تبلیغات
حدیث موضوعی چند همسری (chandhamsari.ir) - راه حل مشکل دختران مسن و زنان مجرد از منظر منتقدان چند همسری
پایداری خانواده و تکثیر نسل در سایه چند همسری اسلامی از ضرورت‌های امروز ماست.
 
میدانیم تعدد زوجات طبق آیات قرآن و سنت اهلبیت (ع) جایز است، از طرفی جمعیت دختران و زنان مجرد بالای 25 سال رو به افزایش و سن ازدواج بالا رفته و نیز اقبال مردان مجرد به ازدواج کاهش یافته است شما فکر می کنید درباره دختران و زنان مجرد چه باید کرد؟
تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :

تاریخ روز
دریافت کد لوگوی سایت مراجع معظم تقلید
 
 
نویسنده : ذبیح خراسانی
تاریخ : شنبه 29 شهریور 1393
نظرات
راه حل مشکل دختران مسن و زنان مجرد(مطلقه و شوهر مرحوم شده)
از منظر منتقدان چند همسری


در پست قبلی با عنوان نگرشهای زنان به مقوله چند همسری مطالب خ شورا را تقدیم نمودم و قرار شد راهکارهایی را که در ادامه مکتوبات خود ارائه نمودند در پست دیگری تقدیم شما عزیزان نمایم تا مورد استفاده بهتر قرار گیرد.

اجمال راهکارهایی را که بحث نمودند از قرار ذیل است
 ما سعی کردیم آنها را در بهترین تقسیم و با لحاظ امانت داری نسبت به درج مطالب ایشان اقدام نماییم:

1.    آموزش کنترل شهوت وتقویت اخلاق اسلامی وآموزش اخلاق جنسی به مجردان
2.    حمایت از پسران مجرد و ازدواجهای آسان
3.    توصیه و حمایت از ازدواجهای آسان و زودهنگام
4.    حمایت از ازدواج مردان و زنان مجرد به شکل تک همسری یا چند همسری
5.    عدم تبلیغ چند همسری برای مردان متأهل
6.    نگاه توأمان به چند همسری داشتنتوضیحات ایشان و نقد و نظر ما در ادامه تقدیم می گردد.
خ شورا می گویند:


ما معتقدیم برای حل مشکل چند صد زن مجرد و چند میلیون زن مطلقه در کنار مردان مجرد و مطلق بهتر است متوسل به چند کار شد؛

1.    آموزش کنترل شهوت وتقویت اخلاق اسلامی وآموزش اخلاق جنسی به مجردان تا حصول شرائط ازدواج مناسب از دوران کودکی تا زمان ازدواج
که توصیه مقام معظم رهبری به جوان دانشجو بود .اصول خویشتنداری وتقوا گزینی.

نقد و نظر:

الف- اولا اینقدر هم مسئله کوچک نیست که بگوییم مشکل چند صد زن در حالی که چند میلیون دختر مسن و چندین میلیون زن مطلقه و شوهر مرحوم شده داریم بطوری که برخی آمارها بیش از 11 میلیون دختر و زن مجرد بالای 25 سال سخن می گویند. و در ثانی فقط حل مشکل چند صد زن و ... نیست بلکه مشکل باور و اعتقاد میلیونها انسان در جامعه اسلامی از قبیح دانستن حکم قرآن و سنت نبوی نسبت به موضوع چند همسری در کشور جمهوری اسلامی ایران است.
ب- یکی از مغایرتهای جامعه با اسلام در امر ازدواج تأکید همگانی از عوام و خواص جامعه(نخبگان، تحصیلکردگان و مشاوران و روانشاسان) به خویشتن داری و کنترل شهوت است در حالی که قرآن اصلا امر به خویشتن داری اولیه ندارد و ابتدا مسئله ازدواج را مطرح می فرماید و در مرحله بعد که اگر کسی نتوانست ازدواج نماید او را امر به تقوا و خویشتن داری می نماید تا شرایط ازدواج را فراهم کند. و شرایط ازدواج این چیزی که امروز می گویند که باید چنین و چنان باشد ماشین و خونه و پول و تالار و ... که در یک شب درآمد متوسط چندین سال را باید هزینه کند نیست بلکه امکانات حداقلی برای اینکه ازدواج صورت بگیرد کافی است.
جوانان در چین کمونیستی به اندازه دو ترم آموزش می بینند که مسائل خانواده را یاد بگیرند تا مجوز ورود به ازدواجشان بشود اما در کشور اسلامی نمی گویند اموزش خانواده داده شود تا راه و رسم زندگی اسان و شرعی و اسلامی را خوب بیاموزند! ولی مدام به کنترل شهوت و تقوا و خویشتن داری سخن گفته می شود. کسی نیست بگوید بابا این جوان در اتش شهوتش میسوزد و نیاز به ازدواج دارد هی می گویند تو در میان این همه زلیخای خوش چشم و ابرو و ... متقی باش، واقعاً مدعیان تقوی در سن جوانی و شرایط کنونی تا چه میزان قادر به خویشتن داری هستند؟  البته این معنایش این نیست که جوان خویشتن دار نباشد بلکه باید به ازدواج فکر کند و در همان اوان جوانی و نشاط و شادابی به تشکیل زندگی بپردازد در زمان کوتاهی که خود را مهیا می کند در شرایط و محیطهای شهوت آلود مثل دانشگاه خود را حفظ کند و به روابط ناصحیح و زمینه ساز گناه نزدیک نشود و خود را حفظ نماید.
پس آموزش مهارتهای زندگی و ازدواج آسان به جای خویشتن داری شایسته تر است و ما این هدف را دنبال می کنیم.

2.    حمایت از پسران مجرد و ازدواجهای آسان با شرائط عقدنامه ای محکم اما آسان
 

یعنی در عین احترام به حقوق اسلامی زنان وتبیین آن در عقدنامه ها به سنت اسلامی (شروط دینی حقوق زن که بر گردن مرد است )وحق مسلم مردان در کنار آن در صورت ضرورت اجتماعی یا شخصی حمایت مالی خانواده دختر شکل قانونی تر بگیرد واز استحکام بهتری برخوردار شود تا متوسل به مهریه داده نشده وبهانه های بعد از آن نشود که در صورت لزوم موارد جزئی آن قابل ارائه و بحث است.
 
