تبلیغات
حدیث موضوعی چند همسری (chandhamsari.ir) - فلسفه تعدد همسر امامان شیعه- قسمت اول
پایداری خانواده و تکثیر نسل در سایه چند همسری اسلامی از ضرورت‌های امروز ماست.
 
میدانیم تعدد زوجات طبق آیات قرآن و سنت اهلبیت (ع) جایز است، از طرفی جمعیت دختران و زنان مجرد بالای 25 سال رو به افزایش و سن ازدواج بالا رفته و نیز اقبال مردان مجرد به ازدواج کاهش یافته است شما فکر می کنید درباره دختران و زنان مجرد چه باید کرد؟
تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :

تاریخ روز
دریافت کد لوگوی سایت مراجع معظم تقلید
 
 
نویسنده : ذبیح خراسانی
تاریخ : سه شنبه 11 آذر 1393
نظرات
فلسفه تعدد همسر امامان شیعه- قسمت اول


یکی از مسائلی که در زندگی امامان شیعه دیده می شود، این است که غالباً بیش از یک همسر داشتند. بعضی امامان، دارای شش یا هشت زن بودند. فلسفه ازدواج ها چه بود است؟

امامان الگوی جامعه هستند و شیعیان، آنان را فرزندان جسم و روح پیامبر می دانند. به عقیده شیعه، شیوه زندگی شان مورد تأیید پیامبر است و مصداق کامل «اُولی الامر» هستند که خداوند ما را به اطاعت و پیروی آنان فرمان داده است:

یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُواْ أَطِیعُواْ اللّهَ وَأَطِیعُواْ الرَّسُولَ وَأُوْلِی الأَمْرِ منکم:

 اطاعت کنید خدا را  و اطاعت کنید رسول خدا را  و صاحبان امر را.بنابراین، بر ما لازم است جزئیات زندگی امامان را بررسی کنیم، شیوه آنان را در ابعاد گوناگون زندگی بشناسیم تا با معرفت از آنان پیروی نماییم.

یکی از مسائل زندگی امامان ، ازدواجهای مکرر است. باید بدانیم فلسفه ازدواج ها چه بوده است؟

