تبلیغات
حدیث موضوعی چند همسری (chandhamsari.ir) - نقد و نظر چند همسری/نظر امام خمینی ره درباره چند همسری
پایداری خانواده و تکثیر نسل در سایه چند همسری اسلامی از ضرورت‌های امروز ماست.
 
میدانیم تعدد زوجات طبق آیات قرآن و سنت اهلبیت (ع) جایز است، از طرفی جمعیت دختران و زنان مجرد بالای 25 سال رو به افزایش و سن ازدواج بالا رفته و نیز اقبال مردان مجرد به ازدواج کاهش یافته است شما فکر می کنید درباره دختران و زنان مجرد چه باید کرد؟
تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :

تاریخ روز
دریافت کد لوگوی سایت مراجع معظم تقلید
 
 
نویسنده : ذبیح خراسانی
تاریخ : دوشنبه 3 آذر 1393
نظرات
نقد و نظر چند همسری/نظر امام خمینی ره درباره چند همسری


من از خود امام شنیدم که گفتند:
 اگر کسی بخواهد واقعا به دستورات اسلام عمل کند،
 نمی تواند زن دوم داشته باشد!!

این گفته زهرا مصطفوی مغایر با مبانی فقهی حضرت امام خمینی(ره) است...
زهرا مصطفوی دختر امام ره و دبیر کل جمعیت زنان جمهوری اسلامی ایران درباره دیدگاه امام خمینی (س) درمورد چند همسری چنین بیان می کند:
 
حضرت امام چیزی بالاتر از اسلام نگفتند و آنچه که اسلام گفته است پذیرش چند همسری در صورت برقراری عدالت است.
 من از خود امام شنیدم که گفتند:
 «اگر کسی بخواهد واقعا به دستورات اسلام عمل کند، نمی تواند زن دوم داشته باشد. ممکن است اما کم مردی پیدا می شود که بتواند عدالت را برقرار کند. اما اگر عدالت قابل رعایت باشد چند همسری در اسلام پذیرفته است و نمی توانیم با آن مخالفت کنیم».

همانطور که در کلام امام مشاهده می فرمایید؛ امام آن را غیر ممکن ندانسته اند. و در نهایت همانطور که قرآن عدالت را شرط می نماید ایشان نیز با علم به ایات الهی مربوطه مطلب را می پذیرند و می فرمایند:
ما نمی توانید درباره چند همسری مخالفت نماییم.

اینکه اولا دختر امام ره از ایشان چنین نقلی دارند
سند محکم شرعی در پذیرش یا رد ان نیست. وباید دید که امام ره با چه قرینه حالیه یا مقالیه ای چنین مطلبی را به ایشان فرمودند در حالی که با مبانی فقهی امام در تضاد است.
حضرت علامه ایةالله العظمی سید محمد کاظم یزدی ره در کتاب عظیم «عروةالوثقی»
در مسأله 2 کتاب النکاح خویش در مورد استحباب تعدد زوجات می گوید: «الاستحباب لایزول بالواحدة بل التعدد مستحب أیضاً» یعنی استحباب ازدواج با ازدواج یک زن زائل نمی شود. بلکه تعدد زوجات نیز مستحب است.
 فقهائی که بر این کتاب حاشیه زده اند؛ بر این فتوا صحه گذاشته اند. یعنی این فتوا؛ قول فقهاء دیگر نیز هست و منحصر در مرحوم یزدی(ره) نیست. از جمله فقهائی مانند حضرت امام(ره)، حضرت آیت الله خوئی(ره)، حضرت آیت الله گلپایگانی(ره)، حضرت آیت الله بروجردی(ره) و ... بر این کتاب شریف حاشیه زده اند

 این کتاب یک کتاب فتوایی است که شامل 3260 فرع فقهی است که برای جامعه اسلامی حجیت دارد و اگر مقلدین مراجع به فتاوای انها عمل کنند در قیامت دربهشت خواهند بود یعنی به وظیفه شرعی خود جامه عمل پوشیده اند.
و حضرت امام ره نیز بر همین کتاب حاشیه زده اند و این فتوا را صحّه گذاشته اند. حال اگر امر دائر شود بین قول امام در حاشیه بر عروة و نقل قول زهرا مصطفوی کدام قول برای امت اسلام حجت شرعی است؟ یقیناً قول امام  در حاشیه بر عروة نه زهرا مصطفوی دختر ایشان!

