تبلیغات
حدیث موضوعی چند همسری (chandhamsari.ir) - «الرِّجالُ قَوّامُونَ عَلَی النِّساءِ » یعنی چه؟
پایداری خانواده و تکثیر نسل در سایه چند همسری اسلامی از ضرورت‌های امروز ماست.
 
میدانیم تعدد زوجات طبق آیات قرآن و سنت اهلبیت (ع) جایز است، از طرفی جمعیت دختران و زنان مجرد بالای 25 سال رو به افزایش و سن ازدواج بالا رفته و نیز اقبال مردان مجرد به ازدواج کاهش یافته است شما فکر می کنید درباره دختران و زنان مجرد چه باید کرد؟
تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :

تاریخ روز
دریافت کد لوگوی سایت مراجع معظم تقلید
 
 
نویسنده : ذبیح خراسانی
تاریخ : جمعه 19 دی 1393
نظرات
«الرِّجالُ قَوّامُونَ عَلَی النِّساءِ » یعنی چه؟

آیه شریفه :

«الرِّجالُ قَوّامُونَ عَلَی النِّساءِ بِما فَضَّلَ اللّهُ بَعْضَهُمْ عَلی‏ بَعْضٍ وَ بِما أَنْفَقُوا مِنْ أَمْوالِهِمْ...»

چه معنایی دارد؟

 آیا مردان بر زنان برتری دارند؟

آیا این آیه موجب تحقیر زنان نیست؟

ترجمه آیه:
مردان، سرپرست و نگهبان زنانند، بخاطر برتریهایی که خداوند (از نظر نظام اجتماع) برای بعضی دیگر قرار داده است و بخاطر انفاقهائی که از اموالشان در مورد زنان می‌کنند.....

نکات قابل توجه در آیه شریفه؛الف) در رابطه با معناى كلمه «قوام» آمده است: «القوام من القیام و هو اداره المعاش»؛ یعنى، «قوّام» مشتق شده از «قیام» و آن به معناى اداره امور زندگى است، (تفسیر المیزان، ج 4، ص 215).
ب ) گستره این حكم محدود به روابط خانوادگى است. به عبارت دیگر این آیه، بیانگر برترى مطلق مرد نسبت به زن نیست و تنها مسؤولیت مرد در سرپرستى كانون خانواده را بیان نموده و به دنبال آن، به برخى از توابع این مسؤولیت (مانند لزوم تأمین نیازهاى اقتصادى خانواده) اشاره مى‏كند.
ج ) فلسفه این حكم آن است كه به طور طبیعى مرد، توانایى بهترى براى اداره خانواده و تأمین نیازمندى‏هاى آن دارد. از طرف دیگر زن نیازمند محیطى امن همراه با آسایش كافى است تا در پرتو آن، بتواند به انجام وظایف دیگرى كه در نظام آفرینش بر عهده او قرار داده شده است (مانند حمل، رشد و تربیت فرزند و...) بپردازد. بنابراین ریاست و مسؤولیت مرد و در راستاى آن تلاش براى اداره و تأمین نیازهاى خانواده، نه تنها امرى شرعى؛ بلكه حقیقتى تكوینى و متناسب با نظام خلقت زن و مرد است.
د ) در همین آیه دو فلسفه براى مدیریت و سرپرستى مرد نسبت به زن بیان شده است:
هـ ) تجربه نشان داده است كه زن با صورت فطرى، جورى آفریده شده كه نیازمند تكیه نمودن بر مرد و اتكاء به مدیریت اوست. امروزه حتى زنان غربى از جابجایى مسؤولیت‏هاى زن و مرد و پذیرش اداره زندگى و شكستن حقوق مرد در روابط خانوادگى و بى‏ اعتنایى به مسؤولیت مرد در سرپرستى و اداره كانون خانواده، به ستوه آمده‏ اند.
اسلام با سپردن مدیریت و سپردن خانواده به مردان، تمامى مناسبات میان مرد و زن و تفاوت در روحیات و آفرینش آنان را رعایت كرده است. 1- « بما فضل الله بعضهم على بعض» به دلیل امتیازهایى كه خداوند براى برخى از بندگانش قرار داده است. 2- «و بما انفقوا» به جهت این كه مخارج زندگى زن و نفقه او به عهده مرد است.
بنابراین:
1- مفهوم اصلی آیه مربوط به شوهران و همسرانشان می‌باشد، یعنی مردان در محیط زندگی خانوادگی مسئولیت سرپرستی و مدیریت خانواده را بعهده دارند و اینچنین نیست که بگوئیم جنس زن باید تحت سرپرستی جنس مرد قرار بگیرد و چنانکه می‌دانیم مردان به عنوان فرزند تحت قیومیت و مدیریت والدین و از جمله مادران خود هستند و به هر مقام علمی و سیاسی که برسند، دستورات مادر برای آنان واجب الاتباع است از طرفی باید دانست که زن در غیر امور خانوادگی و در امور شخصی از قبیل حفظ اموال شخصی، اداره و اجرای برنامه‌های آن، مراجعه به محاکم و… تحت قیومیت شوهر نیست
2- برتری‌هائی که خداوند برای مردان قرار داده، دو مفهوم می‌تواند داشته باشد:
الف ـ برتری در توانائی کسب کمال، جهات انسانی، کرامت، فهم و شعور حقائق و…عبدیت.
ب ـ برتری از جهت توانائی اداری، اجرائی، قدرت دفاع،‌ تحمل کارهای سخت و سنگین.
باید دانست که برتریهای مذکور در آیة کریمه طبق نظر مفسرین، برتری از جهت دوم است و این منافاتی ندارد که زن نیز در جهات دیگر برتری داشته باشد.
در نتیجه : این آیه در صدد تبیین وظیفه مرد است نه در صدد برتری دادن مرد بر زن.ویا کوچیک کردن جایگاه ومقام زن.