بعضی می پرسند:
آیا امامان دارای حرمسرا بودند و در زندگی کامجویی فراوان داشتند؟ آیا به راستی چنین است؟
تحقیق و بررسی
برای روشن شدن این موضوع، نیاز به شرح چند مطلب است:
الف) در بررسی زندگی امامان مشخص می شود آنان دارای دو جنبه بودند: الهی و بشری. در جنبه بشری، دارای زندگی متوسط بودند، از نعمتهای الهی بهره‌مند می شدند، از جمله ازدواج می کردند و دارای فرزندانی می شدند و خود را برای همسران می آراستند و ازدواج را ارزش و سنت خوب می دانستند.
بانویی به محضر امام صادق ع آمد و عرض کرد:
من زن «مُتَبَتَّلَة»هستم (وارسته و رها شده از کامجویی های دنیا). امام فرمودند: منظورت چیست؟
گفت: ازدواج نمی کنم.
امام فرمودند: «چرا ازدواج نمی کنی؟»
او گفت: می خواهم به مقام عالی زهد و وارستگی نائل شوم.
امام فرمودند:
انصَرِفِی فَلَو کانَ ذلکَ فَضلاً لَکانَت فاطِمَةُ أحَقَّ مِنکِ، إنَّهُ لَیسَ أَحدٌ یَسبِقُها إلی الفَضلِ؛
از این تصمیم دست بردار! اگر ازدواج نکردن ارزش معنوی بود، حضرت زهرا س به آن سزاوارتر بود؛ زیرا بانویی در تحصیل ارزشهای معنوی، از حضرت زهرا س پیشی نگرفته است.
بنابراین، وقتی فاطمه س ازدواج کرد، بدان که ترک ازدواج فضیلت نیست.
بر همین اساس، امامان ازدواج را مقدس می شمردند و به آن اقدام می کردند و ترک آن را به عنوان کار ناپسند مطرح می نمودند. در مورد ازدواج های امامان این نیست که دارای حرمسرا بودند و هر شبی را نزد یکی از همسران خود می گذراندند، کاملا نارواست و چنین چیزی نبوده است آنان اهل تهجّد و نماز شب و زهد بودند. آن که شهوتران و هوسباز است، هرگز نمی تواند شب زنده دار باشد که صبح، با زور از خواب بیدار می شود.
چکیده سخن: همیشه جنبه های معنوی امامان بر جنبه های مادی غلبه داشته است. زندگی پر از عبادت و تضرع از خوف خدا و تلاش شبانه روزی امامان، هرگز با شهوترانی سازگار نیست.
ب) بر اساس تحقیقی که دانشمندان محقق نموده اند و ما از بررسی کتابهای بسیار مانند بحار الانوار و ارشاد مفید به دست آورده ایم، ازدواجهای امامان در آمار زیر خلاصه می شود:
1. امام علی ع، هشت همسر آزاد و یک کنیز داشت؛
2. امام حسن مجتبی ع،  پنج زن آزاد و دو کنیز داشت؛
3. امام حسین ع، پنج زن داشت؛
4. امام سجاد ع، یک زن آزاد و شش کنیز داشت؛
5. امام باقر ع، دو زن آزاد و دو کنیز داشت؛
6. امام صادق ع، یک زن آزاد و چند کنیز داشت؛
7. امام کاظم ع، شش همسر داشت که همه کنیز بودند؛
8. امام رضا ع، یک همسر آزاد به نام خیزران(مادر امام جواد ع) داشت و یک کنیز. مدتی «ام حبیبه» دختر مأمون همسر او بود که مأمون او را بر حضرت تحمیل کرده بود؛
9. امام جواد ع، یک همسر داشت و به نام سمّانه، مادر امام هادی ع نیز همسر دیگرش ام الفضل، دختر مأمون بود که او را به حضرت تحمیل کرد؛
10. امام هادی ع، یک همسر داشت به نام سلیل؛
11. امام عسکری ع، یک همسر داشت به نام نرجس، مادر امام حضرت قائم عج؛
نتیجه: این آمار که دقیق ترین و مشهور ترین آمار است،  نشان می دهد حرم سرایی نبوده است. در میان امامان سه نفر یعنی امام جواد ع و امام هادی ع و امام عسکری ع یک زن داشتند و امام علی ع، دارای هشت همسر آزاد و یک کنیز بود.

فلسفه ازدواجهای امامان

اکنون این سؤال مطرح می شود که چرا بسیاری از امامان، بیش از یک همسر داشتند و بعضی پنج یا شش یا هشت همسر داشتند؟!
1- تولید نسل
یکی از فلسفه های تعدد زوجات در امامان معصوم علیهم السلام مسئله بسیار مهم تولید نسل است.
در آن عصر، جنگهای زیادی صورت می گرفتند و مردها کشته می شدند و جبهه اسلام از نظر نیروی انسانی ضعیف می شد. با توجه به اینکه در آن عصر، پیروزی در جنگها، بیش تر به تعداد نفرات سپاه بستگی داشت، امامان ازدواج های مکرر داشتند، تادیگران از آنان پیروی کنند و با کنیزان و زنان بیوه ازدواج نمایند و فرزندانی بوجود آید تا در آینده، سپاه اسلام از نظر نیرو، مشکل و کمبودی نداشته باشد. بر این اساس، ازدواج تکلیف و پشتوانه ای برای آینده سپاه اسلام بود.
لازم می دانم درباره جمعیت قدری بیشتر سخن بگویم
شما میدانید خدای متعال در قرآن کریم سرسخت ترین دشمن مسلمانان را یهود و مشرکان می داند.