نقد و نظر:
در آسان سازی و تشویق و ترغیب پسران و دختران جوان به ازدواج و تشکیل خانواده تردیدی نیست که هم جامعه و هم حکومت و هم والدین وظیفه دارند. اما شرایط عقدنامه ای محکم و آسان که می فرمایید به قرینه توضیحی که دادید مباحث حقوقی را بیشتر مد نظر دارید و از حکومت انتظار دارید که آن را نهادینه کند و به عنوان یک قانون محکم اعمال نماید. این درحالی است که:
روایاتی که دال بر این موضوع است تصریح دارد در صورتی که باز هم تأکید می کنم می گوید در صورتی که زن بخواهد برای شیر دهی فرزند مزد دریافت کند می تواند از همسر مطالبه نماید و تا کنون مادری برای چنین مطلبی درخواستش منتشر نشده است و حتی مصادیقی را در زمان معصوم هم سراغ نداریم که الگوی چنین رفتاری قرار گرفته باشد. لذا اینکه روایت تا مرز حق مطالبه زن نسبت به امور خانه داری که فرزندداری و شیردهی جزو آن است به منزله این نیست که قراردادهای مالی در پیوند زناشویی تنظیم گردد بلکه قدر شناسی از زحمات زن در خانه است که برخی مردان ممکن است نسبت به عملکرد زن در خانه بی توجه باشند و تصور کنند که زن در خانه بیکار و راحت است و فقط آنها که بیرون میروند و کار می کنند زحمت می کشند و خسته می شوند و حق دارند. لذا نوعی توجه به احترام متقابل و شکر گزاری از زن است. اگر چنین مطالبی قانون شود مفاسد زیادی را به بار می آورد پس بهتر همان است که اخلاقی مسئله را حل کرد و مرد را متوجه زحمات زن در خانه نمود که در این زمینه سفارشات اسلام و بزرگان دین وجود دارد مثلا اینکه مرد همیشه از بیرون خانه با هدیه برای همسر وارد شود، اینکه از درآمد خود به همسر خود هدیه کند و ...

3.    توصیه و حمایت از ازدواجهای آسان و زودهنگام

ما قبلا گفته ایم که همه دختران مجرد بالای 35 سال راضی به زن دوم شدن نیستند وبرای خود ویا حریم دیگری توجه دارند وسن تجرد قطعی واحتمال بی همسری را با توجه به بالا رفتن سن ازدواج در عرف جامعه بالای 40 سال میدانیم .
وبا توجه به فرامین رهبری ونیاز به حل مشکل جمعیتی در کنار مشکل فساد وتجرد ازدواجهای زود هنگام وآسان را توصیه وحمایت می کنیم .

نقد و نظر:
تجرد قطعی را بالای 40 سال می دانید اما اگر فقط به سایتهای مشاوره نگاهی بیاندازید دختران وقتی به سن 22 سال می رسند نوعی از اضطراب و استرس و ترس از نیامدن خواستگار دارند و با همین استرس اهداف تحصیلی را هم همراه می کنند وقتی خواستگار می آید می گویند هنوز می خواهد تحصیل کند وقتی مشغول به تحصیل می شود می گوید آیا باز هم خواستگاری خواهد آمد؟ و تقابل بین تحصیل و ازدواج برایش بوجود می آید وقتی لیسانس می گیرد و فرهیخته می شو تازه میخواهد مانند همسالان خود که اکنون دارای فرزند و زندگی روشنی هستند قدم بردارد در نتیجه به تناقضات و تعارضات فکری و تألمات روحی در مسیر انتخاب زندگی هر روز سخت تر و سخت تر از دیروز را سپری می کند و با تحلیل بسیاری از قوای جوانی و نشاط زندگی حالا می خواهد مادر بشود. همه تلاش خود را می کند ولی از دو فرزند هم معلوم نیست عبور کند و با تفاوت سنی یک نسل به تربیت فرزند مشغول می شود و مسائل دیگری که همه در روند پیری و بی حوصلگی نسل جدید جامعه مؤثر است و از طرفی در همین سنین بالاترین امارهای طلاق را هم داریم.
بنابراین با دقت در مطالعات اجتماعی و مورد توجه قرار دادن مشکلات و اسیبهای موجود قطعا ازدواج اسلامی و دستورات اسلام در زمینه ازدواج کارگشاست. و اگر قرار باشد اموزه های دینی در این مسئله کنار گذاشته شود روز بروز بر مشکلات جامعه افزوده خواهد شد. نه تنها مشکل جمعیت حل نخواهد شد بلکه امار فساد هم رو به رشد خواهد رفت. از طرفی هرچه سن ازدواج بالا می رود مطالبات جنسی طرفین هم بالا می رود و هنگامی که به راحتی قابل تدمین باشند دیگر به تشکیل و استحکام خانواده مبادرتی نیست و زمانی اقدام می شود که به هر دلیل وقتی بالای 30 سال قرار گرفت زن، خود را برای همسر دوم شدن بیشتر مهیا می بیند و حتی مراجعانی از دختران سن 25 تا 30 سال هستند که متقاضی چند همسری هستند چون ... . بنابراین در ازدواج اسان شکی نیست اما اکنون حدود 5/1 میلیون زن مطلقه یا شوهر متوفی داریم که برخی از انها فرزند هم دارند! و 5/1 میلیون هم بالا 30 سال داریم که امید شوهری برای انها نیست کما اینکه دختران مجرد نیز ...
در هر حال همه این مباحث با مسئله چند همسری معارضه ندارد و آن را نقض نمی کند و افراد چه ما بگوییم یا نگوییم به این کار مبادرت دارند پس بهتر است که مسائل ان تبیین شود تا ریزشها وتزلزل خانواده کاهش یابد.

