تبلیغات
حدیث موضوعی چند همسری (chandhamsari.ir) - مشکل کجاست؟!
پایداری خانواده و تکثیر نسل در سایه چند همسری اسلامی از ضرورت‌های امروز ماست.
 
میدانیم تعدد زوجات طبق آیات قرآن و سنت اهلبیت (ع) جایز است، از طرفی جمعیت دختران و زنان مجرد بالای 25 سال رو به افزایش و سن ازدواج بالا رفته و نیز اقبال مردان مجرد به ازدواج کاهش یافته است شما فکر می کنید درباره دختران و زنان مجرد چه باید کرد؟
تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :

تاریخ روز
دریافت کد لوگوی سایت مراجع معظم تقلید
 
 
نویسنده : علی زنجانی
تاریخ : جمعه 5 دی 1393
نظرات
وقتی می بینیم که سن بلوغ جنسی پایین آمده و سن ازدواج بالا رفته به این فکر می کنیم که در این فاصله حدود 15 الی 20 سال آیا جامعه امروزی با وجود ماهواره،اینترنت و شبکه های اجتماعی فراوان و بدون حد و مرز  می تواند فرهنگ خویشتن داری و حفظ عفت را در جوانان و نوجوانان نهادینه کند؟
امکان دسترسی آسان به ارضای جنسی از راه نامشروع، امکان آسان ارتباط آزاد مجازی با جنس مخالف،تشویق شبکه های اجتماعی به لذت طلبی و نهادینه کردن آن در نسل نوجوان و جوان،جامعه را در هیجان جنسی رها کردن توسط دشمن و آن را حق طبیعی جامعه دانستن و در بستر آن رسیدن به اهداف شوم خود و در نهایت غافل کردن نسل امروزی از امر مقدس ازدواج و آن را در حد ارضای جنسی پایین آوردن...
اینها و موارد دیگری که شما خوانندگان فرهیخته و دلسوز میهن اسلامی می دانید هشداری است که اصل ازدواج اسلامی و کانون محبت و انسان سازی در خطر است.
واقعا اگر کسی در خود توان اداره چند خانواده و تکثیر نسل جامعه ایرانی- اسلامی را می بیند مناسب است که طبق اصول و قوانین عرفی و قانونی عمل کند.اما متاسفانه عده ای با کج سلیقگی و رعایت نکردن شرایط عرفی جامعه اسلامی،چند همسری را دست آویز ارضای جنسی خود قرار داده و چند همسری را تا حد زن باره گی و شهوت پرستی تنزل داده اند.بدیهی است هیچ دیندار مومن و متعهدی راضی نمی شود که امر مقدس ازدواج، دست آویز شهوت طلبی قرار گیرد و اگر هم توصیه ای در مورد چند همسری می شود طبعا برای کل جامعه نخواهد بود و فقط برای عده ای است که شرایط آن را دارند.
از این نکته نیز نباید غافل بود که  تکثیر نسل، منوط به چند همسری نیست و در حال حاضر با بالا رفتن سن ازدواج و رشد خانه های مجردی و... اصل ازدواج در خطر است.مردی که با توافق همسر اول خود می تواند صاحب چندین فرزند شود لزومی ندارد که به فکر چند همسری باشد.
البته این در صورتیست که علت ترویج چند همسری را مختص به تکثیر نسل کنیم ولی واقعیت این است که تکثیر نسل علت اصلی آن نیست بلکه مواردی مهمی در جامعه امروزی ما وجود دارد که ناچاریم یکی از راه حل های آن را چند همسری بدانیم.
هستند خانم هایی که به هر دلیل ازدواج نکرده اند ولی خواهان تشکیل خانواده هستند و دوست دارند که یک زندگی مشترک را تجربه کنند که اصل این ازدواج و زندگی مشترک، مایه آرامش جامعه خواهد بود. ولی مشکل اساسی اینجاست که جامعه جوان و در سن ازدواج امروز تمایلی به ازدواج با این گروه از خانم ها را ندارد.البته خواننده محترم می تواند بگوید مردان مجرد بروند و با اینها ازدواج کنند. کسی مخالف این نظر نیست و بسیار منطقی است. زیرا با یک ازدواج دو نفر از یک جامعه سر و سامان می گیرند.ای کاش تمام مجردین جامعه که  در عنفوان جوانی موفق به ازدواج نشدند، چنین می کردند.
ولی مطلب اینجاست که عده ای تمام شرایط چند همسری را دارند و به راحتی می توانند چند خانواده را مدیریت  کنند.لذا مناسب است در درجه اول، قبح چند همسری در جامعه از بین برود و چند همسری با شرایط و ضوابط آن فرهنگ سازی شود.    
 