راهبردهای غرب جهت کنترل جمعیت
راهبردهای غرب در جهت کنترل جمعیت مسلمین به روشهای مستقیم، غیر مستقیم  و پنهان علیه کشور اسلامی ایران به انحاء مختلف صورت گرفته است. دوران هشت سال جنگ تحمیلی، تمامی کشورهای اروپایی و آمریکا و اسرائیل با انواع تجهیزات نظامی و کشورهای عربی با دلارهای هنگفت نفتی و تبلیغات رسانه ای و حتی با اعزام نیرو به کمک صدام و حزب بعث عراق برای سرنگونی نظام اسلامی در ایران متحد شدند. توطئه های متنوع، تحریمهای مختلف و فتنه های رنگی خصوصاً در دوران هشت ماه فتنه و آشوب در کشور که سفارتخانه های عربی و رسانه های معاند بیگانه در حمایت آشکار از  فتنه گران به میدان آمدند و خواستار سرنگونی نظام شدند.
سیاست کاهش جمعیت مسلمانان برای غرب یک آرزوی دیرینه است که از قرنها پیش بعنوان یک برنامه و طرح ویژه مورد توجه سیاستمداران غربی بوده است.اما چون در جنگ سخت نظامی و نیمه سخت(فتنه و توطئه) ناموفق بودند،جنگ نرم (تهاجم فرهنگی) را در دستور کار خود قرار دادند که سخنان رهبری و مراجع تقلید و نخبگان جامعه از دو سال قبل پیرامون برچیده شدن همه موانع کنترل جمعیت خواب آشفته آنان را نقش بر آب کرد.

از این رو عصبانیت خود را از انقضاء سیاست کنترل جمعیت در شبکه های ماهواره ای، در شبکه بی بی سی فارسی، من و تو، سایت خبر، رادیو فردا، بی بی سی خبر و ... نشان دادند و عملیات روانی راه انداختند و گفتند:
  1. برنامه افزایش جمعیت در ایران غیر ضروری و بحران ساز است!
  2. کم یا زیاد شدن جمعیت ایران سودی برای مردم ندارد!
  3. چرا باید ایران نگران افت جمعیت در آینده باشد؟!
  4. تا سه دهه دیگر ایران دارای رشد منفی جمعیت نخواهد بود!
  5. نگرانی ها در خصوص کاهش جمعیت اشتباه است!
  6. امروز هر ایرانی خواستار رفاه بیش تر در جامعه مدرن است و این امر با افزایش جمعیت ناسازگار است!
  7. اگر ایران با کاهش جمعیت مواجه شد، می تواند با اعطای حق شهروندی به همسایگان افغان خود، این کاهش را جبران کند که بسیار انسانی تر و معقول تر است!
آنها با این عملیات روانی، خود را دایه مهربانتر از مادر  نشان می دهند، در حالی که از دیر باز راهبرد جهان غرب اسلام ستیزی در انواع مختلف بوده و اولین هدف و آرزوی غرب نابودی و محو کامل اسلام است به نحوی که حتی نامی از ان باقی نماند سپس انحراف و تحریف بطوری که مانند سایر ادیان خنثی و بی خاصیت شود و در غیر این صورت سیاست کنترل(کاهش )جمعیت مسلمانان به عنوان آخرین ترفند اجرا گردد تا دین حنیف و ناب تبدیل به اقلیتی ضعیف و بی تأثیر در عرصه بین الملل شود. و اجرای همزمان این سیاستها (تخریب، تحریف و تقلیل) در برخی کشورها نشان از عمق کینه و دشمنی غرب با اسلام ناب دارد.
بنابراین به این نتیجه رسیدند که به جای هزینه های هنگفت برای از بین بردن مسلمانان از به دنیا آمدن آنها جلو گیری کنند. لذا ارتش آمریکا و دانشگاه «جان هاپکینز» در سال 1948 قرارداد پژوهشی امضا کردند تا پایه های تئوریک جنگ روانی را استخراج کنند و همین نقطه عطفی برای کنترل(در بخشی از جهان کاهش و در بخشی افزایش) جمعیت را اجرا نمایند.
18 سال بعد جان سون رئیس جمهور وقت امریکا به این نتیجه رسید که:

«پنج دلار سرمایه گذاری در کنترل جمعیت، پر سودتر از 100 دلار سرمایه گذاری در رشد اقتصادی است»
 