4.     حمایت از ازدواج مردان و زنان مجرد به شکل تک همسری یا چند همسری

حال دو دیدگاه در مباحث این وبلاگ والبته در جامعه این است که آیا لازم است وضعیت تجرد دختران به مرز بحران برسد تا برای حل ان متوسل به چندهمسری شد ؟
گروهی میگویند بله اکنون ضرورت جامعه بر چندهمسری نیست
وگروهی می گویند ضرورت آن محرز وقطعی است
با توجه به عدم آمادگی جامعه برای پذیرش چندهمسری در گروه زنان اول وگروه زنان مجرد برای دوم شدن وضرورت حل مشکل خیانتهای مردان متاهل وهجوم زنهای مجرد به بدنه خانواده ها به شکل مخفیانه
والبته نادیده گرفته شدن وضعیت وتمایلات جنسی مردان مجرد در این بستر اماده برای مردان متاهل بهترین راه حل که هم چند همسری دینی مطرود نشود و هم از فساد و تنوع طلبی مردان متاهل و انگیزه انتقام زنان متاهل کم ایمان در خیانت به همسران کاهش یابد و مشکل مردان مجرد نیز حل شود و از ازدواج‌ها و روابط مخفیانه گناه آلود قبل آن جلوگیری شود حمایت بی دریغ از ازدواجهای مردان و زنان آزاد و مجرد به شکل تک همسری و چند همسری در صورت نیاز است.

نقد و نظر:
حمایت از ازدواج درست است اما اینکه مردان و زنان ازاد و مجرد را تشویق کنیم که زندگی چند همسری را اختیار کنند در هیچ کجای از جوامع اسلامی که حداقل ما می شناسیم مرسوم نیست. بلکه در کشورهایی که مسئله چند همسری کاملا پذیرفته شده است سیر تکاملی دارد یعنی ابتدا یک ازدواجی صورت میگیرد و بعد از مدتی یعنی چندین ماه یا چند سال همسر دیگر اختیار می کنند نه اینکه از ابتدا دو همسر و .. را به نکاح خود در آورند. و در این صورت که سیر تکاملی است باز بایدگفت این مردان متأهل هستند که چند همسری را می پذیرند. و در انتخاب نوع زندگی هر کس خود بهتر می داند و دلیل کارش را خود می شناسد. لذا نباید هر کس را دیدیم که به تعدد زوجات اقدام کرد بگوییم او هرزه است او شهوت پرست است و فلان. این انتخاب در اختیار من و شما نیست اما ما می توانیم بعنوان افرادی که در عرصه فرهنگ دینی مطالعه داریم و فعال هستیم عزیزانمان را مطلع و اگاه کنیم تا خود راه درست زندگی را بیابند چه در تک همسری و چه در چند همسری.

5.     عدم تبلیغ چند همسری برای مردان متأهل

گروهی از موافقان چند همسری معتقدند بحران تجرد، چند همسری را حتی به شکل مخفی (در صورت عدم رضایت زن اول)امری لازم و ضروری کرده است
اما ما معتقدیم بحران طلاق زنان اول و یا زنان دوم عینی تر و محرز تر شده است .
هرچه بحران طلاق بیشتر شود بحران تجرد گرایی بیشتر میشود و هرچه تجرد بیشتر و خیانت و رابطه های غیر متعارف بیشتر بحران طلاق بیشتر .
بنابراین نمیشود اکنون به چند همسری مردان متاهل خصوصا با دیدگاه برخی موافقان چند همسری مخفی موافقت و تبلیغ و اقدام کرد
چون با تبلیغ آن این دو کلاف در هم تنیده تجرد و ازدواج مخفی یا خیانت و طلاق که نفعی برای جامعه و خانواده ها ندارد از هم باز نمیشود و گره ها کور تر میشود.
نقد و نظر:
اقتضای چند همسری یعنی متأهل شدن است که با داشتن یک همسر، زن دیگر را به زوجیت خود قبول کردن محقق می شود. پس اینکه بگوییم برای مردان متأهل تبلیغ نکنیم سخن صحیحی نیست.
اما در مخفی بودن یا نبودن ازدواج دو مطلب است:
الف- ازدواجی که علنی است و همسر اول از این ازدواج مطلع است. در این نوع ازدواج بحثی در ان نیست و چه بسا زنانی که به دلیل رضایت زن اول حتی در یک خانه بصورت چند همسری زندگی می کنند که این هم خود مسائلی پیرامون ان هست که باید تبیین بشود.
ب- ازدواجهایی که مخفی صورت میگیرد و بعضی از مردان به خاطر ترس از پاشیدگی و تزلزل زندگی همسر اول به دلیل عدم رضایت او زندگی دوم خود را مخفی نگه میدارند. این نوع زندگی یک ریسک است و مشقات فراوان دارد. بررسی ها نشان می دهد که دوام چندانی هم ندارد چون زوجین از مشکلات آن به ستوه آمده و ترجیح می دهند یا علنی کنند یا از هم جدا شوند و در صورت علنی شدن ان باز دو حالت دارد یا اینکه همسر اول قبول می کند و حتی کمک هم می نماید که برخی نمونه ها نشانگر این مطلب است یا اینکه قبول هوو نمی کند که در این صورت با معارضات و تنشهای خانوادگی یا پای خود را از زندگی بیرون می کشد هوو کاری می کند که او از زندگی تازه سامان یافته بیرون رود و یا اینکه شوهر که زندگی همسر اول برایش اهمیت بالایی دارد مجبور می شود تا هوو را طلاق داده و از او جدا شود.
بنابراین ازدواج مخفیانه را هیچ مشاوری توصیه نمی کند مگر اینکه خود طرفین شرایطشان را بگونه ای مطرح کنند که ضرورتی اقتضا کند. مثلا یک پرونده کلاهبرداری بود که باید زن طلاق خلع می داد در اینجا مرد با ازدواج مخفیانه توانست همسر کلاهبردار خود را به چنگ قانون درآورد و مواردی که ضرورتی در آن باشد. و الا قطعا ازدواجهای مخفیانه مشکلات فراوانی دارد که به ریسکش نمی ارزد و استحکام ان برای همه افراد تضمین ندارد.