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
سه شنبه 21 بهمن 1393 ساعت 15 و 38 دقیقه و 39 ثانیه
اگر زنانی كه شوهرشان تجدید فراش كرده است عاقل باشند باید بدانند كه شوهر آنان . فرد بسیار درستكاری بوده است كه این كار را كرده است
زیرا با وضعیت جامعه ما . اكنون شاهدیم كه هزاران مرد ازدواج كرده هستند كه در عین حالی كه زن هم دارند ولی به طور غیرمشروع با زنان متعدد روابطی همه گونه دارند و شیرین تر این كه همه آنانی كه به چندهمسری مشروع یك مرد مسلمان . ایراد می گیرند .
چیزی نازك تر از گل به این جماعت نمی گویند !!!
محمد شنبه 18 بهمن 1393 ساعت 19 و 01 دقیقه و 31 ثانیه
مشکل در فراموش کردن خداست. همه به زبان می گویند خدا. ولی آنقدر که باید اطمینان قلبی به خدا ندارند.

خدا راه سعادت را نشان می دهد انسان ناشکر می گوید نه من همانطور که خودم می خواهم رفتار می کنم.

خدا راه را باز می کند انسان متکبر پس می زند.
محمد سه شنبه 16 دی 1393 ساعت 11 و 55 دقیقه و 27 ثانیه
هر قدر امتحان الهی بزرگتر و مشکلتر باشد ثواب و پاداش گرانقدر تر و بیشتر خواهد بود خطبه ۱۹۲ نهج البلاغه
اعظم 46 پنجشنبه 11 دی 1393 ساعت 19 و 22 دقیقه و 59 ثانیه
سلام بهتره به جای تبلیغ چند همسری کمی به فکر اوضاع اقتصادی کشور باشید تا جوانان مجرد بتوانن شغلی با در آمد مناسب داشته باشن وخودبه خود مشکل دختران مجرد وپسران مجرد سن بالا حل می شه ونیازی نیست شما تبلیغ چندهمسری کنید
حضرت ابراهیم هم نتوانست دو همسر درکنار هم نگه دارد------درجای خواندم سوره ی تحریم درمورد پیامبر زمانی نازل شد که پیامبرباآن همه عدل ورعایت مساوات دربرابر همسران خود کوتاه آمد
پس شیخ لطفا به جای پاک کردن مسئله وایجادشغل- زندگی های بهسامان رانابسامان نکن
الان پسران بالای30سال مجردن ب خاطر درآمد کم نمی توانن ازدواج کنن اون وقت شما ترویج حرمسرابرا مردان متاهل داری
شیخ راه شما برا همسران هات با شوهران سردمزاج چیه؟
فکرنمی کنی اونا هم دوست دارن باحفظ زندگی وداشتن بچه هاشون یه همسرموقت کنارشوهرشون داشته باشن
دیگه زنان -زنان مظلوم وتوسری خوره گذشته نیستند اگر حقی برا مردها قائل می شوید لطفا یه فتوا برا چنین خانم های بدهید ---تا چند زنی کنار چند مردی قراربگیره مثل اونی که تو کشورتبت هست
ذبیح خراسانی پاسخ داد:
از روزی که میخواست کنکور امتحان بدهد همه می گفتند باید بچه من پزشک بشه در حالی که او می خواست یک تاجر خوبی باشه. اما وقتی رفت و پزشکیش نگرفت و کلی هزینه و ... حالا ازش توقع دارند یه فکری به حال اقتصادت کن!!! خب از همون اول میذاشتین که بچتون بره تاجر بشه، به همون چیزی که از اول توان و استعدادش داشت نه اون چیزی که شما می خواستید و نشد.

قصه توقع برخی از عزیزان نسبت به ما مثل همین قصه است. تا میخواهیم یه حرکتی بکنیم میگن تو که حرکت داری کاش اینوری حرکت میکردی نه اونوری!!
یعنی همونوری که حالا مشکل خودشونه.
همه که نمیتونن یه کار بکنن، هر کسی کاری تا بچرخد روزگاری.
بیش از 5 میلیون شاغل داریم که مجردند!! چرا؟ پس شغل و اقتصاد مجوز برای ازدواج نیست و این یکی از مغایرتهای جامعه با دین اسلام است. در اسلام میگوید وقتی ازدواج کردی خدا برکت و روزی تورا افزون می کند جامعه می گوید اول روزی بعد ازدواج! پس چرا این 5 میلیون ازدواج نمی کنند؟ باید نگاه ها را اصلاح کرد. وقتی رنگ خدا در زندگی کم بشود جامعه گرفتار گیر و گور دنیا می شود.