 از طرفی اگر مخالفین چندهمسری تمسّک کننده به سخن خانم زهرا مصطفوی، کلام این خانوم محترم را  را تا اخرش بخوانند متوجه می شوند که ایشان خود هم با صراحت بیان می کنند که امام می فرمایند ما مخالف تعدد زوجات نیستیم.

بنابراین اینکه یک نفر بریده کلامی را که هیچگونه حجیّت شرعی ندارد آنرا در مقابل کلام خدا که آنرا تشریع نموده است که معنایش توانایی مردان در عدالت چند همسری هم هست(مگر در عدالت عاطفی نسبت به زنان که اختیارش دست مرد نیست) علَم کرده و به محاجّه و مبارزه برمی خیزد و کلام فقهی امام که بر همه مسلمین حجت شرعی است زمین می اندازد این به معنای مخالفت با حکم الله است خواسته یا ناخواسته!

مگر می شود خدای متعال امری نشدنی را به صورت کلی مطرح کند که تنها در بعض جامعه قابلیت اجرا داشته باشد و مشکلات بزرگ جامعه توسط همین عده کم مرتفع بشود ؟
اگر خدای متعال امر نشدنی و محال را تشریع نماید که در فقه می گویند تکلیف ما لایطاق است و این از جانب خدای متعال لغو است و از خدا لغو صادر نمی شود.
اگر این امر کوچک بود و همگانی نبود لازم نبود که در قرآن آیات متعددی را درباره آن نازل فرماید در حالی که حدود ده ایه در قرآن درباره تعد زوجات مطرح نموده است.
با عنایت به تاریخ خلقت بشر تا کنون که همواره تعداد زنها از مردها بیشتر بوده است این خود حکمتی است که خدای متعال در طبیعت مردان تعدد خواهی زنان را گذاشته  و اسباب وجودی آنرا نیز فراهم ساخته است.
برای اینکه جلو سوء استفاده انسانهای طاغی را بگیرد( چون
إِنَّ الْإِنسَانَ لَیَطْغَى أَن رَّآهُ اسْتَغْنَى: انسان همینکه خود را در غنا می بیند طغیان می کند) عدالت را شرط گذاشت. و برای اینکه در عدالت گم نشوند و در مواقع ضرورت استنکاف نکند می فرماید تو نمیتوانی در عواطف عدالت را برقرار کنی چون عاطفه در اختیار تو نیست.
لذا شرط عدالت در همین رفتارهای معمولی و معیشت و اقتصاد و لباس و مسکن است. که برای بسیاری از افراد قابلیت اجرایی دارد ضمن اینکه خود خدای متعال همانطور که در ازدواج اول ضمانت نموده است در دیگر  ازدواجها هم ضمانت دارد تا مایحتاج انسان را تفضل نماید. اگر کسی از ترس فقر تکلیف ازدواج داشت و استنکاف کرد این بد بینی به خداست.
اسلام دین آسانی است اگر درست بفهمیم. انشاءالله خداوند فهم صحیح دین و قرآن را بصیرت و شناخت حق و باطل را عنایت عنایت بفرماید.

مرتبط با: نقد و نظر ,
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
چهارشنبه 6 تیر 1397 ساعت 07 و 12 دقیقه و 15 ثانیه
اگر تعدد زوجات انقدر لازمه اول خود امام خمینی باید چند تا همسر اختیار می کردند.رطب خورده چگونه منع رطب کند.
حدیث چهارشنبه 17 خرداد 1396 ساعت 13 و 55 دقیقه و 54 ثانیه
آقای ذبیح خراسانی اگر یک زن آفریده شده بودی هم انقدر راحت راجع به این موضوع صحبت می کردی و اون رو تحلیل می کردی؟؟؟؟
پذیرش خیانت برای یک زن همون قد سخته که برای یک مرد!!!
و از اونجایی که اسلام باید براساس فطرت آدم باشه این چرندیاتی که نوشتی فقط می تونه از ولنگاری و خودخواهی یک مرد بیرون بیاد..
درضمن هیچ وقت جمعیت زنها بیشتر از مردا نبوده!!و این باز دروغ دیگه ایه که به خورد جامعه می دن