تفسیر زیبایی از مقام معظم رهبری است که می فرمایند:
این آیه بدین معناست که سرپرستی امور خانه به دوش مرد است. مرد باید برود کار کند.معیشت خانواده به عهده اوست. زن هر چه ثروت دارد مال خودش است اما معیشت خانواده به دوش او نیست.

این طور هم نیست که بگوییم همه جا باید خانم از آقا تبعیت کند،نخیر. چنین چیزی نه در اسلام داریم و نه در شرع. آیه «الرجال قوامون علی النساء» معنایش این نیست که زن باید در تمام امور تابع شوهر باشد.نه! یا مثل برخی از این اروپا ندیده های بدتر از اروپا و مقلد اروپا ،بگوییم که زن بایستی همه کاره باشدو مرد باید تابع باشد. نه این هم غلط است.

بالاخره دو تا شریک و دو تا رفیق هستند. یک جا مرد کوتاه بیاید و یک جا زن کوتاه بیاید. یکی اینجا از سلیقه و خواست خود بگذرد و دیگری در جای دیگر، تا بتوانید با هم زندگی کنید.

اما خداوند متعال تفاوت طبیعی را در زن و مرد قرار داده است. خدای متعال طبیعت زن را ظریف قرار داده است. بعضی از انگشتها خیلی درشت و گنده هستند و برای کندن یک سنگ از زمین خیلی مناسب است، اما اگر بخواهند یک جواهر خیلی ریز را لمس کنند معلوم نیست بتوانند بردارند.

اما بعضی از انگشتها ظریف و باریکند. آن سنگ را نمی توانند بردارند اما آن خرده جواهر و خرده طلا را می توانند از روی زمین جمع کنند. زن و مرد این طورند. هر کدام یک مسئولیتی دارند. نمی شود هم گفت که مسئولیت کدامیک سنگین تر است. مسئولیت هر دو سنگین است. هر دو لازم است. خدا اینها را اینطور کنار هم قرار داده است.می توانید دیدگاه خود را بنویسید
محمد پنجشنبه 2 بهمن 1393 ساعت 08 و 48 دقیقه و 45 ثانیه
بهترین نسخه برای نادان ماندن فرد تا ابد این است که شخص به معلوماتش قانع و نسبت به نوع افکارش راضی و خرسند باشد
دختر ایرانی دوشنبه 22 دی 1393 ساعت 23 و 57 دقیقه و 46 ثانیه
انشالله اشتباه شده
بیتا دوشنبه 22 دی 1393 ساعت 14 و 05 دقیقه و 58 ثانیه
درسته اگر زنان موافق باشند مردان مخفی کاری نمی کنند. مخالفت و تکبر و حسد و حرص زنانه مخفی کاری مردان را بیشتر و فساد و تنوع طلبی و بیمار دلی را بیشتر و بیشتر می کند.
بیتا دوشنبه 22 دی 1393 ساعت 14 و 01 دقیقه و 09 ثانیه
به خاطر تکبر و حسادت و لبازی و حرص زنه که تا با هویدا شدن زن دوم دست به طلاق و نابودی زندگی خودشون میزنند و مغز بچه هاشونم داغ می کنند.
دختر ایرانی یکشنبه 21 دی 1393 ساعت 20 و 58 دقیقه و 43 ثانیه
لطفا همه دوستان ادب و احترام را رعایت کنید
دختر ایرانی یکشنبه 21 دی 1393 ساعت 20 و 57 دقیقه و 01 ثانیه
سلام بی نام

شما هم در نظر بگیرید بیتا برای یافتن شوهر به این جا نیامده!!!!!