لذا در کنگره آمریکا قانون کنترل جمعیت تصویب شد و آژانس توسعه بین المللی آمریکا با بودجه ویژه متصدی کنترل جمعیت در خارج از آمریکا شد که توانست با صرف میلیاردها دلار یک امپراطوری قدرتمند جهانی کنترل جمعیت ایجاد کند و از بوجود آمدن انسانهایی را که  نظام آمریکا نا مطلوب توصیف می کرد متوقف سازد. بنگاههای صهیونیستی نیز عوامل اصلی جگ جمعیتی هستند.

اقدامات مستقیم غرب علیه اسلام:
نسل کشی با مقابله نظامی: ( کتاب اعترافات و کتاب تمدن اسلام و عرب گوستاولوبون را مطالعه نمایید)
تحمیل برنامه های کنترل جمعیت:
قدرتهای استکباری با نفوذ و اعمال قدرت در کشورهای مسلمان نفوذ کرده ودر قالب طرح های توسعه، تنظیم خانواده، حقوق زن، حقوق کودک، و ... کاهش جمعیت را بطور شفاف و مستقیم مدیریت می کنند. متأسفانه بعد از جنگ در کشور ما هم این طرح اجرا شد و با شعار «پدر ، مادر! فرزند دو تا کافیه» به صورت تابلوهایی در تمام نقاط کشور و روستاها نصب شد و هنوز هم با تحمیل تحریم و تورم، این فرهنگ ادامه دارد بطوریکه متأسفانه حدود 60 درصد جامعه با داشتن دو فرزند و نهایت سه فرزند موافقت می کنند و نه بیشتر.
یونسکو و سازمان ملل در سال 68 به منظور کنترل جمعیت روستاهای کشور 150 میلیون دلار مساعدت کرد و صندوق جمعیت ملل متحد برای تنظیم خانواده در 2ایران در سال 72 نیز 150 میلیون دلار به ایران وام داد و ایران را به عنوان مرکز آموزش کنترل جمعیت کشورهای آسیای میانه انتخاب کرد.

اقدامات غیر مستقیم

1-    مقابله نظامی از طریق مزدوران منطقه ای و صدام به ایران که بیش از 200000 نفر از بهترین انسانهای روی کره زمین  را به شهادت رساند.
2-    ایجاد درگیریهای قومی مذهبی(کتاب خاطرات مستر همفر جاسوس انگلستان در کشورهای اسلامی را نیز مطالعه فرمایید)
3-    قتل عام از راه ایجاد قحطی که در جریان جنگ جهانی اول هشت میلیون نفر از جمعیت ایران( یعنی 40 درصد از کل جمعیت بیست میلیونی ایران) در اثر قحطی و سوء تغذیه که حتی برای گوشت سگ دعوا داشتند جان باختند. و همچنین ادامه بحران غذایی در جنگ جهانی دوم.
4-    تهاجم، شبیخون، قتل عام و ناتوی فرهنگی با طرح دهکده واحد جهانی و استفاده از تمام ابزار فرهنگی هویت اصیل هر منطقه را کم رنگ و از بین ببرد و هویت جدیدی از انسان مدرن مصرف گرا و تابع و بی تفاوت را جایگزین نماید و کاهش جمعیت آخرین نتیجه تهاجم فرهنگی است. ابزارهایی چون عروسک باربی یکی از هزاران سرباز موفق ناتوی فرهنگی در کاهش جمعیت است که از دو دهه قبل وارد بازار ایران شد بعدها یک مرد کنار این عروسک اومد بعنوان دوستش نه همسرش با اون هیکل و فنوتیپ خاص که با ازدواج وبارداری و شیردادن و ... عروسکهای تپل قبلی و ایرانی منافات داشت و مد لباسهای مهیج باربی و بالاخره مد روز و از طرفی شغلهای باربی مانند: افسر پلیس، دندانپزشک، دامپزشک،ژیمناست، کارآگاه، افسر نیروی دریایی، افسر خلبان، مهماندار هواپیما، دزد، گدا، و ... که گویا باربی به هر کاری مشغول است غیر از خانه داری و همسرداری و فرزند داری!!!! و چه مشکلات سوء تغذیه ای که این باربی در جامعه به بار نیاورد!