برو کمی تحقیق کن که نتایج سرشماری امسال و سالهای قبل همیشه 49 درصد خانوم و 51 درصد اقا بوده
محمد یکشنبه 14 تیر 1394 ساعت 17 و 22 دقیقه و 28 ثانیه
شب نوزده رمضان
محمد یکشنبه 14 تیر 1394 ساعت 14 و 41 دقیقه و 51 ثانیه
شبهه ای که در این پست مطرح شده است را با تحقیق پاسخ می گویم.
حضرت امام خمینی ره به عرف جامعه خیلی تاکید داشتند حتی شنیده ام در کشور فرانسه برای ایشان گوشت قربانی می آورند و از آنجا که طبق قانون فرانسه کشتن قربانی مرسوم نبوده و عرف آن کشور نبوده است امام ره نمی پذیرند.

زمانی که آیت الله ص.... در سمت داد.... ک... ک.... بودند. جناب حجت الاسلام م.... ت.... در سمت رئیس د..... ا..... بودند. ایشان همسری موقت اختیار کرده بودند. مراتب به اطلاع حضرت امام ره رسید . امام خمینی ره فرمودند آقای م .... ت ..... باید بروند. آیت الله ص ... خدمت امام عرض کرده بودند که آقای م ..... ت ..... کار خلاف شرع انجام نداده است چرا ایشان باید از سمت خود خلع شوند. امام فرموده بودند خلاف عرف که انجام داده است.
شنبه 11 بهمن 1393 ساعت 01 و 54 دقیقه و 47 ثانیه
سلام من 23سالمه بابام هم 2زن داره هرگزهم عدالت رودربین انهاقرارنداد
اگه بخوام بگم یک ماه خونه زنش بود 3روزخونه ما روزهای که به خونه مابیاد بایدبهش پول بدیم اخه مامانم کارمنده اگه ازخواهرام بخوادنامزدکنه بایدبهش پول بدیم تارضایت بده براهر3روز صدتادویست هزارتومان میگیره تمام ارثش روبه اون زن بچه اش دادمنو تاالان مامانم خرج زندگیموداد حالایکی به من بگه کجای این عدالته؟؟؟؟؟؟؟
ذبیح خراسانی پاسخ داد:
سلام
معلومه که این همنمونه افرادی است که شیوه های صحیح چند همسری آشنا نیست. این پدر بزرگوار یا واقعاً عدالت را نمی دونه چیه یا یا از روی اجبار چنین رفتاری رو انجام میده. این نیاز به برسی داره.
به هرحال آنچه در متن شماست نبود عدالت در این زندگی است.
ما باید کاری کنیم که افرادی که می خواهند به شیوه چند همسری زندگی کنند با مسائل پیرامون ان اشنا باشند وببینند اگه می توانند عدالت را رعایت کنند اقدام کنند و الا از تک همسری جلوتر نروند.
ما مدافع چند همسری هستیم با رعایت همه شرایطش نه باتشکیل یک خانواده و بهم خوردن آرامش خانواده دیگر. مکن است در چند همسری گاهی اوقات آسایش کمتر شود این قابل تحمل است اما اگر ارامش را تخریب کند چند همسری نمی ارزد بلکه باید تک همسری باشد و اگر در تک همسری هم این ارامش و سکونت نباشد تک همسری هم را جایز نیست. تنها باید فرد از طرق حلال دیگر کنترل غرائض کند.
محمد پنجشنبه 2 بهمن 1393 ساعت 04 و 55 دقیقه و 45 ثانیه
جمله اول کامنت زیر استفهامی است یادم رفت علامت سوال بگذارم
محمد چهارشنبه 1 بهمن 1393 ساعت 14 و 13 دقیقه و 53 ثانیه
مرد نمی تواند در موقع ازدواج فقط قصدش این باشد که یک همسر داشته باشد و اصلا به ازدواج دوم فکر نکند ولی بعد از چند سال به دلیل ضرورت و نیاز و ...... به آن فکر بیفتد.