درمورد سرد مزاجی و گرم مزاجی یک واقعیت مهمی است که در زندگی به آن توجه نمی شود و گاهی باعث تلخی زندگی سردی زندگی و جدایی و ازهم پاشیدگی نیز می شود. این را اولا باید از ابتدای امر ازدواج دقت کرد نه اینکه تا چشم تنگ دنیا دوست او را گرفت بغل باز کرد و چشم بسته به استقبال رفت!
البته اگر کسی به این مسائل دقت نکرده باشد و با معیارهای اصیل در انتخاب همسر اقدام کرده باشد این سردی همسر باعث از هم پاشیدگی زندگی نمی شود اما اون شیرینی زندگی را هم ناقص تجربه می کند. برای این کار نیاز به مشاوره با روانشناس و در برخی موارد با روانپزشک دارد تا مقداری از این سردیها به توسط راهکارهای مشاوره ای یا دارویی مرتفع گردد. در عین حال هیچ کس حق گناه و محاربه با خدا را ندارد.
آنچه مسلم و یقینی است یک زن بیشتر از یک شوهر نمی تواند داشته باشد اما یک مرد می تواند حداکثر چهار زن دائم داشته باشد آنهم با شرایط اسلامی.
کسی که اسلام را نمی خواهد هرکار که دلش می خواهد اگر می تواند بکند اما خود را از رحمت خدا دور می کند و در عذاب الهی خواهد سوخت.
راهی به آسمان چهارشنبه 10 دی 1393 ساعت 19 و 08 دقیقه و 04 ثانیه
سلام
قسمت زیادی از مطالب وبلاگتان را خواندم ... تقریبا با تمام مطالب موافقم و چندهمسری رو نیاز امروز کشور اسلامی مون میدونم ... ما ایرانیها طبق سابقه عادت داریم نیازهامون رو بر اساس تجویز دیگران و بهتر بگویم اجنبی ها برطرف کنیم ... فقط کافیست در یک کشور اروپایی چند همسری رواج پیدا کند به هر دلیل منطقی یا غیر منطقی آنوقت ببینید ایران چه میشود ... من از همه ی منتقدید خواهش دارم اگرهم نقدی دارند منطق را چراغ راه قرار دهند .
ذبیح خراسانی پاسخ داد:
سلام از اظهار نظر و تذکر شما سپاسگذارم
محمد سه شنبه 9 دی 1393 ساعت 15 و 46 دقیقه و 09 ثانیه
بجای آنکه زندگی دیگری را آتش بزنید و قصر رویاییتان را بر ویرانه های زندگی دیگری بسازید. که از دود آن آتش در قصر رویاییتان نخواهید توانست زندگی کنید. قناعت کنید و کلبه ای در کنار قصر بنا شده بسازید.
آنکس که کلبه دیگری را به قصر تبدیل کرده است می تواند کلبه شما را نیز به قصر تبدیل می کند. فقط کمی صبر می خواهد.
در هر صورت داشتن یک کلبه از بی خانمانی بهتر است.
پیرپسر سه شنبه 9 دی 1393 ساعت 15 و 08 دقیقه و 51 ثانیه
رطب خورده منع رطب چون کند؟ کدامیک از آقایان وبلاگدار که پروپاگاندای چند همسری راه انداخته اند سه چهارتا زن دارند که ما هم یاد بگیریم؟

در ضمن تا جایی که من در نوشته های مخالفین در همین وبلاگ دیدم کسی با چند همسری مشکل ندارد عمده مشکل در دو همسری است. آن هم در نوعی که شوهر بی اذن زن اول تجدید فراش نموده است. آن هم زن اولی که شوهر شرط تک همسری با او را در عقدنامه امضا نموده و ازدواج های بعدی خود را منوط به اجازه همسر اول کرده است.

پس وبلاگ نویسان که اذن همسر خود را برای تعدد زوجات گرفته اند هفت خوان رستم را طی کرده اند و در اول صف چند همسری قرار دارند. بهترین روش برای دوری آنها از عواقب دو همسری هم این است که دو نفر دیگر اعم از بیوه و مطلقه و ترشیده را به همسری برگزینند که عدد زنان همچنان فرد باشد و با شوهر به زوجیت برسند که از مشکلات دو همسری هم در امان باشند.