مرکز مطالعات ارتش آمریکا اعتراف می کند: «علت کاهش جمعیت و کاهش تمایل به فرزند آوری در ایران ناشی از گرایشهای غربی است و برنامه ریزان و دولت مردان آمریکایی باید فرهنگ غربی را در ایران افزایش دهند و با کار و سرمایه گذاری در این زمینه در اینده شاهد برچیده شدن نظام جمهوری اسلامی خواهیم بود.»
فرهنگ غرب:
لذت محوری به جای سعادت محوری، خود محوری و خود خواهی به جای خدا محوری، راحت طلبی به جای کمال طلبی، آسایش طلبی به جای مسئولیت پذیری، تنزل مقام همسر و مادری در خانواده، ترویج تحصیل غیر ضروری بانوان برای اخذ صرفاً مدرک، فخر فروشی با مدارک بدون کاربرد، اشتغال کاذب و حضور گسترده بانوان در بازار کار  ومشاغل سخت و ...در حالی که در
فرهنگ دینی:
رسیدن به آرامش اولویت دارد نه آسایش، و آرامش واقعی در پرتو ذکر خداست(الا بذکر الله تطمئن القلوب) که امروزه آرامش گمشده دنیای غرب است و افزایش بیماریهای اعصاب و روان نشانه کاهش شدید آرامش است.

فرهنگ غرب نتیجه ای جز بی قیدی و لاابالی گری و فرار از مسئولیت فرزند آوری و تربیت فرزند، وفادار نبودن به خانه و خانواده و تأمین نیازهای جنسی از راه غیر مشروع و حرام ندارد.

روشهای پنهان

1.    عقیم سازی گسترده مسلمانان:  بطور رایگان در مراکز بهداشتی و توزیع داروهای لازم. و چه زیبا در سوره بقره آیات 204 و 205 خدای متعال از حیله و نیرنگ های دشنان در این زمینه خبر می دهد

2.    قتل عام خاموش:به حداقل رساندن ساکنان زمین و غلبه قوم یهود بر عموم مردم. انگلیس و آمریکا با مدیریت رژیم صهیونیستی توانسته اند با تباه سازی نسل، آلودگی آب و نان، تحمیل غذا و داروهای رنگین و مسموم و ترفندهای زیاد دیگر، عمر عمومی ساکنان زمین را کاهش دهند.

3.    کاهش جمعیت از طریق مهندسی ژنتیک: با دستکاری در ژنهای سایر گیاهان و حیوانات محصولات جدید سرطان زا، عقیم کننده مردان و زنان، اختلالات روحی و روانی در افراد تولید و به بازار عرضه می کنند. حکومت فدرال آمریکا در سال 2001 تا 2004 با مطالعات مربوط به جنگهای بیولوژیکی14/5 میلیارد دلار هزینه کرده و ذُرّتهای کشنده اسپرم و عقیم کننده مردان است

4.    کاهش جمعیت از طریق واکسیناسیون در برنامه ریشه کنی فلج اطفال که واکسنهای حاوی استروژن و دیگر هورمونهای جنسی زنانه بوده که آلوده به مواد عقیم کننده  و سرطان زا و ایدز که برای 74 میلیون کودک مسلمان نیجری در آفریقا تدارک دیده بودند.