6.     نگاه توأمان به چند همسری داشتن

گروهی از موافقان چند همسری با توجه به آیات قرآن مردان عادل را شایسته چند همسری میدانند و معتقدند که مردان متاهل موفق میتوانند عدالت را رعایت کنند چون تجربه موفق بودن آنان در زندگی تک همسری پس از گذشت مدتی از زندگی مشخص شده
و گروهی معتقدند مردان هات و تنوع طلب حق چند همسری دارند و اشکالی ندارد با زنی که به شرائط بدتر و حقوق کمتر و زندگی نامناسب تر و مخفی و نداشتن امتیازات زنان اول راضی است بدون رضایت زن اول ازدواج کرد و هر دو را از حقوق حفه زنان در اسلام محروم کرد و ارضای حس تنوع طلبی مردان بر امتیاز حقوقی زنان میچربد و توجه به طبیعت مرد در تنوع طلب بودن با بزرگ کردن جریان پلوگاموس ومنوگاموس و مباحث حاشیه ای آن مهمتر است .
ما معتقدیم به مقوله چند همسری میتوان توامان نگاه کرد
یعنی هم مردان عادل که زنانشان تمایل به همکاری دارند چون عدالت در علنی بودن ازدواج ها نمود خود را به شکل واقعی پیدا میکند
وهم مردانی که میتوانند با ارضای حس تنوع طلبی با چند زن مجرد و بیوه و آزاد که مایلند به شکل چند همسری اداره شوند و به دنبال زندگی کم زحمت تری هستند و مشغله های اجتماعی و خانوادگی دارند و یا شرائط ویژه دارند و فرصت زندگی های پایدار از نوع زنان اول را ندارند مشکل یکدیگر را حل کرده و ساپورت کنند.
در این پیشنهاد مشکل مردان مجرد و بیوه نیز حل میشود علاوه بر تنوع طلبی و نیاز جنسی انها که اکثر این مردان جزء مردان تنوع طلبی بودند که همسرشان تحمل این تنوع طلبی و رابطه ها را نداشته و جدا شده است

نقد و نظر:
در این قسمت توأمان بودن برای ما مفهوم نیست کاربران یا خود پیشنهاد دهنده متن توضیح بدهند.
اما اینکه فرمودید عده ای چنین و عده ای چنان حق می دهند باید عرض کنم به هر حال چند همسری حق مردان است نه زنان و فقط مردانی که چنین روش زندگی ای را می پذیرند شرایط ان را نیز مراعات کنند تا هم در دنیا و هم در آخرت در خسران نباشند. و اگر شرایط ان را در خود نمی بینند به خاطر تنوع طلبی نباید اقدام کنند بلکه راه دیگری را باید در پیش گرفت و اسلام مسئله مهم متعه را حلال دانسته تا فردی که شرایط تعدد زوجات را ندارد و از طرفی ضرورتش اقتضای داشتن همسر دیگری دارد از معتعه تحصیل حاصل نماید که عوارض آنچنانه ای هم نداشته باشد و زندگی همسر اول او هم مستدام و پا برجا بماند.

این همه‌ی راهکارهایی بود که خانوم شورا بیان فرمودند. در نهایت سؤالی را مطرح کردند تحت عنوان ویژگیهای همسر دوم که مبحث دیگری است و در جای دیگر بحث خواهد شد.

مرتبط با: نقد و نظر ,
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
نظاره جمعه 28 آذر 1393 ساعت 12 و 43 دقیقه و 11 ثانیه
مردان هوس باز احمق های ساده لوحی هستند که وقتی طعمه جدیدی یافتند نمیتوانند عدالت را رعایت کنند اگر میتوانستند هیچ عیب نداشت از طرفی افسردگیهایی که زنان اول میگیرند مطمئنا تأثیر طولی خواهد داشت ومنجر به عذاب وجدان مرد بعد از مدتی میشود که همین باعث نفرت از دومی میشود
این سریال همه چیز آنجاست هم تو دهنی محکمی بود برای زنان دومی که مثثل موش پایه های یه زندگی رو میلرزونن
فهیمه معتمد پاسخ داد:
سلام علیکم خانم محترم
ما بارها عرض کرد ه ایم که همه مردان نمیتوانند عدالت را رعایت کنند
وهمه زنان هم نمیتوانند هوو را بپذیرند