دختر ایرانی یکشنبه 21 دی 1393 ساعت 20 و 55 دقیقه و 31 ثانیه
سلام بیتا

شما و آقای خراسانی همش می خواید جو را به صورتی نشان بدهید که بقیه می خواهند نعوذبالله به پیامبر و ائمه توهین کنند!!!!!!!!!!!
مگر بی نام چه گفت که شما بی اصل و نسبی را به پیامبر از زبان ایشان نسبت می دهید!!!!!؟؟؟؟؟؟؟؟
توبه کنید!!!
یا خداااااااااااااااااااااااااااا
سیما یکشنبه 21 دی 1393 ساعت 20 و 35 دقیقه و 44 ثانیه
تو چرادنبال شوهر پولدار بودی باهاش ازدواج کردی خوب یکی از این پسرهای فقیر و قبول میکردی گلم مخ پسر پولدتر رو زدی ایندت تامین شه حالا ترسیدی هوو بیاد سرت ؟؟؟؟؟
بیتا یکشنبه 21 دی 1393 ساعت 20 و 32 دقیقه و 16 ثانیه
هر کسی برای خودش شخصیت داره از اصل و نسب میگی ..... پس پیامبر ما اصل و نسب نداشتن و ائمه ما هوسران بودن . درسته شما با دیدن سریال ترکی چسبیدید به عشقیازی و به همه انگ هوسبازی می زنید . اصل و نسب در همه هست مهم اینکه چه جور تفکر بشه . توهین شما یه روز عاید حال خودتون میشه
بیتا یکشنبه 21 دی 1393 ساعت 20 و 19 دقیقه و 12 ثانیه
پس حق بدین اقای خراسانی مردها چرا طلاق میگیرن بعد میرن سراغ زن دوم چون اینجوری زن اول زن دوم و نابود نمیکنه زن دوم خراب و فاسد نیست و زن اول حدود خودشو میدونه که طلاق گرفته و حق دخل و تصرف در امور شوهر سابق و نداره. و مرد نیز شیاد نیست.امروز زنان دست شیطان رو بستند هم در تکبر حرص و حسد .
بیتا یکشنبه 21 دی 1393 ساعت 20 و 10 دقیقه و 06 ثانیه
درسته خیانت. بهانه زنان در چند همسری مردان برای نوجیه خیانتشان........
زندگی با جنگ و جدال مرد و زن . برابری و مساوات زن و مرد . پس باید مردان نیز مهریه برای خود تعیین کنند چون زنان جای مردان را در چند شوهری نیز پر می کنند.
یکشنبه 21 دی 1393 ساعت 19 و 02 دقیقه و 02 ثانیه
حقوق قانونی زنی كه در حین عقد شرط كرده
بیتا شنبه 20 دی 1393 ساعت 20 و 44 دقیقه و 03 ثانیه
بی نام خانم هر توهین شما باعث خفت و زایل شدن برکت از روزیته کسی کاسه لیس نمیزنه خدایی هم هست و میدونه من نه گدام نه گشنه بهتره ایمانتو بسازی نه به اعتقادات الهی توهین کنی و همسرتو مشغول گناه و معشوقه بازی کنین و حلال خدا رو خار کنی چون یه روز خودت هم خار میشی
بیتا شنبه 20 دی 1393 ساعت 20 و 17 دقیقه و 17 ثانیه
زنای فقر دیده بیشتر از شوهر پولدارشون میترسن و جایی خوندم اکثر زنان خانواده فقیر حاشیه نشین بیشترین مهریه رو میندازن که پشتشونو با مادیات ببندن به جای اینکه به خدا ببندن و توکل کنند جای حسادت خیر کنند و اهل انفاق باشند. دست جوونا رو بدست هم بدن تو کار و مادیات کمکشون کنند. مادیات برای تو و برای همه مهمه بدست اوردن حلال هم مهمه
بیتا شنبه 20 دی 1393 ساعت 16 و 34 دقیقه و 31 ثانیه
بی نام خانم ویژگی خودتو به دیگری نچسبون خودتم مسلما چند تا رو با عشوه فریب دادی یکی هم پولدار و فریب دادی بدست اوردی حال از ترست داری به همه میگی زن دوم تو اول پاک دامن . شوهرتم مسلما هیزه پس توهم مثل خودش دیده انتخابت کرده.