وقتی نفس انسان مالک او می شود و درستی و نادرستی را از خواسته نفسش تعیین می کند به همه تهمت می زند غیبت می کند و خود را از همه برتر و بالاتر می بیند. دیگران را گناهکار و خود را عاری از هر عیب و نقص می داند.
پناه بر خدا که چنین انسانی روی رستگاری را نخواهد دید.
محمد چهارشنبه 1 بهمن 1393 ساعت 14 و 09 دقیقه و 38 ثانیه
نعوذ بالله خداوند نمی تواند بدون پدر و مادر انسان بیافریند؟ آیا حضرت آدم و هوا پدر و مادر داشتند؟ آیا حضرت عیسی ع پدر داشت؟ آیا در آخرت که انسانها مجددا از خاک متولد می شوند پدر و مادر وجود دارد؟

پس حال که خداوند در خلقت انسان به پدر و مادر نقش داده است در واقع ازدواج و فرزند دار شدن را بر عهده پدر و مادر گذاشته و وظیفه آنان است.
محمد سه شنبه 30 دی 1393 ساعت 06 و 44 دقیقه و 10 ثانیه
دوست بی نام

ازدواج وظیفه ای است که با آن نیمی از دین کامل می شود کدام وظیفه دیگر اینقدر اجر برایش در نظر گرفته اند؟
حسن شنبه 27 دی 1393 ساعت 23 و 52 دقیقه و 47 ثانیه
خداوند زن را برای مرد و مرد را برای زن آفریده و شرعا اجازه داده به شرط اجرای شرایط چهار زن دائم حداکثر و... زن غیر دائم داشته ، که هر دو هم در کنار هم به آرامش برسند ، پس چرا میگید بیچاره ، یک مقدار مثبت نگر و واقع بین باشید لطفا بجای این همه آیه یاس خواندن
شنبه 27 دی 1393 ساعت 19 و 01 دقیقه و 34 ثانیه
خوب دیگه اگه مردها رعایت حال زن خوبشون رو میكنن وزن هم هوو نمیخواد بهتره تو فاز مخفی بازی نرن وخیال كنن دارن جهاد با نفس میكنن
جهاد اون مرد اینه كه با زن خودش زندگی كنه ونزاره هوس اونو رو از زندگیش جدا كنه جهاد چندهمسری رو بزاره واسه مردایی كه زنشون راضین
نمخواد رابین هود بشه والله
چه كاریه مرد اگه واسه هوس نمیره زن بگیره واسه اجر میره و زنش اذیت میشه بره سراغ كارهای پر اجر دیگه مثل تامین احتیاج مالی زنهایی كه مجبور نشن واسه یك ریال كمك مردها تن به هر خواسته اونها بدن تا نون به دهن بچشون بزارن
مگه همه زنهای بیوه محتاج رابطه جنسی با مردها هستن ؟خیلی هاشون كمك مالی لازم دارن
شما مردا یك چیزیتون میشه كه میخواین به ازای یك ریال یك كابین كیف وحال از زن بیچاره طلب كنین
بیچاره اون زنها به چه كارهایی كه مجبورن تن بدن به چه رابطه های كثیف وخارج از عرفو حرام كه هزاران بیماری به دنبال داره
بیچاره زن
محمد به دختر ایرانی شنبه 27 دی 1393 ساعت 14 و 21 دقیقه و 00 ثانیه
خدا کند همه مان مسیر خدا را بپیماییم. بهای انسان بهشت است. با هرچه کمتر از این خود را بفروشد باخته است.
مگر ممکن است مردی همسرش را دوست داشته باشد و به او اجازه اظهار نظر ندهد؟ کسی که کسی را دوست دارد منتظر است ببیند او چه می گوید تا همانطور رفتار کند ولی این را بپذیرید که متاسفانه خانمها هر چقدر هم خوب باشند چشم دیدن هوو را ندارند. به همین خاطر هوو داری برای زن جهاد است.
فضل الله المجاهدین علی القاعدین اجرا عظیما
دختر ایرانی به آقای محمد پنجشنبه 25 دی 1393 ساعت 17 و 58 دقیقه و 15 ثانیه
بله این جمله من بود
اما ظاهرا شما همه کامنت ها را فراموش کردید!
خوب بله عرض کردم چرا وقتی آقایی از سختی چند همسری می گوید شما از غر زدن زن ها صحبت کردید؟!
من گفتم خوب زن، بنده خدا قبول کرده! حالا نظر دادن و اعتراض او شد غر زدن؟
آیا حق ندارد در مورد زندگیش نظر بدهد؟که چطور زندگی را با هوو می پسندد؟
بله اگر مردی اجازه اظهار نظر به زنان خود نمی دهد، بگوید که به اسیری برده!
حالا اولی یا چهارمی...
شما یا با بی دقتی کامنت های بنده را خواندید! و یا هم مسیر آقای خراسانی حرکت می کنید!
دختر ایرانی به آقای محمد پنجشنبه 25 دی 1393 ساعت 13 و 04 دقیقه و 17 ثانیه
سلام
لحن کلام در چت مشخص نمی شود!
تنها کلمات هستند!
کدام کلمه بنده متضاد با قبلی است؟
محمد چهارشنبه 24 دی 1393 ساعت 19 و 08 دقیقه و 45 ثانیه
فرصتهای زندگی آنقدر زود می گذرند که بگوییم
چقدر زود دیر شد