5.    افزایش ناباروری ناشناخته در ایران: افرادی که مراجعه کرده اند نشان می دهد که حدود شش میلیون زوج ایرانی نابارور هستند و هر روز در حال افزایش است. علل صنعتی شدن شهرها،افزایش سن ازدواج خصوصا در بانوان و ... و در نهایت 20 درصد علل ناباروری ناشناخته است که از میانگین سازمان جهانی بهداشت بالاتر است. بطور کلی در کل دنیا شیوع ناباروری 12 تا 15 درصد است و در انگلیس  هفت درصد است

6. افزایش جمعیت امریکا و اسرائیل: با این احوال دیده می شود جمعیت امریکا و اسرائیل رو به افزایش است، افزایش جمعیت سلفی و وهابی در دستور کار است بطوری که اگر وضع به همین منوال باشد در اینده نه چندان دور مکتب اهل بیت ع در ایران که مرکز ثقل جهان تشیع است در منطقه خاور میانه متزلزل خواهد شد. و هدف اصلی وهابیت تکفیری به سرکردگی امریکا تبدیل نمودن جمعیت اکثریت شیعه به اقلیتی ضعیف در آینده است.
در همین کنگره جهانی بررسی جریانهای تکفیری اخیر در قم  یکی از مولویهای اهل سنت گفته بود که ما در ایران جمعیت بالایی داریم و از حکومت انتظار داریم! چرا نباید وزیر سنی داشته باشیم و چرا نباید برای کاندیدای ریاست جمهوری  ... باید قانون جمهوری اسلامی عوض شود!!!!

در کشور مصر که روزی مرکز فاطمیون و شیعی مذهب بوده که امروز مهد سلفی گری شده تا انجا که مرحوم شحاته رهبر شیعیان مصر که مخفیانه به یکی از روستاهای مصر رفته بود برای جشن نیمه شعبان مظلومانه به شهادت رسید و به وضع فجیعی در خیابانها می گرداندند.
امروز وهابیت و سلفی گری خطر بزرگی برای اسلام و تشیع است اگر موازنه جمعیت که در بعضی از شهرها به طور صد درصد بهم خورده است به این صورت باشد دیری نخواهد پایید که مکتب تشیع در ایران تغییر کند.
آیا این آرایش جهانی علیه شیعه و ملت ایران همان جنگهای صدر اسلام و بد تر از ان نیست؟
آن روز امام قیام نمی کرد که یار نداشت آیا امروز امام زمان در مقابله این دهکده جهانی چقدر یار دارد؟
مگر نه این است که افزایش سربازان سپاه، قدرت و پشتوانه لشکر اسلام بود و چون نداشتند و در جنگها نیروها کم می شدند امامان ازدواجهای متعدد می کردند تا دیگر شیعیان نیز پیروی کنند تا نسل شیعه را زیاد نمایند؟
الحمدلله امروز سه میلیون نفر از ذریه حضرت زهرای مرضیه سلام الله علیها را در میان جمعیت خود داریم که انشاء الله به توفیق الهی نسل سادات ذوی العز والاحترام و نسل شیعیان امیر المؤمنین و اولاده المعصومین علیهم السلام را روز به روز زیاد تر و زیاد تر ببینیم.

بنابراین یکی از راههای تکثیر نسل، سنت حسنه تعدد زوجات است که اگر همه ازدواج کنند باز جمعیت زیادی از زنان و دختران سن بالا مجرد می مانند. و این ظرفیت نیز اگر جذب تعدد زوجات گردند دو مسئله مهم اتفاق می افتد:
1.    اگر شرایط فرزند اوری داشته باشند به تکثیر نسل شیعه کمک بیشتری خواهد شد و این خود راه برون رفت از کاهش جمعیت است؛

2.    از باب دفع ضرر احتمالی و کشیده شدن بسیاری از جوانان به مفاسد شهوانی جنسی این زمینه شیطانی در جامعه نیز مسدود خواهد گردید. ضمن اینکه برکات فراوانی نیز نصیب جامعه اسلامی خواهد شد.

