطرافیان انقد اذیت کردن که زندگى رو خراب کردت.
دوستدار زهرای مرضیه پنجشنبه 10 دی 1394 ساعت 14 و 15 دقیقه و 47 ثانیه
غریبه...چون که ما عاشقش نشدیم غریبه... بنده لایقش نشدیم رهرو صادقش نشدیم غریبه امون زغفلت امون ز تهمت امون زدست ما توغیبت حضرت حجت گناه شدعادت غیبت عبادت جالب اینه گذاشتیم سر خدا هم منت...خدایی خدا غریبه...غریبه...چون که راحت گناه کردیم غریبه به نامحرم نگاه کردیم غریبه نامه فقط سیاه کردیم فروختیم ایمان خریده ایم نان خاک میخوره به روی طاقچه هامون قران ...سحر نه حالی نه خمس مالی اسممونم گذاشتیم عبد شاه مردان ...شیعه یه حرفی آدم برفی هنوز نمک نخورده ایم میشکنیم نمکدان ...غریبه که دوسش داریم برای حاجت میپرستیمش برا جنت... غریبه...که به تنهایی کرده عادت ...غریبه...تو راه پاکی زدیم به خاکی چه عاشقی چه مجنونی چه سینه چاکی...دیگه شیطان شد ایاک نعبد، ببین خدا رو ول کردیم میگردیم باکی ؟؟بگو خدا رحمی به حالم کن لکه ننگم ،زلالم کن عشق خودت رو مدالم کن بکشو در علقمه چالم کن...خدا حلالم کن خدا حلالم کن خدا حلالم کن...
به بیتا دوشنبه 7 دی 1394 ساعت 11 و 15 دقیقه و 12 ثانیه
شما زن هستید یا مرد راستشو بگو
به بیتا دوشنبه 7 دی 1394 ساعت 10 و 54 دقیقه و 13 ثانیه
شما زن هستید یا مرد راستشو بگو
بیتا یکشنبه 6 دی 1394 ساعت 21 و 10 دقیقه و 39 ثانیه
ما هیچ مرجع تقلیدی نداریم که گرفتن همسر دوم (چه موقت و چه دائم) رو حرام و یا حتی مکروه بدونه بلکه روایات زیادی داریم که اینکار مستحب نیز هست. بعنوان نمونه نظر چند تن از مراجع را در اینجا بیان می کنم (البته من از بیشتر مراجع استفتاء کرده ام و این نظرات را در سایتم گذاشته ام(سایت تعدد غیر این وبلاگ تعدد است) اما به علت اینکه سایت تعددزوجات الان غیر فعال است دسترسی به اونها ندارم و فقط به نمونه ای از این نظرات بسنده می کنم هر چند نظر اکثر قریب به اتفاق مراجع شبیه هم هست) و نیز روایات و تفاسیری که در راستای نظرات مراجع تقلید و مبانی فقه تشیع است را ذکر می کنم:

سئوال: متعه بیشتر برای متاهلین سفارش شده یا برای مجردین و آیا در صورت نیاز است یا در غیر صورت نیاز هم منعی ندارد؟ جواب: ازدواج موقت برای کسی منع ندارد و قیود مذکوره در سوال را هم ندارد.والله العالم

(بهجت،سیستانی، تبریزی، صافی)


سئوال: در السنه و افواه مردم مطرح است که اگر کسی قصد اختیار همسر دوم دارد باید همسر اولش اجازه بدهد و الا حق تجدید فراش ندارد، آیا این مطلب از نظر شرعی صحیح است یا خیر؟ جواب: مرد مسلمان حق دارد چهار زوجه دائمی داشته باشد و رضایت زوجه قبلی در صحت ازدواج بعدی شرط نیست البته کسی که بیش از یک زوجه دارد باید بین آنها به عدالت رفتار کند

(بهجت،گلپایگانی)


چند فتوا از آیت الله بهجت

آیا به نظر شما ازدواج دوم مستحب است؟

آیت الله بهجت: اگر شرایط فراهم بوده و محذور دیگری لازم نیاید مستحب است.

آیا ازدواج موقت برای مردی که همسرش پیش او حاضر است شرعا مکروه است یا خیر؟

آیت الله بهجت: دلیلی بر کراهت نیست.

آیا زن می تواند در حین عقد شرط کند که مرد زنی دیگر نگیرد؟

آیت الله بهجت: این شرط باطل است.
بیتا یکشنبه 6 دی 1394 ساعت 18 و 10 دقیقه و 24 ثانیه
ا هیچ مرجع تقلیدی نداریم که گرفتن همسر دوم (چه موقت و چه دائم) رو حرام و یا حتی مکروه بدونه بلکه روایات زیادی داریم که اینکار مستحب نیز هست. بعنوان نمونه نظر چند تن از مراجع را در اینجا بیان می کنم (البته من از بیشتر مراجع استفتاء کرده ام و این نظرات را در سایتم گذاشته ام(سایت تعدد غیر این وبلاگ تعدد است) اما به علت اینکه سایت تعددزوجات الان غیر فعال است دسترسی به اونها ندارم و فقط به نمونه ای از این نظرات بسنده می کنم هر چند نظر اکثر قریب به اتفاق مراجع شبیه هم هست) و نیز روایات و تفاسیری که در راستای نظرات مراجع تقلید و مبانی فقه تشیع است را ذکر می کنم:

سئوال: متعه بیشتر برای متاهلین سفارش شده یا برای مجردین و آیا در صورت نیاز است یا در غیر صورت نیاز هم منعی ندارد؟ جواب: ازدواج موقت برای کسی منع ندارد و قیود مذکوره در سوال را هم ندارد.والله العالم

(بهجت،سیستانی، تبریزی، صافی)


سئوال: در السنه و افواه مردم مطرح است که اگر کسی قصد اختیار همسر دوم دارد باید همسر اولش اجازه بدهد و الا حق تجدید فراش ندارد، آیا این مطلب از نظر شرعی صحیح است یا خیر؟ جواب: مرد مسلمان حق دارد چهار زوجه دائمی داشته باشد و رضایت زوجه قبلی در صحت ازدواج بعدی شرط نیست البته کسی که بیش از یک زوجه دارد باید بین آنها به عدالت رفتار کند

(بهجت،گلپایگانی)


چند فتوا از آیت الله بهجت

آیا به نظر شما ازدواج دوم مستحب است؟

آیت الله بهجت: اگر شرایط فراهم بوده و محذور دیگری لازم نیاید مستحب است.

آیا ازدواج موقت برای مردی که همسرش پیش او حاضر است شرعا مکروه است یا خیر؟

آیت الله بهجت: دلیلی بر کراهت نیست.

آیا زن می تواند در حین عقد شرط کند که مرد زنی دیگر نگیرد؟

آیت الله بهجت: این شرط باطل است.
بیتا یکشنبه 6 دی 1394 ساعت 18 و 01 دقیقه و 52 ثانیه
منتظر
دوشنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۴ ۸:۳۷
اگه خودخواهی را کنار بزاریم می تونیم با پذیرش آیات الهی شاهد بالارفتن درجه خودمون نزد خدا باشیم با اعتماد به مرد مومن و اینکه خداوند این اجازه را به مرد مومن داده و ممانعت زن باعث میشه که جلوی عدالت الهی گرفته بشه
اجازه زن اول در قران نیامده ولی دلیل نمیشه مرد مومنی یخواد بی مهابا دنبال زنهای دیگه بره بلکه با عزت دادن به همسرش او را راضی می کند که سرپرستی زن بیوه و بچه های یتیم دیگه ای را بر عهده بگیره
بیتا یکشنبه 6 دی 1394 ساعت 17 و 59 دقیقه و 44 ثانیه
منتظر
دوشنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۴ ۷:۵۰
برنامه ماه عسل خیلی موشکافانه داره تیشه به ریشه دین اسلام میزنه
مجری برنامه مجرد هست و فرزند شهید!
خودش مجرده و بد جوری داره برای ازدواج دیگران تلاش انسان دوستانه میکنه و حتی خانمی را به عنوان دلال ازدواج در برنامه آورده بود و اتفاقا در همون برنامه زن و مرد پیری را نشون داد که به روستای پرت مثل بیابان برای زندگی رفته بودند و دور از آدمیزاد زندگی می کردند تقریبا میشه گفت در بیابان زندگی می کردند مرد برای خودش درختهایی را اسم گذاری کرده بود که خودش بزرگشون کرده بود! و برای هر کدوم هم اسم گذاشته بودند که جای بچه هاشون بود!
جالبه علت اینکه این مرد و زن اینطوری زندگی میکردند این بود که زن نازا بود و به خاطر حرف مردم که بره زن دوم بگیره! به اینجا پناه برد! و مرد از بین درختان بچه هایی را برای خودش به وجود آورده بود و عجب این تیکه مستند عاشقانه بود و تکان دهنده!!!
آیا این تلنگر ها غیر از این هست که بخواهند حساسیت را در خانواده ها بیشتر کنند و سنت پیامبر را مسخره و آیات خدارو انکار کنند! چه اشکالی داره مردی بخواد با زنی که شانس ازدواج نداره ازدواج کنه و صاحب فرزند بشه بجای اینکه اشیاء بی جان را بچه خودش بدونه!
جالبه در همین برنامه که آخرش مجری محترم سوار بر ابر آرزوها میشه و نکات کلیدی را به مخ مردم فرو میکنه! با مردی مصاحبه می کنند که قران را چند وقت پیش آتیش زده و جالبه که ازش می پرسند اونو خوندیش یا نه؟ که میگه نخوندمش! آخه تبلیغ غیر مستقیم از یک کافر پست چه معنی داره واقعا پشت این برنامه چه کسانی هستند!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
 
وبلاگ چندهمسری برای تبیین مسئله و آگاهی بخشی پیرامون آن به جامعه در چهارچوب شرع مقدس اسلام فعالیت میکند تا اندیشه ها و باورهای نادرست را اصلاح نماید و نظرات و تجربیات کاربران محترم را در اختیار همگان قرار دهد. برازنده شخصیت دینی هرکس به رعایت ضوابط و مقررات و اخلاق در چهارچوب شرع مقدس اسلام است. لذا خدا محوری به جای دیگر محوری پایه و اساس فعالیتهای دینی - فرهنگی ماست.
شما میتوانید از طریق ایمیل: chandhamsari@gmail.com پیامها، اطلاعات، مطالب علمی و ... و یا در خواست همسریابی خود را ارسال نمایید. و یا با شماره 09351520403 تماس بگیرید.

ذبیح خراسانی
. ذکر روزهای هفته . دانشنامه عاشورا