تا که دستت می رسد کاری بکن
محمد به دختر ایرانی چهارشنبه 24 دی 1393 ساعت 19 و 07 دقیقه و 34 ثانیه
سلام خواهر

بهتر است کامنتتان را یکبار دیگر بخوانید. اصلا لحنش این چیزی نیست که این دفعه می گویید.
دختر ایرانی به سحر سه شنبه 23 دی 1393 ساعت 22 و 46 دقیقه و 24 ثانیه
سلام سحر جان
خوب هستید انشالله؟
امیدوارم انشالله همیشه به خوشی سرتان شلوغ باشه
سحر سه شنبه 23 دی 1393 ساعت 19 و 43 دقیقه و 28 ثانیه
سلام دختر ایرانی عزیز خدا قوت. یک تنه خانم ماشالا حریفیو پاسخگو.خدا اجرتون بده .من وقتم واقعا محدوده
جناب مدعی باز یک مطلب بی نام رو حدس زدن ینده باشم!..از یک مدعی بیش از این انتظار نیست...کلا مدعی رو حدس گمان میره جلو !
پیشنهاد خوبی دادی دختر ایرانی عزیز.واقعا پسرای حوزوی بیان با دخترای سن بالا ازدواج کنن.تا الگو بشن برا جامعه و باری از دوش جامعه برداشته بشه
اما مشکل( بعضی) آقایون اینجا چیز دیگریست.دردشون هم چیز دیگریست.پس این جواب رو نمی پسندن و رد میکنن.
دختر ایرانی به آقای محمد سه شنبه 23 دی 1393 ساعت 18 و 23 دقیقه و 31 ثانیه
سلام
واقعا نمی دانم چه بگویم!!!!!!!!!!!!!!
مگر شما نمی دانید بنده برای چه اسیری را مطرح کردم؟؟؟؟!!!!!
حالا به بنده بگویید بدبین!
مگر من نگفتم شما به مردی که می گفت زنانش با هم نمی سازند!و رعایت عدالت هم سخت است!بعد شما گفتید مهم نیست غر زدن زنان سینرژی ایجاد می کند!!!
بحث ها را فراموش کردید یا ...
بنده گفتم زنی که قبول می کند همسرش مجدد ازدواج کند، در طول زندگی انتظاراتی خواهد داشت، پس نباید اعتراض زن را غر زدن بدانیم! هر کس به زنانش اجازه اظهار نظر ندهد پس آنان را به اسیری برده!حالا اولی یا چهارمی....
واقعا نمی دانم چه بگویم!
هر کامنتی که می گذارم شما و آقای خراسانی دوست دارید ثابت کنید دختر ایرانی دشمن خداست!
پس با همین رویه مشغول هدایت خلق باشید
محمد به دختر ایرانی سه شنبه 23 دی 1393 ساعت 16 و 20 دقیقه و 24 ثانیه
خواهر بزرگوار