هدف ما ترویج سنت رسول خدا ص برای زنان ومردانی است که ذهنی زیبا و روحی بزرگ دارند
این را هم بدتنید در سریال همه چیز آنجاست زن اوا مورد کهتری قرار نگرفته است
تسنیم سه شنبه 15 مهر 1393 ساعت 21 و 11 دقیقه و 49 ثانیه
میوه جان
سحر سه شنبه 15 مهر 1393 ساعت 20 و 23 دقیقه و 25 ثانیه
تا وقتی که مسیله مکان و زمان رو در نظر نگیرید
تا وقتی که حتی در مسیله عدالت مرد ..نقش زن اول را حتی از خود مرد بالاتر میبینید...و برای تربیت مرد عادل برای زنان سخنرانی میکنید و مرد را گویا کودکی ناتوان میبینید
تا وقتی سخنان بزرگان عصر حاضر را گزینشی انتخاب می کنید
تا وقتی چشم به حقایق جامعه میبندید و برای قباحتی که توسط نرهای متاهل و زنانی که یا مادگی میکنند و یا از سر ناچاری جفت پا روی سر زندگی ها فرود می آیند...سر در برف فرو کرده انگشت اتهام خود را به طرف زن اول نشانه میگیرید
تا وقتی پول مرد متاهل زیادی میکند و آنگاه دلسوزانه و خیر خواهانه نگران میل جنسی زت تنها می شود اونم قربه الی الله!!!!!!
تا وقتی که نتوانید یا نخواهید که بشناسید زنان فهمیده و با ایمان این جامعه را که چگونه از فرزندان و همسران خود گذشتند...و به گروه زیادی از جامعه زنان به راحتی با لفظ حسود توهین می کنین...
این ره که تو میروی (ذبیح خان و آقا محمد خان و امثال ذالک)به ترکستان است
سحر سه شنبه 15 مهر 1393 ساعت 09 و 55 دقیقه و 57 ثانیه
تا وقتی که مسیله مکان و زمان رو در نظر نگیرید
تا وقتی که حتی در مسیله عدالت مرد ..نقش زن اول را حتی از خود مرد بالاتر میبینید...و برای تربیت مرد عادل برای زنان سخنرانی میکنید و مرد را گویا کودکی ناتوان میبینید
تا وقتی سخنان بزرگان عصر حاضر را گزینشی انتخاب می کنید
تا وقتی چشم به حقایق جامعه میبندید و برای قباحتی که توسط نرهای متاهل و زنانی که یا مادگی میکنند و یا از سر ناچاری جفت پا روی سر زندگی ها فرود می آیند...سر در برف فرو کرده انگشت اتهام خود را به طرف زن اول نشانه میگیرید
تا وقتی پول مرد متاهل زیادی میکند و آنگاه دلسوزانه و خیر خواهانه نگران میل جنسی زت تنها می شود اونم قربه الی الله!!!!!!
تا وقتی که نتوانید یا نخواهید که بشناسید زنان فهمیده و با ایمان این جامعه را که چگونه از فرزندان و همسران خود گذشتند...و به گروه زیادی از جامعه زنان به راحتی با لفظ حسود توهین می کنین...
این ره که تو میروی (ذبیح خان و آقا محمد خان و امثال ذالک)به ترکستان است
سحر سه شنبه 15 مهر 1393 ساعت 00 و 31 دقیقه و 23 ثانیه
تا وقتی که مسیله مکان و زمان رو در نظر نگیرید
تا وقتی که حتی در مسیله عدالت مرد ..نقش زن اول را حتی از خود مرد بالاتر میبینید...و برای تربیت مرد عادل برای زنان سخنرانی میکنید و مرد را گویا کودکی ناتوان میبینید
تا وقتی سخنان بزرگان عصر حاضر را گزینشی انتخاب می کنید
تا وقتی چشم به حقایق جامعه میبندید و برای قباحتی که توسط نرهای متاهل و زنانی که یا مادگی میکنند و یا از سر ناچاری جفت پا روی سر زندگی ها فرود می آیند...سر در برف فرو کرده انگشت اتهام خود را به طرف زن اول نشانه میگیرید
تا وقتی پول مرد متاهل زیادی میکند و آنگاه دلسوزانه و خیر خواهانه نگران میل جنسی زت تنها می شود اونم قربه الی الله!!!!!!
تا وقتی که نتوانید یا نخواهید که بشناسید زنان فهمیده و با ایمان این جامعه را که چگونه از فرزندان و همسران خود گذشتند...و به گروه زیادی از جامعه زنان به راحتی با لفظ حسود توهین می کنین...
این ره که تو میروی (ذبیح خان و آقا محمد خان و امثال ذالک)به ترکستان است
میوه ممنوعه دوشنبه 14 مهر 1393 ساعت 21 و 05 دقیقه و 54 ثانیه
آقا محمد، فکر کن، شما بی زن هستی!
هر روز میای برای خودت میشوری، می پزی، میسابی، میروبی، ...!!!
تا کی ؟
آخرش میزنی غذای بیرون!!! حاضری برا اون پول بدی!!! لما به زن تک مطابق میل و سلیقه تو کار میکنه و میشوره و میپزه ومیسابه نه!!!!
بعد که پولت تو جیبت قلمه شد ، فیلت یاد همه جا میکنه، علی الخصوص هند ...و تایلند!!!
البته شمای نوعی ها!! جسارت نشه، بحث شخصی نیست!
فکر کن، زنت حق و حقوق خودشو نمیگیره ازت، نزد تو به امانته! دین گردنته!! مثل مال مضاربه!!!
بعد تو بری اون مال و سرمایه رو جایی مصرف کنی که شریک رضایت نداده!!!
اگه شریک راضی نیست، سا شراکتو به هم میزنی، یا شریک رو راضی میکنی!!!
ممکنه زیر آبی هم بری، طبق فرمول ذبیح بری جلو!
اون زن و شریک نمیبینه، اما تو اگه مسلمونی، به خدای اون زن اعتقاد داری؟ اون میبینه!
و اینجاست که :
اشک شوق عدالت چشم آدمو پر میکنه!!!
این دنیا رو بگذرونی بی لو رفتن، اون دنیا تو میمونی و پل صراط!!!
آیا خدا تشکر میکنه؟
از حق خودش؟
از حق بنده خودش که دین گردن تو هست؟
بذار اشک شوق عدالت رو تو چشمات ببینم وقتی به معاد و ... همه معتقدن!!! باز توصیه کمد و کشو و زیر پله و.. میدن!!!
میوه ممنوعه دوشنبه 14 مهر 1393 ساعت 20 و 45 دقیقه و 35 ثانیه
جناب محمد خان، کدوم جنگ ؟
جنگ در خانه هاس!
جنگ در خیابانها با زنان فاحشه و روسپی است؟