در این صورت شاید ما هم استینی برای خودمان بالا زدیم برای همسر اول از میان همین ها که اسم ترشیده برآنها نهاده اید و ما پیرپسران مانده در خم یک کوچه را فراموش نمودید.
ذبیح خراسانی پاسخ داد:
1- اولا هر کس باید به وظیفه خود عمل کند.
2-دوم اینکه ما نمی گوییم همه مردان باید دو همسر بگیرند و بلکه چنین چیزی امکان پذیر هم نباشد.
3- ما می گوییم فرهنگ چند همسری در کشور ما که مقبوح شده است لازم است که احیا بشود تا اگر افرادی توانمند و صالح برای این کار و این سنت حسنه نبوی اقدام نمودند مورد تحقیر جامعه نباشند بلکه به دیده عزت به انها نگاه شود که چنین توانایی و التزام عملی به دستور اسلام را داشه اند.
جمعه 5 دی 1393 ساعت 21 و 21 دقیقه و 45 ثانیه
با استدلال شما فقط مردهای پول دار حق دارند شهوت داشته باشند چند تا زن بگیرند ایا مردهای دیگه در گیر معضلات ماهواره شدند میتونن خودشون رو كنترل كنند چون قدرت هزینه چند تا زن رو ندارن اونها چطوری با تهاجم فرهنگی می جنگد مگر هوه زنهای مجرد با مردهای متاهل ازدواج كنند مردای مجرد ویا تك همسر شهوتشون كم میشه خیلی مضحكه كه شهوت رو در مردها دسته بندی كردین ودم از تاثیر ماهواره میزنین واسه یكی حق ایجاد شده كه ارضا بشه واسه بقیه مردها روزه داری م
علی زنجانی پاسخ داد:
آیا صحبت های شما تایید کردن دیدن ماهواره توسط مردان است؟یعنی شما به کسانی که با راه غیر صحیح خود را به هیجان جنسی می رسانند حق می دهید؟
اولا؛یکی از شرایط چند همسری عدالت اقتصادی در بین همسران است و کسی که توان اقتصادی مدیریت چند همسر را نداشته باشد حق اختیار چند همسری را ندارد(منظور از رعایت عدالت بین همران در قرآن نیز همین است)
ثانیا؛منظور از چند همسری در این مباحث دائمی می باشد و کسی که توان مالی نداشته باشد برای او ازدواج موقت قرار داده شده است ...پس طبق منطق شما مردهای کم کم پول هم حق دارند شهوت داشته باشند اتفاقا خیلی هم کم هزینه نسبت به ازدواج دائم...
جمعه 5 دی 1393 ساعت 21 و 12 دقیقه و 24 ثانیه
like dari doaaye kheir aaaaaali boood
علی زنجانی پاسخ داد:
با سلام خدمت شما خواننده محترم ضمن تشکر از ابراز لطفتان.
ما افتخار می کنیم به ایران اسلامی عزیزمان و به احترام و حرمت میهن عزیزمان زبان فارسی را پاس می داریم
دختر ایرانی جمعه 5 دی 1393 ساعت 21 و 04 دقیقه و 09 ثانیه
سلام آقای زنجانی
صحبت های درستی بیان کردید،اما بسیار مختصر!!و ناقص!!
علی زنجانی پاسخ داد:
علیک السلام،اختصارش بخاطر درک بالای مخاطب است اما نقصش مربوط می شود به نویسنده.
ما در اینجا متکلم وحده نیستیم و حق و نظر درست با گفتمان و تضارب آراء توسط مخاطبان بدست می آید
دعای خیر جمعه 5 دی 1393 ساعت 20 و 21 دقیقه و 55 ثانیه
همین شیطنت ها را چندی قبل هم با یکی از شیوخ کامنت نویس یکی از سایت های دوست و برادرتان نمودیم.گفتا : من زن اول را هم به زور گرفته ام و حالا حالاها باید تاوان همان یکی را پس بدهم! گفتیم : پس جناب عالی غلط می فرمایید که تشویق به چندهمسری می کنید! در همین جا بود که شیخ کامنت نویس که بسیار از عوالم بنده متأثر گشته بودندی ایمیل مبارک خود را مرحمت فرمودندی تا بنده را به یک خیریه همسریابی رهنمون شوندی و به این طریق مرا از سر خویش واکردندی!
من نیز شیخ کامنت نویس را به حال خود گذاشتم تا از ترس دو شلواره شدن سکته نکنندی!
این بود مختصری از احوالات شیوخ چندهمسری تبلیغ کن!
باشد که درس عبرتی شود برای سایرین که مثل جوگیر ها تبلیغ چندهمسری نکنند!