کسی که ازدواج را اسیری می داند اول و دومش برایش فرقی ندارد. آیا اسلام تسلیم شدن محض به فرمان حق نیست.
برای نزدیک شدن به ذهن یک مثال می زنم کارخانه ای اتومبیلی می سازد دستوری برای مواد مصرفی آن می دهد مثلا از این روغن و از آن بنزین استفاده شود. اگر کسی بگوید من دوست ندارم از آن روغن استفاده کنم به اتومبیلش آسیب می زند.
سازنده ما برای سعادت دنیا و آخرت ما قوانینی وضع کرده خوردن مال حلال حجاب ازدواج فرزند دار شدن و ...... همه اش مواد مصرفی برای سعادتمندی است هر کدام را نخواهید مصرف کنید به روح باقی آسیب زده اید.
سحر سه شنبه 23 دی 1393 ساعت 15 و 21 دقیقه و 31 ثانیه
سلام دختر ایرانی عزیز خدا قوت. یک تنه خانم ماشالا حریفیو پاسخگو.خدا اجرتون بده .من وقتم واقعا محدوده
جناب مدعی باز یک مطلب بی نام رو حدس زدن ینده باشم!..از یک مدعی بیش از این انتظار نیست...کلا مدعی رو حدس گمان میره جلو !
پیشنهاد خوبی دادی دختر ایرانی عزیز.واقعا پسرای حوزوی بیان با دخترای سن بالا ازدواج کنن.تا الگو بشن برا جامعه و باری از دوش جامعه برداشته بشه
اما مشکل( بعضی) آقایون اینجا چیز دیگریست.دردشون هم چیز دیگریست.پس این جواب رو نمی پسندن و رد میکنن.
دختر ایرانی جمعه 19 دی 1393 ساعت 16 و 18 دقیقه و 21 ثانیه
واقعا با این اخلاق انتظار لایک از حضرت محمد صلی الله دارید؟؟

پس واقعا اسلام را درک نکردید! رحمت به امثال من که لااقل درس حوزه و...نخواندیم،
همین ادبیات مناسب تبلیغ شیعه عالیست!!!!!!!!!!!!!!!!امام زمان (عج) شخصا می آیند جهت تشکر
ذبیح خراسانی پاسخ داد:
نگارش که خوندید. جمله تعجب و انکار بود نه تأیید.
دختر ایرانی جمعه 19 دی 1393 ساعت 16 و 13 دقیقه و 02 ثانیه
چه جالب!
طلبه های قم،همه دختران سن بالا و زنان تنها را ترجیحا دوتا بیشتر را انتخاب کردند!!!
قرار است آقای خراسانی آدرس بدهند،جهت ملاقات!

این یعنی حوزه مشکلی ندارد!الان 99درصد درگیر چند همسری هستند!
من واقعا دارم به این فکر می کنم که قرار است فرزندان ما بر سر منبر چه کسانی بنشینند!
قرار است نماز خود را پشت سر چه کسانی بخوانیم!
افسوس!افسوس!چه می توان کرد آخرالزمان است....
ذبیح خراسانی پاسخ داد:
به وظیفه خود عمل نمایید و کمتر افسوس بخورید. مراجع و علمای زیادی که وارثان رسولند هستند که زندگی دیگران را حیات بخشیدند. شما با این تنگ نظری به سر سلسله علمای اسلام که پیامبر عظیم الشأن هستند دارید ناخواسته انتقاد می کنید.
چه زود به علما پشت می کنید؟ جامعه ما اینه دیگه! متأسفانه هرجا به نفعشون نباشه راحت کنارش می زارند حتی اگر امام ع باشه! فکر می کنید تأخیر ظهور برای چیست؟
آیا ممکن نیست شیوع نرم تفکر اومانیسم در فکر شیعه باعث این انتظارهای طولانی شده باشد؟
دختر ایرانی جمعه 19 دی 1393 ساعت 15 و 40 دقیقه و 24 ثانیه
سلام آقای خراسانی
واقعا برای شما متاسفممن کی گفتم اطاعت خدا اسارت است؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
لطفا کامنت ها با دقت بخوانید،بعد پاسخ دهید!!
تا غیر مستقیم به دیگران نگویید مریض!
بنده که مریض نیستم! همان ضمیر ما که استفاده کردید مناسب است
صحبت اسیر با آقای محمد در مورد زنی بود که حق اعتراض و اظهار نظر را ندارد!اگر شما هم به همسران خود اجازه اظهار نظر نمی دهید، پس به اسیری بردید
واقعا که با این فن بیان و ادبیات صحبت! لطفا یک سری جزوات اخلاق خود را دوره کنید
ذبیح خراسانی پاسخ داد:
ظاهرا شما به خاطر عینک بدبینی مطالبم برای شما خوب مفهوم نیست. از این پس پاسخ خود را از کاربران بشنوید من در جای دیگر بحث خواهم کرد.
دختر ایرانی پنجشنبه 18 دی 1393 ساعت 19 و 03 دقیقه و 30 ثانیه
البته اگر هدف از ازدواج آرامش باشد نه خودآزاری
پنجشنبه 18 دی 1393 ساعت 19 و 03 دقیقه و 23 ثانیه
دخترایرانی لایك لایك
دختر ایرانی به آقای محمد پنجشنبه 18 دی 1393 ساعت 18 و 59 دقیقه و 43 ثانیه
پس حتما به خانم ها بگویید اگر قبول کرد همسرش مجدد ازدواج کند،نباید هیچ نظری بدهد و اعتراضی بکند و....
آفرین انسان باید صادق باشد
به دوستان اگر خواستند زن دوم بگیرند بگویید به زنان خود بگویند که برای اسیری گرفته شده اند و اسیر را چه به نظر دادن و اعتراض کردن!