اگه آمار جمعیت پایین اومده، علتش اینه که زنان کمتر زیر بار بچه میرن، چون از مردشون مثل سیامک خان ها!!!دلگرمی خاصی نمیبینن!
که حالا بشینن 2، 3 و... بیارن!
کدوم جنگ دقیقا مد نظر شماس؟
جنگ با نامردهایی که تا زنی در خیابان می ایسته، جلوش ترمز میکنن؟
جنگ با نامردایی که حتی تو حرم امام رضا، دست از مالیدن ناموس مردم ور نمیدارن؟
آقا محمد، جامعه شما، تا حالا دختراشو تو خونه چشم و گوش بسته نگه میداشته، پسراش رو ول میکرده تو خیابون هر کار میخوان بکنن!
جامعه ای که مردهاش رو مقدس شمرد و هر جا مردش خطا رفت، انگشت اتهام رو به سمت زنانش گرفت!
1- لابد بغل زنش گرم نبوده!
2-گیر زن خیابونی افتاده!!!
اصلا هیچ کس به مرد نگاه نکرد و نپرسید، پس دیلاق!!!! تو چه اراده و اختیاری داشتی؟
تو چه نقشی داشتی؟
همیشه مفعول بودی؟
مفعول بی محبتی یکی و پر محبتی دیگری؟
در این جامعه ای که چنین مردانی، سردمداران پرچم اسلامند!!!! شما چه نشانی از اسلام، عدالت ، انصاف و... میبینین؟
مردی که همه چیز براش محق و مجازه، الا حساب و کتاب دسترنج و حقوق کار در منزل خانمش؟!!!
نه محمد خان، اگه زنی از خونه باباش، جهاز همه چی تموم نیاره، مرد باید این کارو بکنه و اون زنو تامین کنه! مگه نه؟
چقدر زن بهش کمک کرده؟
نگو که زن الکی مدعیه درامده! زن های ایران، خیلی از درامدهای شوهراشونو با خون دل پس انداز میکنن!
از جیب باباهاشون در میارن میذارن تو سفره شوهرشون!!!!
منصف باش!!!
زنانی هستن که کار بیرون از منزل میکنن، تازه حقوقشونم دو دستی میدن به مرد خونه!!! تازه بعدشم چشمشون به جمال معشوقه و زن دوم آقا روشن میشه!!!!
هل جزاءالاحسان و....؟
آیا جواب همه این بی وفایی ها در گربه بودن نر ماجرا خلاصه میشه؟
واقعا این نشانه عدالت شماس؟
پس به نشانه های پارادایم جامعه ات با دقت بیشتری نگاه کن!
چقدر تطبیق میبینی؟
میوه ممنوعه دوشنبه 14 مهر 1393 ساعت 20 و 29 دقیقه و 06 ثانیه
جناب محمد خان محترم، کاهش نرخ جمعیت، افزایش سن ازدواج جوانان،آمار بابلای طلاق در زنان و تجرد دختران، پارادایم نیستن!
این ها نشانه های بروز یک یا چند پارادایم گاها منفی در جامعه هست!
پارادایم این مسائل میتونه، این باشه، که نیمی از جامعه زنان باور کنند، که مردها(به طور کلی) بی عاطفه هستن!!!
و دلشان در رختخوابی است که توش میخوابن!!! پس انتظار وفاداری و تعهد داشتن و قدر شناسی بی معناس!!!
با این تفکر و پارادایم به چی میرسیم؟
به نمونه ها و شاخصه های این پارادایم منفی!!1
1- دخترای امروزی، کمتر حاضر میشن، پابه پای یه مرد جوان کم بضاعت شروع کنن! چرا؟ چون به او ایمان ندارن و به اصطلاح عمرشانم را هدر رفته میبینن، چون اون وجه مثبتی رو که در مرد متاهل مایه دار میبینن، نمیبینن!
2- دخترای امروزی به سمت مردان متاهل پولدار و جا افتاده متمایل میشن، چرا؟ چون با فرض اینکه زندگی 2 روزه و نباید سخت گذروند !!و هیچ مردی لایق زحمت کشیدن ما نیست!!!!
3-پسران جوان، عشقهایشان رو در دامن مردان متاهل میبینن، چشمان دخترکان رو به ماشین مدل بالای اونها میبینن!!! دخترکان رحم تمیز، میلی به سختی کشیدن با اونها ندارن و توقع خونه و ماشین ... دارن!!!
پس طرف میره تا پول و سرمایه جمع کنه، عشقشو بیاره سر خونه زندگیش!!!!
اما چه سود که عشقش نهایتا 1، 2 سال میمونه و با اولین مرد مایه دارتر از اون میره!!!
پس پسر جوان میگه گور بابای عاشقی!! صیغه رو دریاب!!!
4- زنانی که سالها در خانه همسر خود عاشقانه تحمل سختی کرده ان و به یکباره جواب زحماتشان در آغوش زن دیگری به ثمر نشست!!! چه میبینن؟ هیچ! خاکستر! بی لیاقتی! و چاره چیست؟ طلاق!!!
این مسائل پر رنگ، معلول پارادایم منفی (بی وفایی و بی حیایی مردان) هستش!!!
چیزی که همه جامعه شناسای ایران و روانشناسا بهش آلارم هشدار دادن!!!
اما کو گوش شنوا؟
تازه این میون، مذهبی ها تشویق هم میکنن تا مرد نامرد روزگار با دل گرمتری بره دنبال حق خوری و منفی کردن پارادایم های جامعه!!!
دقیقا با همین قیافه!!!
محمد دوشنبه 14 مهر 1393 ساعت 16 و 28 دقیقه و 50 ثانیه
پارادیم یعنی بحث قالب یعنی مسئله ای که در جامعه وجود دارد و بیشتر جاها از آن صحبت می شود
خانم ممنوعه
وقتی در حال جنگیم آرامش معنا نداره باید یه عده جهاد کنند تا جامعه بتونه آرامششو حفظ کنه
من فکر می کنم پارادیم فعلی جامعه ما کاهش جمعیت و بالا رفتن سن ازدواج پسران و آمار بالای طلاق و تجرد زنان و دختران است.
میوه ممنوعه یکشنبه 13 مهر 1393 ساعت 16 و 08 دقیقه و 06 ثانیه
خواهر لیلا، هرچی ذبیح خان معرب حرف میزنه، شما فرنگی!!!
الان انگ غربی بهتون میچسبوننا!!! از بنده گفتن!
شما بفرمایید پارادایم رو چی میسازه و یک تغییر در باور و فرهنگ و ارکان اجتماع از چه طریق صورت میگیره!!! و ضرورت تغییر پارادایم ها ار عرصه های مختلف اجتماع و زمان چی هست؟
جز معلول نیاز مردم؟
نیاز مردم به آرامش؟
امنیت خاطر و احترام؟
قدر دانی و قدرشناسی و اهمیت فردی که به تبع، اهمیت اجتماعی رو به دنبال داره؟
لیلا شنبه 12 مهر 1393 ساعت 22 و 31 دقیقه و 26 ثانیه
بله پارادایم یعنی الگو و نقشه