با عرض پوزش مطالب زیادی در بحث جمعیت هست دوستان خود به کتب و مقالات مربوطه مراجعه و مطالعه نمایند و بیشتر از این، مقاله از حوصله دوستان خارج است.
موارد دیگر فلسفه تعدد همسر امامان را در مقالات بعدی خواهم گفت انشاءالله.
منبع:
- کتاب امامان شیعه، محمد محمدی اشتهاردی
- کاهش جمعیت اخرین راهبرد غرب، مؤسسه اندیشه مسطور

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
چیزى را بر زبان نیاورید که از ارزش شما بکاهد یکشنبه 21 دی 1393 ساعت 14 و 58 دقیقه و 49 ثانیه
امام حسین علیه السلام
از نشانه های عالم ، نقد سخن و اندیشه خود و آگاهی از نظرات مختلف است یکشنبه 21 دی 1393 ساعت 14 و 58 دقیقه و 07 ثانیه
امام حسیم علیه السلام
بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد. یکشنبه 21 دی 1393 ساعت 14 و 57 دقیقه و 27 ثانیه
امام حسین علیه السلام
کسی در قیامت در امان نیست مگر کسی که در دنیا ترس از خدا در دل داشت یکشنبه 21 دی 1393 ساعت 14 و 55 دقیقه و 59 ثانیه
امام حسین علیه السلام
بدرستی که شیعیان ما قلبشان از هرناخالصی و حیله و تزویر پاک است یکشنبه 21 دی 1393 ساعت 14 و 55 دقیقه و 14 ثانیه
امام حسین علیه السلام
رستگـار نمی شوند مـردمـى که خشنـودى مخلـوق را در مقـابل غضب خـالق خریدنـد یکشنبه 21 دی 1393 ساعت 14 و 54 دقیقه و 37 ثانیه
امام حسین علیه السلام
محب آل الله(دوستدار زهرای مرضیه) چهارشنبه 3 دی 1393 ساعت 22 و 45 دقیقه و 54 ثانیه
سلام خانم ایرانی ظاهرا مورد خطابتان بنده هستم!؟ بنده به همه کاربران و دوستان ومدیران وبلاگ باید عرض کنم که هیچ گاه نباید داوری بیجا وقضاوت نسنجیده و بی مورد کرد...جملات ترکی که در این وبلاگ رد وبدل شده تماما پرسش و پاسخهایی بودند که در باره یک موضوع خاص بوجود آمدند و حتی یک کلمه بیمورد و ناشایست و خلاف شریعت در آنها نبوده... شاید دوستانی که دچار سوء برداشت شده اند به قول خانم ایرانی خیلی مسلط به زبان ترکی نبوده اند یا خدای ناکرده در پی قصد و غرضی همچو انتقام و تلافی و... انگشت اتهام را تا مرفق در حلق امثال حقیر فرو برده اند!!
دختر ایرانی چهارشنبه 3 دی 1393 ساعت 22 و 30 دقیقه و 52 ثانیه
چه بی اهمیت می دانند جبران اشتباهات خود!!!!!!!!!!!!!
تنها با جمله ای....
محب آل الله چهارشنبه 3 دی 1393 ساعت 21 و 58 دقیقه و 32 ثانیه
ان بعض الظن اثم... به راستی که بعضی از گمانها گناه است.سوره مبارکه حجرات بدانیم که دیر یا زود رفتنی هستیم پس مراقب باشیم که چگونه قدم برمیداریم وچگونه می اندیشیم و چگونه سخن میرانیم...
محمد به دختر ایرانی چهارشنبه 3 دی 1393 ساعت 17 و 36 دقیقه و 42 ثانیه
سلام
از نظرات شما در وبلاگ پله ها استفاده می کردم. از بذل توجهتان دریغ نفرمایید.
دختر ایرانی "پیامی برای رفع اتهام" سه شنبه 2 دی 1393 ساعت 23 و 27 دقیقه و 14 ثانیه
بهتر است کسانی که گمان های نادرست برداشت کردند هرچه زودنر برای طلب حلالیت اقدام کنند
دخترایرانی سه شنبه 2 دی 1393 ساعت 23 و 19 دقیقه و 23 ثانیه
سلام به همه دوستان و کاربران و نویسندگان وبلاگ

چندی قبل متوجه شدم که متاسفانه به دلیل ردوبدل شدن کامنت های ترکی،گمان های نادرستی در ذهن دیگران ایجاد شده!که به شدت باعث رنجش خاطر بنده شد!
کسانی که پیام های معناداری به مسئول وبلاگ ارسال کرده اند بدانند صددرصد در اشتباه هستند!
یا به طور کامل ترکی بلد نبودند و یا ناقص خواندند و تقسیر به رای کردند!!!!!!