و اما عشق یعنی ببینی معشوقه ات به چه چیز حساس است،مرد یا زن
ببینی چه چیز راحتی او را تضمین می کند
ببینی چه چیز او را به آرامش می رساند
و....
عشق به معنای اسارت نیست!!!
ذبیح خراسانی پاسخ داد:
چرا اسیری؟
با این گونه رفتار منفی گرایانه و انرژی منفی دادن به جامعه در احیای سنت پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم باید از طرف آن بزرگوار انتظار لایک داشته باشید!!!!!!!!

این ما هستیم که اسیر جهلیم! ما اسیر جهل مدرن در دنیای انفجار اطلاعات هستیم.
با اینهمه ابزارهای مدرن تبلیغاتی و رسانه ای و مسلمانان باهوش و دانشمندان بزرگ باز در فهم یک زندگی چند ساله دنیا گیج میزنیم.
هنوز بلد نیستیم درست زندگی کنیم و بندگی خدا را اسیری می دانیم!
ما هنوز اسیر خودخواهی های خویشیم!
ما هنوز اسیر انحصار طلبی هستیم!
ما در زبان خدا خدا می کنیم اما در زندگی ما صدها خدا برایمان تصمیم میگیرند!

بعضی فکر می کنند عشق یعنی مجذوب یکی شدن ولا غیر! عاشق واحدی شدن که مشکک ندارد درحالی که خدا خود واحد مشکک است یعنی نور وجودش در تمام موجودات عالم به اندازه ظرفیت انها به تشکیک دیده می شود یعنی:
به صحرا بنگرم صحرا ته بینم - به دریا بنگرم دریا ته بینم - به هر جا بنگرم کوه و در و دشت - نشان از قامت رعنا ته بینم.
آنگاه بعضی می خواهند عشق در یک وجود مادی منحصر شود که ذره ای از واحدهای مشکک است.

خواهید گفت اگر عشق این همه سیطره دارد پس زنها هم مانند مردها باید چندین عشق را در وجود خود داشته باشند؟!
بله این عشق درون اشکال ندارد اما اظهار پسندِشِ او بصورت تأیید است نه علقه مرض گونه قلب مریض. حال در هرچه باشد. عشق باید در چارچوب بندگی خدا باشد نه شیطان.
پیامبر فرمودند: من عشق فکتم و عف و مات فهو شهید. هر که عاشق شود پس آن را پنهان دارد و عفت بورزد و بمیرد شهید مرده است.(میزان الحکمه , ج 8, ص 3788 )
البته که درک واقعی عشق برای کسی است که به درک واقعی شهادت نائل می شود که این مقام مختص امامان ع است.
عشق همین عشقهای کوچه و بازاری نیست که هر دم از روی هوس به کسی و چیزی عشق ورزیده شود که بخاطر آن خدا در زندگی گم می شود و نماز و طاعت فراموش.
عشق همان محبت است و در لسان روایات هم عشق و هم محبت و هم مودة بکار رفته است. هر محبتی که در آن رنگ خدا باشد مقبول است و هر انچه رنگ غیر خدا داشته باشد مذموم است.
عشق یعنی محبت شدید وخاص و مستمر. خدای سبحان فرمود : والذین آمنوا اشد حبا لله ...مومنین حقیقی عاشق الله هستند .