بیتا شنبه 20 دی 1393 ساعت 16 و 27 دقیقه و 33 ثانیه
خوشبختانه مجردم
ذبیح خراسانی پاسخ داد:
اگر مجردی خوشبختی داشت که حضرت زهرا س اولی به این سعادت و کمال بود!!!!!!!
بیتا شنبه 20 دی 1393 ساعت 16 و 26 دقیقه و 02 ثانیه
خوشبختانه من دخترم.
ذبیح خراسانی پاسخ داد:
از ازدواج خودتون غافل نباشید
بیتا شنبه 20 دی 1393 ساعت 00 و 47 دقیقه و 37 ثانیه
ایا ما‏ ‏ نیز حق و حقوق خود را رعایت کرده ایم. که حقمان را از مردان خواسته ایم. اینک شما از مهریه می گویید شما نیز در میزان مهریه چه عدالتی را برقرار کرده اید ؟زنان ما بگویید در میزان مهریه هم انصاف کرده اید؟ معامله خود فروشی با قیمت گزاف به بهانه مهریه جزعی از عدل زنانه و حق اوست که باید داده شود. در انتهای عقد نامه مردان می نویسند که در چه شرایطی و چگونه مهریه را پرداخت کنند.طمع زن امروز زیاد است.
جمعه 19 دی 1393 ساعت 21 و 45 دقیقه و 07 ثانیه
روزی كه زنان مهریه شان را به یغما میرند ظلم است؟؟مهریه عند المطالبه ای كه مردها قرنهاست از دادنش سرباز زدن؟ پس زنها كی باید عدالت را بخواهند؟ نفقه خواستن ظلم زن به مرد است ؟ ظلم زن به هم جنس خودشه؟ چون حقوق پامال شده شرعی خودش رو خواسته؟ پینو كیو مردان اینجا هم دروغ میگویند ودماغشان دراز است هم ناكسند وزبانشلن درازه
جمعه 19 دی 1393 ساعت 21 و 20 دقیقه و 01 ثانیه
وفادای زن زمانی معلوم میشود كه شوهرش هیچ نداشته باشد ووفاداری مرد زمانی معلوم میشود كه همه چیز داشته باشد كدام زن با وفاتر است زنی كه مرد را از نداشته ها به داشته ها رساند و تحقیر شده یا زنی كه مرد را با داشته ها خواسته وتحسین
برادر جمعه 19 دی 1393 ساعت 19 و 14 دقیقه و 53 ثانیه
زمانی بود که مردان بر زنان ظلم میکردند ولی اینک زنان سر همجنسان خودرا نیز زیر گیوتین میبرند و هم اموال همسر خود را به نام مهریه های کلان و نفقه به یغما میبرند و میگویند عدالت از آن ماست و مردان بی عدالتند.
جمعه 19 دی 1393 ساعت 18 و 55 دقیقه و 08 ثانیه
مردانی كه از حقوق وهنجار زنان بیشتر دفاع میكنند بیشتر به انها میتازند. از ارد بزرگ.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
 
 
وبلاگ چندهمسری برای تبیین مسئله و آگاهی بخشی پیرامون آن به جامعه در چهارچوب شرع مقدس اسلام فعالیت میکند تا اندیشه ها و باورهای نادرست را اصلاح نماید و نظرات و تجربیات کاربران محترم را در اختیار همگان قرار دهد. برازنده شخصیت دینی هرکس به رعایت ضوابط و مقررات و اخلاق در چهارچوب شرع مقدس اسلام است. لذا خدا محوری به جای دیگر محوری پایه و اساس فعالیتهای دینی - فرهنگی ماست.
شما میتوانید از طریق ایمیل: chandhamsari@gmail.com پیامها، اطلاعات، مطالب علمی و ... و یا در خواست همسریابی خود را ارسال نمایید. و یا با شماره 09351520403 تماس بگیرید.

ذبیح خراسانی
. ذکر روزهای هفته . دانشنامه عاشورا