پی نوشت : واژه شیخ کنایه از یک سری از رجال است! لطفا توهین به روحانیت حساب نفرمایید!
دعای خیر جمعه 5 دی 1393 ساعت 20 و 17 دقیقه و 31 ثانیه
علما، فضلا و عالی جنابان!
شما تبلیغ چندهمسری نمودید و می نمایید، اما بگذارید بنده هم چیزکی بگویم.
در سال های نه چندان دور استاد متاهلی داشتیم که من ایشان را شیخ می نامم.شیخ ما در تبلیغ چندهمسری در محافل عام و خاص نوک جمع را برچیده بود و باور بفرمایید که در تبلیغ این مهم گوی سبقت را از امثال شما ربوده بود!
بنده هم که در آستانه سن ترشی و ترشی گیران قرار داشتم مجذوب و مسحور عقاید شان شده بودم.
بنده و تنی چند از مریدان بر آن شدیم که برای شیخ الشیوخ مبللغ السنة آستین هایمان را بالا بزنیم.روزی نبود که دختران مجرد سن بالا و زنان بیوه و مطلقه بی سر و همسر به ایشان مراجعه نمایند و شیخ دست رد بر سینه تمامشان نزند .خلاصه اینکه ما فهمیدیم که شیخ ما روضه هایشان را برای ملت می خوانند و متاسفانه خودشان به بیماری زن ذلیلی نوع یک مبتلا هستند که از عوارض شایع این بیماری هبه تمام دارایی به نام همسر است و پزشکان از درمان آن عاجزند! این چنین بود که مریدان حضرتش به حال شیخ تبلیغاتچی خون گریستندی که همانا عالم بی عمل زنبور بی عسل است! النهایه اضافه می کنم که ما شیخ را به حال خود گذاشتیم و پنبه زن دوم شدن را هم از گوش هایمان بیرون کشیدیم.زیرا مرد متاهلی را نیافتیم که جرات چنین کاری به خود دهد!
علی زنجانی پاسخ داد:
یعنی چون استاد شما نتوانست چند همسری را اختیار کند لذا تبلیغ چند همسری نادرست است؟
در اینگونه موارد ابتدا دلیل آورده می شود سپس از مصادیق فقط به عنوان شاهد مثال سخن گفته می شود وگرنه شخص دیگری خواهد گفت استاد ما اکنون چند همسر دارد و موفق است و همینطور مسلسل وار می رود و نتیجه ای نخواهد داشت این روش که از یک مصداق که موافق نظر ماست شروع کنیم و نتیجه بگیریم منطقی نیست.
اولا؛اگر یک مبلغ از مسائل زکات بگوید کسی به او نخواهد گفت که آیا خودت زکات پرداخت کرده ای؟
بحث بر سر بیان حق است. اما اینکه کسی به حق عمل نکند از حق و حقیقت چیزی کم نمی کند بلکه نقص عامل را می رساند
ثانیا؛ما مخالف چند همسری برای عموم جامعه هستیم بلکه به دنبال قبح زدایی از چند همسری در جامعه هستیم و می دانیم که چند همسری شرایط و ضوابطی دارد و بدون رعایت آنها کسی نباید به سمت آن برود شاید استاد شما از این موارد بوده اند
ثالثا از اینکه مطلب را مطالعه کردید از شما ممنون هستیم و نهایتا متذکر می شوم که مبلغین هم مانند بقیه مردم اشتباهاتی دارند اما مخاطبین فرهیخته هرگز آن را به پای دین نخواهند گذاشت و احکام دینی را زیر سوال نخواهند برد
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
 
 
وبلاگ چندهمسری برای تبیین مسئله و آگاهی بخشی پیرامون آن به جامعه در چهارچوب شرع مقدس اسلام فعالیت میکند تا اندیشه ها و باورهای نادرست را اصلاح نماید و نظرات و تجربیات کاربران محترم را در اختیار همگان قرار دهد. برازنده شخصیت دینی هرکس به رعایت ضوابط و مقررات و اخلاق در چهارچوب شرع مقدس اسلام است. لذا خدا محوری به جای دیگر محوری پایه و اساس فعالیتهای دینی - فرهنگی ماست.
شما میتوانید از طریق ایمیل: chandhamsari@gmail.com پیامها، اطلاعات، مطالب علمی و ... و یا در خواست همسریابی خود را ارسال نمایید. و یا با شماره 09351520403 تماس بگیرید.

ذبیح خراسانی
. ذکر روزهای هفته . دانشنامه عاشورا