ودرباره زن وشوهر می فرماید : وَمِنْ آیَاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَكُم مِّنْ أَنفُسِكُمْ أَزْوَاجًا لِّتَسْكُنُوا إِلَیْهَا وَجَعَلَ بَیْنَكُم مَّوَدَّةً وَرَحْمَةً إنَّ فِی ذلِكَ لَآیاتٍ لِّقَوْمٍ یَتَفَكَّرُونَ.
و از نشانه‏‌هاى او این است كه براى شما از خودتان همسرانى آفرید ، تا بدانها آرام گیرید و میانتان دوستى ومحبت (عشق) و رحمت نهاد . آرى، در این (نعمت) براى مردمى كه مى‏اندیشند بیگمان نشانه‏‌هایى است»
لذا محبت به همسر مایه آرامش است نه اسارت و ظلم!
اگر آنچه که مایه عزت و اعتبار و آبرو و حیثیت و آرامش است برای ما ظلم و اسارت و بی آبرویی و حقارت باشد این یعنی ما مریض هستیم و باید در جهاد نفس و معرفت خویش را دریابیم.
بعضاً به خاطر مأنوس شدن با مکروهات و زشتیها چنان علقه ای در انسان پدید می آید که نیکی ها و خوبی ها در نظر انسان کریه می آید. مثل خانم بی حجابی که وقتی یک محجبه را می بیند با ترش رویی و کلمه «ایش» او را تحمل می کند و خود را بانواتر از او می بیند.
دختر ایرانی به آقای محمد پنجشنبه 18 دی 1393 ساعت 18 و 50 دقیقه و 24 ثانیه
سلام
حالا شد!!!!این طوری منظور شما از کلام غر زدن سینرژی ایجاد می کند مشخص می شود!
بله درست است عشق یعنی به پای هم سوختن!
خوب من می گویم نیاز زن احترام به حساس بودن اوست و نباید اعتراض او را غر زدن دانست! همان طور که نیاز ....برای مرد اهمیت دارد!پس آقایون هم نباید غر بزنند و گدایی محبت و...در جاهای دیگر بکنند
در مورد حوزه! یعنی الان همه طلبه ها برای ازدواج زنان تنها و دختران سن بالا ترجیحا دو تا بیشتر را برای ازدواج اول انتخاب می کنند!!!!!!!!!!!!
لطفا آدرس این طلبه ها را به ما بدهید شاید سعادتی شد و ملاقات کردیم!!!
برادر محترم حوزه باید عمل کند تا فرهنگ سازی شود!
اگر کسی دغدغه زنان تنها را داشته باشد باید از طزیقی وارد شود که زودتر به نتیجه برسد!
نه اینکه یک سایت را محل تبلیغات قرار دهد!تا هیچ نتیجه ای حاصل نشود و به قول لیلا آبی برای دهه 50 و 60 گرم نشود!
هرگاه طلبه ای که قرار است بر روی منبر دیگران را نصیحت کند شروع کند!
اگر دل از زن زیبا و جوان برکند،و زنان تنها را پناه داد، دیگر می توان گفت می تواند بر منبر برود و نصیحت کند
ذبیح خراسانی پاسخ داد:
ادرس از طریق ایمیل بیابید
محمد به دختر ایرانی پنجشنبه 18 دی 1393 ساعت 14 و 07 دقیقه و 37 ثانیه
وقتی ازدواج عاشقانه (عشق واقعی نه هوس) و از روی علاقه باشد بعد از مدتی اصلا دو طرف به هم غر نمی زنند بلکه سعی هر طرف در این است که طوری رفتار کند که طرف مقابل دوست دارد. و این وقت است که لذت زندگی را انسان خواهد چشید.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30
 
 
وبلاگ چندهمسری برای تبیین مسئله و آگاهی بخشی پیرامون آن به جامعه در چهارچوب شرع مقدس اسلام فعالیت میکند تا اندیشه ها و باورهای نادرست را اصلاح نماید و نظرات و تجربیات کاربران محترم را در اختیار همگان قرار دهد. برازنده شخصیت دینی هرکس به رعایت ضوابط و مقررات و اخلاق در چهارچوب شرع مقدس اسلام است. لذا خدا محوری به جای دیگر محوری پایه و اساس فعالیتهای دینی - فرهنگی ماست.
شما میتوانید از طریق ایمیل: chandhamsari@gmail.com پیامها، اطلاعات، مطالب علمی و ... و یا در خواست همسریابی خود را ارسال نمایید. و یا با شماره 09351520403 تماس بگیرید.

ذبیح خراسانی
. ذکر روزهای هفته . دانشنامه عاشورا