اما این الگو و نقشه نسبیه و هرگز مطلق نیست اگرمن ماست دوست ندارم چرا فمر کنم دیگران هم دوست ندارند ما زنان دنیای مردان را بر اساس دنیای زنانه خودمان که تک خواهی است تفسیر میکنیم
الگوهای ذهنی فکر را میسازند و فکر رفتار را میسازد و مجموعه شخصیت ما پارادایمها هستند حال چه چیز پارادایم را میسازد
لیلا شنبه 12 مهر 1393 ساعت 22 و 31 دقیقه و 18 ثانیه
بله پارادایم یعنی الگو و نقشه

اما این الگو و نقشه نسبیه و هرگز مطلق نیست اگرمن ماست دوست ندارم چرا فمر کنم دیگران هم دوست ندارند ما زنان دنیای مردان را بر اساس دنیای زنانه خودمان که تک خواهی است تفسیر میکنیم
الگوهای ذهنی فکر را میسازند و فکر رفتار را میسازد و مجموعه شخصیت ما پارادایمها هستند حال چه چیز پارادایم را میسازد
شنبه 12 مهر 1393 ساعت 21 و 12 دقیقه و 52 ثانیه
پارادایم یعنی الگو مدل نمونه
خوب زهرا خانم بقیش رو بگو
دوستدار زهرای مرضیه شنبه 12 مهر 1393 ساعت 21 و 10 دقیقه و 01 ثانیه
سلام خانم لیلا پارادیم چی هست حالا؟؟
دوستدار زهرای مرضیه شنبه 12 مهر 1393 ساعت 21 و 09 دقیقه و 10 ثانیه
حامی دین باید بود و نه بخاطر احساسات خودمان مخالف...
لیلا شنبه 12 مهر 1393 ساعت 21 و 03 دقیقه و 05 ثانیه
سلام
خانم یا اقایی که جواب منو دادی
چرا فکر میکنید من حامی زن دومم من خودم یک زنم و یک زن اول یک سوال دارم

میدونی پارادیم چیه
شنبه 12 مهر 1393 ساعت 20 و 54 دقیقه و 03 ثانیه
اوووووووه محمد رفت لیلا خانم اومده آتیش جهنم رو روشن کنه واسه زن اولی ها
بسه دیگه خجالت بکشین چقدر تفسیر میکنین اسلام زنان آمریکاییه؟

بعد اسلام شما زن دومیها که تو ی کمد زنی قایم میشین اسلام نابه
معنی پیام رهبر رو فهمیدیم خوبه تورو ببرن صحبت های رهبر رو واسه مردم توضیح بدیگفتن بنی آدم اعضای یکدیگرند نگفتن گوشت وپول وعضوهمدیگررو بخورن .کاری که زن دوم میکنه اگه جاتو بدی میشینه وجاتو میگیره دیگه پا نمیشه بی نام فکر کردی زنهای دوم بنی آدمندبعدم مگه زندگی اتوبوسه هرکی سوار شه پیاده شه .این چه مثالیه

ذبیح خراسانی پاسخ داد:
یعنی اگه روزی خدای نکرده شما زن دوم بشید نقش شما در این عالم عوض میشه و دیگه ادم خوار میشید؟!!!!!!!!!
لیلا شنبه 12 مهر 1393 ساعت 18 و 40 دقیقه و 41 ثانیه
من چند تا نظر دارم
دختران مجرد را سوار کشتی کنیدوبریزید وسط دریا
کی گفته بنی ادم اعضائ یک پیکرند

ما در یک اتوبوس در حال سفریم عد ه ای جا گیرشون نیومده اگه من بلند شم یک مدتی کس دیگه ای بشینه بدنش تیغ داره و صندلی رو سوراخ میکنه


به گفته رهبر معظم انقلاب
اسلام ناب محمدی داریم و اسلام امریکایی

اسلم ما زنان اسلام امریکایی است و اسلام را برای رفع حاجات شخصی خود میخواهیم

قنداق حضرت علی اصغر فقط حاجت میده احیائ سنت پیغمبر نبوده
تسنیم چهارشنبه 9 مهر 1393 ساعت 13 و 15 دقیقه و 23 ثانیه
چرا باید یک ناظم مدرسه به خودش چنین اجازه ای بده ؟
این ها مشت نمونه ی خروار از مردانی هستند که واقعا بیمارند .
تسنیم چهارشنبه 9 مهر 1393 ساعت 13 و 13 دقیقه و 04 ثانیه
امار تکان دهنده مجلس از روابط جنسی در مدارس

ایا بهتر نیست به جی این که به فکر ازدواج مجدد مردان متاهل باشیم تمهیداتی برای ازداج جوانان در سن پایین تر بیندیشیم ؟
از دوره های پایین نوجوانان را اموزش هیم و اماده کنیم برای ازدواج در سن پایین تر ؟
ذبیح خراسانی پاسخ داد:
خب یکی از برکات چند همسری همین بحث شماست. وقتی ما از چند همسری بحث کنیم همه بگویند جوونها رو زمین موندند و به فکر بشوند و این خود ایجاد یک رقابت هم هست و از طرفی زنان و مردان بی همسر هم سر و سامان می گیرند.
و البته درباره ازدواج اسان و مغایرتهای دین و جامعه در زمینه ازدواج کارهای مهمی در حال انجام است که اصلاح شود. متأسفانه افکار غربی و فیمنیستی نیز توسط نخبگان جامعه در حال ترویج است.
الحمدلله به توفیق الهی دوستان ما در سنگرهای دیگری درباره ازدواج آسان فعال هستند و ما هم همکاری داریم.
دختر ایرانی سه شنبه 1 مهر 1393 ساعت 15 و 12 دقیقه و 51 ثانیه
سلام شورا جان
نظرات شما را خواندم ،با شما موافقم
ا
شورا سه شنبه 1 مهر 1393 ساعت 13 و 33 دقیقه و 29 ثانیه
سلام دوستان