به هر حال حرمت مومن از کعبه بالاتر است،
محمد دوشنبه 1 دی 1393 ساعت 14 و 54 دقیقه و 12 ثانیه
با نزدیکتر شدن به زمان تولد منجی عالم بشریت مهدی موعود عج فشار بنی عباس بر امامان بیشتر و بیشتر شد بطوری که حضرت امام جواد ع را در ۲۵ سالگی به شهادت رساندند حضرت امام هادی ع را در شهر نظامی سامراء تحت نظر داشتند و ایشان را در ۲۸ سالگی به شهادت رساندند. حضرت امام حسن عسگری را آنقدر تحت فشار قرار دادند که حتی در ایام عمرشان یکبار اجازه زیارت حج و مکه مکرمه و زیارت قبر منور جدشان پیامبر را به ایشان ندادند و همواره بازرسان حکومت عباسی زنان خانه امام حسن عسگری ع را وارسی می کردند تا اگر کسی از زنان باردار است او و فرزندش را به قتل برسانند. ولی نمی دانستند که انما امره اذا اراد شیئا ان یقول له کن فیکون
محمد یکشنبه 16 آذر 1393 ساعت 18 و 36 دقیقه و 24 ثانیه
در مورد امام موسی کاظم ع :
ایشان با علم امامت می دانستند که حکومت عباسی پس از ایشان با فرزند دلبندش امام رضا علیه آلاف التحیت و الثنا چگونه برخورد می کند و دور کردن امام رضا ع از مدینه برایشان روشن بود. در واقع علت ازدواجهای متعدد ایشان و سعی در افزایش فرزندان امام کاظم ع یک نوع مبارزه برای حفظ امامت امام بعد از خود بود. زیرا اگر امام رضا ع کم یار و یاور بود احتمال اینکه مامون عباسی ایشان را بجای فراخوانی به مرکز حکومت خود در همان ابتدای خلافتش به شهادت برساند بسیار زیاد بود.
محمد پنجشنبه 13 آذر 1393 ساعت 14 و 23 دقیقه و 54 ثانیه
دلیل دیگر تاسی از سنت پیامبر ص بود. و شخص بزرگوار رسول الله ص هم دلیل خیلی از ازدواجهای متعددشان دستگیری از بیوه زنان و نیازمندان بوده است.
محمد چهارشنبه 12 آذر 1393 ساعت 17 و 15 دقیقه و 06 ثانیه
یکی دیگر از دلایل کمی تعداد شیعیان بود. در واقع ائمه بزرگوار سعی در ازدیاد نسل شیعه داشتند.
محمد سه شنبه 11 آذر 1393 ساعت 10 و 20 دقیقه و 04 ثانیه
امامان علیهما السلام نیز همانند پیامبر ص می خواستند به تمام آیات قرآن عمل کرده باشند.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
 
 
وبلاگ چندهمسری برای تبیین مسئله و آگاهی بخشی پیرامون آن به جامعه در چهارچوب شرع مقدس اسلام فعالیت میکند تا اندیشه ها و باورهای نادرست را اصلاح نماید و نظرات و تجربیات کاربران محترم را در اختیار همگان قرار دهد. برازنده شخصیت دینی هرکس به رعایت ضوابط و مقررات و اخلاق در چهارچوب شرع مقدس اسلام است. لذا خدا محوری به جای دیگر محوری پایه و اساس فعالیتهای دینی - فرهنگی ماست.
شما میتوانید از طریق ایمیل: chandhamsari@gmail.com پیامها، اطلاعات، مطالب علمی و ... و یا در خواست همسریابی خود را ارسال نمایید. و یا با شماره 09351520403 تماس بگیرید.

ذبیح خراسانی
. ذکر روزهای هفته . دانشنامه عاشورا