در پست قبل به برخی موارد اشاره شد.
تسنیم سه شنبه 1 مهر 1393 ساعت 10 و 53 دقیقه و 12 ثانیه
اقای خراسانی فرمودید که اینجا سایت حقوقی نیست . درسته . اما اگر قرار هست به یک مساله ای درست و اصولی پرداخته بشود باید تمام جوانب اون مساله رو در نظر گرفت .
از اطلاع داشتن و رضایت واقعی همسر اول و فرزندانش تا تبعاتی که ممکنه چند همسری حتی چندین سال بعد بر روی خانواده بگذاره .
تبلیغ و تفسیر ایات و اشاره به زندگی امامان و این مطلب که هر مردی به چندهمسری علاقه دارد و بی گدار به اب زدن به دلیل زنده کردن سنت نبوی ممکن است عواقبی داشته باشد که تا چندین سال نتوان پاسخگو بود .
ذبیح خراسانی پاسخ داد:
ما سعی میکنیم از همه مسائل پیرامون چندهمسری بحث کنیم اما هر چیزی به موقع خودش.
الان شما می بینید کهخ مسئله چند همسری در کشور مخالف زیاد داره و قبیح دیده می شه شما اول موضعتون روشن کنید و بگید:
آیا شما چند همسری رو قبول دارید یا نه؟
برای اینکه از جامعه قبح زدایی بشه چکار کنیم؟
فعلا بحث ما رو که در حقیقت نظریه پردازی پیرامون چند همسری بعنوان سنت حسنه نبوی است از مسئله قبح زدایی از جامعه جای دیگر نبرید و عجله نفرمایید. ما چه این بحثها رو بکنیم یا نکنیم قطار چند همسری مثل سابق در حرکت هست ومردها دلشون به همسر دیگر کشش داره و چه بسا به خاطر ندانستن و .... زندگی هایی هم خراب میشه. پس از اینکه ما در این وبلاگ را ببندیم یا در این زمینه چیزی نگوییم انصراف بدید اما بیایید بحث را منطقی و اصولی از ابتدا درست بنا کنیم و از شاخه شاخه کردن ان بدون گفتمان سازی مردمی و شبهه ایجاد کردن و بدون جواب گذاشتن پرهیز کنیم.
تسنیم سه شنبه 1 مهر 1393 ساعت 10 و 45 دقیقه و 07 ثانیه
اقای خراسانی درسته یک جوان سی ساله با بیست ساله یکسان نیست . پس نباید فرصت را از دست داد و بهتراست تمام هم وغم خود را بگذاریم برای ازدواج به هنگام جوانان . نه مردهای متاهل 40 تا 50 ساله . برای فرزند اوری هم بهتر است امکانات و تسهیلات خوبی برای جوانان قرار داد.
مادران ما اکثرا بیش از 5 فرزند داشتند . الان هم زنان می توانند . فقط باید حمایت مالی و معنوی و احساسی شوند . وقتی زنی فکر می کند در صورت حاملگی احیانا همسرش همانند سیامک خان به دنبال دختران ... هست ، کمتر ریسک می کند و به تک فرزندی راضی می شود .
ذبیح خراسانی پاسخ داد:
حرف حقی است باید به طریق ممک سن ازدواج را کاهش دهیم.
من در این سنگر بقط یا بیشتر از چند همسری حرف می زنم و اگر سنگری برای مجردها بنا می کردم قطعاً چنان ادله ای را می آوردم که همه قبل از 20 سالگی ازدواج کنند. البته با کمی پیاز داغ
به سیاه نما ها وآتش بیاران معرکه دوشنبه 31 شهریور 1393 ساعت 10 و 27 دقیقه و 16 ثانیه
وقتی فرد مثلا مسلمانی قرآن رو می زاره کنار خوب معلومه چه چیزی غیراز کلام خدا می شه منبع فکر و عملش.
خانم یاآقای محترم که که هی آدرس سایت می زاری که نشون بدی چند همسری اشتباهه !!
ببینم آیا سایت ها ومنابعشون ، وحی منزل اند؟؟؟
می دونی وحی منزل یعنی چی؟؟
یعنی قرآن .
یعنی کلام خالص خدا که درهرعصر ودوره ای بهش عمل بشه درسته وضرر نداره
وحی منزل یعنی اگر خیرش حالیت نمی شه دلیلش اینه که عقلت قد عقل خدا نمی رسه وحکمت داره
واما ... اینکه دوستی بامرد متاهل اشتباه خوب مگه دوستی با پسر مجرد درسته؟!
به همون دلایل که دوستی با مرد متاهل اشتباهه دوستی نامحرم با پسر مجرد هم خطر داره بله کاملا درسته
فقط فرقشون اینه که اگر زن یه مرد متاهل بشی زن اول نمی شی وخوب قاعدتا باید یه سری محدودیت ها رو برای همیشه قبول کنی وبعد دادت در نیاد که ال وبل و...
یکشنبه 30 شهریور 1393 ساعت 20 و 25 دقیقه و 37 ثانیه
صدمات دوستی با مرد متاهل
سایت همسر یابی ها ی نا امن یکشنبه 30 شهریور 1393 ساعت 20 و 16 دقیقه و 28 ثانیه
این سایت ها امنیت ندارن
روشن : به این مخاطب عصبانی پایینی یکشنبه 30 شهریور 1393 ساعت 15 و 19 دقیقه و 58 ثانیه
اکثریت کامنت های بی نام ازخودمه من ازهیچ ضعیفه ای نمی ترسم خیلی بلدی جوابمو بده چرا کم آوردی داری به اون بی نوا گیر می دی؟ ازهمینجا شخصیت پوچالیتون مشخصه
یعنی تواین کشور به این بزرگی غیرازآقای خراسانی هیچ آدمی از قرآن دفاع نمی کنه؟ یعنی تااین حد قحطی مسلمونه؟
نه خانم حسود وجوشی تا این حد هم قحطی انسان نیست
ذبیح خراسانی پاسخ داد:
متشکرم انشاء الله هم از حافظین و عاملین به قران باشم.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30
 
 
وبلاگ چندهمسری برای تبیین مسئله و آگاهی بخشی پیرامون آن به جامعه در چهارچوب شرع مقدس اسلام فعالیت میکند تا اندیشه ها و باورهای نادرست را اصلاح نماید و نظرات و تجربیات کاربران محترم را در اختیار همگان قرار دهد. برازنده شخصیت دینی هرکس به رعایت ضوابط و مقررات و اخلاق در چهارچوب شرع مقدس اسلام است. لذا خدا محوری به جای دیگر محوری پایه و اساس فعالیتهای دینی - فرهنگی ماست.
شما میتوانید از طریق ایمیل: chandhamsari@gmail.com پیامها، اطلاعات، مطالب علمی و ... و یا در خواست همسریابی خود را ارسال نمایید. و یا با شماره 09351520403 تماس بگیرید.

ذبیح خراسانی
. ذکر روزهای هفته . دانشنامه عاشورا